Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto
Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto, kurš savulaik ticis aizturēts Vidusāzijā, šodien slēgtajā sēdē nolēma valdība.
Kā teica Riekstiņš, ASV vērsusies pie partneriem Eiropā uzņemt kādu no bijušajiem nometnes ieslodzītajiem, un Latvija konsultācijas ar ASV par šo jautājumu sākusi pagājušā gada otrajā pusē.
Iekšlietu ministrijas pārstāvji intervējuši vairākus kandidātus. Šis cilvēks, kas pie mums tiks sūtīts, ir ticis aizturēts Vidusāzijā.
Kā skaidroja Riekstiņš, Gvantanamo bāzē ir trīs personu grupas - tās, kuras aizturētas par teroristiskām darbībām, tās, par kurām pierādījumi ir nepilnīgi un izmeklēšana turpinās un trešā personu grupa - par kurām nav ilgstoši izdevies iegūt pierādījumus par to iespējamo saistību ar teroristiem. Persona, kas dzīvos Latvijā, pieder pie šīs trešās grupas.
Par valdības šīs dienas lēmumu ASV tiks informēta ar diplomātisku notu.
Visu finansējumu, kas būs saistīts ar šīs personas uzturēšanos un rehabilitāciju Latvijā, nodrošinās ASV.
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) informēja, ka Drošības policija šo personu ir izpētījusi, intervējusi, un pārliecinājusies, ka viņš nerada draudus Latvijai.
Viņam tiks piešķirts bezvalstnieka statuss un viņš pastāvīgi paliks drošības iestāžu uzmanības lokā. Šī persona dzīvos brīvībā.
Personai tiks sagatavota programma, kas palīdzēs adaptēties Latvijā.
Kā ziņots, ASV prezidents Baraks Obama apsolījis slēgt Gvantanamo aizturēšanas centru, kurā bez apsūdzības izvirzīšanas tika turēti aizdomās par terorismu apcietinātas personas.
ASV vērsās pie Eiropas Savienības (ES) ar lūgumu uzņemt daļu bijušo nometnes ieslodzīto. Latvijas valdības nostāja šajā jautājumā jau iepriekš bija atbalstoša, pieļaujot tādu ieslodzīto uzņemšanu, kuri tiek atbrīvoti bez apsūdzības izvirzīšanas.
Kā ziņots, pērn jūnijā ES Vispārējo lietu un ārējo attiecību padomes sanāksmē formāli tika apstiprināta bloka pozīcija šajā jautājumā. Toreiz tika nolemts, ka ES strādās ar ASV, lai palīdzētu risināt Gvantanamo gūstekņu jautājumu, taču lēmums par viņu uzņemšanu ir katras dalībvalsts kompetencē.