Latvija ir 32.mierīgākā valsts pasaulē, apsteidzot pārējās Baltijas valstis
Latvija Globālajā miera indeksā šogad ieņem 32.vietu, saglabājot pagājušā gada pozīciju un joprojām apsteidzot abas pārējās Baltijas valstis, liecina starptautiskās bezpeļņas pētījumu organizācijas Ekonomikas un miera institūta jaunākais pētījums.
Arī Lietuva un Igaunija Globālajā miera indeksā saglabājušas pagājušā gada pozīcijas un ieņem attiecīgi 36. un 37.vietu.
Ekonomikas un miera institūta vērtējumā, pasaules mierīgākās valsts titulu šogad saglabājusi Islande, kas pirmajā pozīcijā ir kopš 2008.gada. Tai seko Jaunzēlande, kas gada laikā pakāpusies par divām pozīcijām, Portugāle, kas arī uzlabojusi savu sniegumu par divām vietām, Austrija, kas vienu pozīciju zaudējusi, un Dānija, kas atkāpusies par trim vietām. Tālāk pirmajā desmitniekā seko Čehija, Slovēnija, Kanāda, Šveice, kā arī Īrija un Japāna, kas dala 10. un 11.vietu.
Savukārt nemierīgākās valsts statusu arī šogad saglabājusi Sīrija, kas atpaliek no Afganistānas (162.vieta, kritums par divām pozīcijām), Irākas (saglabāta 161.vieta), Dienvidsudānas (160.vieta, kāpums par divām pozīcijām), Jemenas (159.vieta, kritums par vienu vietu), Somālijas (158.vieta, kāpums par vienu vietu) un Lībijas (157.vieta, kritums par trim vietām).
Būtisku kritumu - par 11 pozīcijām - piedzīvojušas ASV, kas šogad atzītas par 114.mierīgāko valsti pasaulē. Pētnieki norādīja, ka situāciju ASV saasināja nokaitētā atmosfēra un sabiedrības sašķeltība 2016.gada prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā un pēc Donalda Trampa ievēlēšanas. Rasu saspīlējums un ienākumu nevienlīdzība vēl vairāk saasināja politiskās problēmas šajā valstī.
No Eiropas Savienības valstīm viszemākā vieta indeksā ir Grieķijai - 73.vieta -, lai gan salīdzinājumā ar 2016.gada Globālo miera indeksu tas ir par astoņām pozīcijām augstāk.
Ķīna šogad indeksā ieņem 116.vietu, kas ir par trim pozīcijām augstāk nekā pērn. Savukārt Turcija ar Kolumbiju dala 146./147.vietu, Turcijai savu sniegumu uzlabojot par vienu pozīciju, bet Kolumbijai atkāpjoties par vienu vietu salīdzinājumā ar pagājušā gada reitingu.
Krievija saglabājusi 151.vietu, bet Ukraina pakāpusies par divām vietām un atzīta par 154.mierīgāko valsti pasaulē.
Kopumā miers pasaulē, kā aprēķinājis institūts, pērn pieaudzis par 0,28%. Pētījuma autori secinājuši, ka no 163 aplūkotajām valstīm 93 zemēs ir vērojama situācijas uzlabošanās, bet 68 tā pasliktinās.
Eiropa joprojām ir mierīgākais reģions pasaulē, tomēr pētījuma autori norāda, ka 23 no 36 reģiona valstīs situācija ir uzlabojusies, bet vidējais miera indekss būtiski nav mainījies, jo ir pasliktinājusies situācija Turcijā, kā arī notikuši vairāki asiņaini terorakti, piemēram, Briselē, Nicā un Parīzē, un pasliktinājušās attiecības starp Krieviju un tās kaimiņzemēm Ziemeļvalstīs.
Savukārt piekto gadu pēc kārtas par nemierīgāko reģionu uzskatāms Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģions.
Miera indekss tiek izveidots, analizējot 23 dažādus kvantitatīvus un kvalitatīvus rādītājus, tostarp slepkavību līmeni, ieroču pieejamību, terorisma ietekmi, bruņotu karavīru īpatsvaru no kopējā iedzīvotāju skaita.
Ekonomikas un miera institūts Globālo miera indeksu publicē jau 11.gadu pēc kārtas.