Eiropas tiesu uztrauc uz mūžu notiesāto tiesības - pat visbīstamākais cilvēks spējot mainīties
Eiropas Cilvēktiesību tiesa paziņojusi, ka Lietuva pārkāpj uz mūža ieslodzījumu notiesāto personu tiesības, nedodot šiem cilvēkiem nekādas reālas cerības atgūt brīvību. Tā arī norādījusi, ka Lietuvas prezidenta apžēlošanas sistēma nedarbojas pietiekami efektīvi.
Šis lēmums nepārprotami var skart arī Latviju. Tiesa atzinusi, ka Lietuva pārkāpusi sešu notiesāto tiesības, ko viņiem garantē Eiropas Cilvēktiesību konvencija.
Lietuvas valdības un Seima pārstāvji izteikušies, ka šāds atzinums var kļūt par pamudinājumu likumā paredzēt automātisku soda pārskatīšanu tiesā pēc 20–25 ieslodzījumā pavadītiem gadiem.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa norādījusi, ka bīstamas personas var turēt pastāvīgā ieslodzījumā, tomēr pat tāds cilvēks, kas izdarījis visbriesmīgākos noziegumus, “saglabā sevī cilvēcisku sākotni un potenciālu mainīties”.
“Lai cik gari un pelnīti būtu viņu cietumsodi, viņiem joprojām ir tiesības cerēt, ka kaut kad nākotnē viņi varētu izpirkt vainu par saviem nodarījumiem,” teikts tiesas atzinumā.
Tiesa konstatējusi, ka Lietuvas prezidenta apžēlošanas sistēma Lietuvā faktiski nepaver uz mūžu ieslodzītajam iespēju zināt, kas un ar kādiem nosacījumiem viņam būtu jādara, lai tiktu atbrīvots, turklāt Lietuvā nav spriedumu pārskatīšanas sistēmas, kas varētu pilnībā vai daļēji atbrīvot cilvēku no mūža ieslodzījuma.
Patlaban Lietuvā mūža ieslodzījumu izcieš 120 noziedznieki. Viļņai rīcības plāns par Eiropas tiesas lēmuma izpildi jāiesniedz deviņu mēnešu laikā.