Jaunajā politiskajā kustībā "Mēs par" arī slavens fiziķis, mācītājs un režisors
(Ziņa papildināta ar visu jaunāko informāciju.) Jaunajā politiskajā kustībā "Mēs par", kurā apvienojušies pieci no partijas "Vienotība" aizgājušie Saeimas deputāti, iesaistīsies arī fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs, matemātiķis Andris Ambainis, mācītājs Juris Cālītis un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki.
Šodien tika parakstīts jaunās kustības manifests. Kustībai pagaidām pievienojušies 48 cilvēki, starp viņiem arī visi pieci no "Vienotības" aizgājušie politiķi - Ilze Viņķele, Lolita Čigāne, Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs un Ints Dālderis.
Tāpat kustībā darbosies bijušais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, politikas analītiķe Marija Golubeva, uzņēmējs, "Innocent Coffee Masters" un "Innocent Pro" īpašnieks Mārtiņš Staķis, bijušais Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs, mediju eksperts Ainārs Dimants, režisors Dmitrijs Petrenko, vēsturnieks Gustavs Strenga, advokāts Indulis Balmaks, bijušais "Sabiedrības par atklātību "Delna"" vadītājs Kristaps Petermanis, Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes (V) padomnieks Pēteris Viņķelis, valsts pārvaldes eksperte, viena no sabiedriskās politikas centra "Providus" dibinātājām Vita Tērauda un citi.
Jaunā politiskā kustība savā manifestā uzsver uzsver cilvēka brīvību, tiesiskumu un "slaidu publisko pārvaldi", kā arī citas vērtības.
Kustības manifestā "Mēs esam par!" tiek izklāstītas idejas, ko kustība atbalstīs. "Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem," uzsver kustības pārstāvji. Viņi uzsver, ka tic ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Kustības manifestā uzsvērta sabiedrības saliedētība, atbalstam grūtības nonākušajiem esot jābūt tādam, kas iedrošina, ļauj atsperties, savukārt pabalstus vajagot pakāpeniski aizstāt ar "vispārējo pamatienākumu". Kustība uzsver, ka jābūt visiem pieejamai sabiedriskajai veselības aprūpei, kas vecumdienās integrēta ar sociālo aprūpi, izglītībai jābūt izcilai, tādai, kas attīsta radošumu, kritisko domāšanu un emocionālo inteliģenci. Augstskolām jābūt dažām, bet pasaules pieredzei atvērtām.
"Mēs esam par tiesisku republiku, kurā likums stāv pāri varai un taisnīga tiesa - pāri koruptai ietekmei. Par valsti, kuru nenozog," pausts manifestā. Tāpat kustības dalībnieki iestājas par slaidu publisko pārvaldi, lielākiem novadiem un spēcīgiem attīstības centriem.
Kustības dalībnieki iestājas par valsts mērķtiecīgu atbalstu izcilai un globāli ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai. Viņi arī uzskata, ka taisnīgi iekasēti, caurredzami izlietoti, progresīvi un attīstību veicinoši nodokļi var kļūt par pamatu atjaunotam sabiedriskajam līgumam.
"Mēs esam par līdzpilsoņiem nepilsoņu vietā. Par valsti, kas pastāv vienā valodā, un cilvēkiem, kuri spēj sarunāties daudzās," pauž kustības pārstāvji. Viņi arī iestājas par stiprām ģimenēm, daudziem bērniem, ģimeņu līdztiesību, kā arī par "globāliem latviešiem, viņu atgriešanos modernā Latvijā, inteliģentu imigrāciju un dziļu integrāciju".
Kustības manifestā arī akcentēta kvalitatīvu un stipru sabiedrisko mediju nozīme, kā arī informācijas telpa, kas brīva no naida un viltus ziņām.
Tāpat kustība iestājas par stipru Latviju aizvien ciešākā Eiropas valstu apvienībā, par NATO sabiedrotajiem uz mūsu robežām. Kustības dalībnieki arī atbalsta "cilvēcīgus līderus", kuri uzdrošinās neizpatikt un nebīstas no skaudrām patiesībām.
Zinātnieki Kaščejevs un Ambainis jaunajā partijā nestāsies
Fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs un matemātiķis Andris Ambainis topošajā politiskajā partijā nestāsies, lai gan atbalstu jautājumos par izglītību un zinātni jaunveidotajai politiskajai kustībai abi zinātnieki neliegšot.
Kā atzina Ambainis, viņaprāt, viņam ienākot politikā, paliktu "tukša vieta" viņa zinātnes nozarē, līdz ar to viņš paliks zinātnē un augstākajā izglītībā, neliedzot savu padomu partijas pārstāvjiem.
Kaščejevs sacīja, ka viņa devums zinātnē patlaban būtu lielāks nekā politikā, tādēļ pagaidām neplāno stāties partijā. Kaščejevs tomēr piebilda, ka, ja radīsies liela nepieciešamība, tad viņš varētu apsvērt domu stāties partijā, tomēr patlaban tas nav viņa plānos.
Kaščejevs norādīja, ka viņš nevēlētos stāties partijā kā "spilgta personība un seja", kas darbotos kā vilcējspēks partijas iekļūšanai Saeimā. Viņš gan ir gatavs konsultēt kustības biedrus par jautājumiem, kas skar zinātni un izglītību.
Politologa Ikstena viedoklis par jauno spēku
Reālu politisko spēku jaunajai politiskajai kustībai "Par" dod pieredzējušie politiķi, nevis sabiedrībā zināmas personas, atzina politologs Jānis Ikstens.
Plaši zināmo zinātnieku Andra Ambaiņa un Vjačeslava Kaščejeva izteiktais atbalsts jaunai politiskajai kustībai neļauj spriest par viņu pienesumu partijai, jo viņi ir zinātnieki, nevis politiķi.
Tikmēr politologs raksturojot minētās politiskās kustības izveidi, sacīja, ka var vilkt paralēles ar savulaik eksprezidenta Valda Zatlera veidoto Reformu partiju, lai gan atšķirība ir tajā, ka "Par" iestājas par sociālajiem jautājumiem un liberālām vērtībām, bet Reformu partijas pamatnostādnes bija balstītas uz brīvā tirgus attīstību.
Tāpēc Ikstens prognozē, ka pašreizējā politiskajā situācijā ar vienkāršu liberālismu nekur tālāk par "bulvāra loku netiks".
Ainārs Dimants jauno spēku salīdzina ar "Jaunlatviešiem"
Jaunā sabiedriski politiskā kustība atgādina Jaunlatviešu kustību, uzskata bijušais Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs, biznesa augstskolas "Turība" profesors Ainārs Dimants.
Dimants pievienojies jaunizveidotajai kustībai "Par" un šādu lēmumu izdarījis, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi mediju politikā. "Mana saikne ar politiku līdz šim bija saistīta ar mediju politiku, kur saskāros ar to, ka galu galā izšķirošie lēmumi jāpieņem politiķiem. Jābūt pie varas, lai varētu pieņemt lēmumus, kas nepieciešami Latvijas sabiedrisko mediju attīstībai. Kustības manifestā ir iekļauts punkts par medijiem," teica Dimants.
Viņš tāpat norādīja, ka viņam tuva ir kustības pozīcija par ciešāku sadarbību ar Eiropas Savienību, it sevišķi drošības politikas jomā.
Dimanta ieskatā jaunās kustības manifestā ir "daudzi pārliecības jautājumi".
"Redzu spēku, kas atklāti un skaidri, līdzīgi kā savulaik, kad veidojās Tautas fronte, pasaka, par ko esam - neslēpjoties. Redzu, ka šāda veida partija arī mazliet atgādina Jaunlatviešus, kas arī nebija konservatīvie. Ne Krišjānis Valdemārs, ne Krišjānis Barons, ne Atis Kronvalds nebija konservatīvie - viņi visi bija liberāļi. Jaunlatvieši bija liberāļi. Katrā sabiedrībā vajadzīga šāda sava veida avangarda kustība - nevar lidot sabiedrība tikai ar vienu konservatīvo spārnu. Ir jāatbalsta arī liberālais spārns," sacīja Dimants.
Viņš gan vēl nav izšķīries par iesaistīšanos politiskajā partijā, ko plānots dibināt augusta beigās. "Vēl stipri domāju par to, vai iesaistīties arī partijā - tas ir izšķirošs solis. Protams, ja es redzēšu, ka nepieciešams pielikt manu plecu, tas man būs izšķirošais," atzina mediju eksperts.
Kustības dalībnieki pārliecināti par spēju savākt 200 biedrus partijas dibināšanai
"Par" dalībnieki ir pārliecināti par savām spējām savākt 200 biedrus partijas dibināšanai.
Kā sacīja bijušais ekonomikas ministrs, kustības pārstāvis Daniels Pavļuts, kustības pārstāvji saprot, ka partiju izveidot nav viegli, taču tas nav neiespējami.
"Ja cilvēku nekas nebiedē, tad viņš ir vai nu muļķis, vai nav pie pilna prāta. Ļoti labi apzināmies, ko nozīmē dibināt partiju - šajā gadījumā tas nenozīmē vienkārši sapulcēt cilvēkus, lai dabūtu cilvēku skaitu, bet izveidot kustību, kas balstīta uz vienotiem principiem un kur nav pretrunīgas vērtības pārstāvoši cilvēki," teica Pavļuts
Viņš uzsvēra, ka no jaunā politiskā spēka viņš sagaida vienotu vērtību izpratni, jo "varavīksne var būt politikā, nevis partijā".
Arī Saeimas deputāte Ilze Viņķele ir pārliecināta, ka līdz partijas dibināšanas kongresam izdosies savākt nepieciešamo biedru skaitu, jo lielākā daļa no tiem, kas parakstīja manifestu, esot gatavi iesaistīties politikā. "Skaidri nodomi bez savtīgām interesēm, labs politiskais piedāvājums, un mēs nodibināsim partiju," optimistiski teica Viņķele.
Runājot par topošās partijas ideoloģiju, Viņķele atzina, ka birka "liberālā partija", protams, var tikt lietota, taču esot jāsaprot, kas īsti tiek izprasts ar jēdzienu "liberāls". "Tā ir brīva cilvēka iespēja realizēt savu dzīvi - iegūt labu izglītību, darbu, veselības aprūpi," sacīja Viņķele.
Arī deputāte Lolita Čigāne, kura arī piedalīsies partijas dibināšanā, uzskata, ka partiju izdosies izveidot. "Katram no manifesta parakstītājiem ir cilvēki, kurus var aicināt iestāties šajā kustībā," izteicās Čigāne.