Vai „Parex” galvgalī var atgriezties bijušie saimnieki?
Sabiedrība

Vai „Parex” galvgalī var atgriezties bijušie saimnieki?

Jauns.lv

Pēdējā laikā izskan runas, ka valstij izdosies pārdot „Parex banku” un ņēmējs būs nopietns investors. Bet ir arī versija, ka atgūt banku, ja ne tieši, tad pastarpināti, varētu bijušie īpašnieki Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis — vispirms tikuši vaļā no ārzemju parāda gūsta, tagad samaksājot mazāku summu. Portāls kasjauns.lv lūdza vērtēt šo iespēju politiķiem un ekonomistiem.

Vai „Parex” galvgalī var atgriezties bijušie saimn...

Atis Slakteris, Saeimas deputāts, bijušais finanšu ministrs („Parex bankas” pārņemšanas laikā):

„Grūti komentēt spekulācijas. Valsts toreiz nolēma glābt nevis tikai „Parex banku”, bet finanšu sistēmu kopumā. Ja būtu mazākā iespēja ļaut bankai apstāties kā jebkuram privātajam biznesam, mēs tā darītu, bet runa bija par banku un sistēmas glābšanu visā Eiropā. Tur nebija nekā personiska, man šie abi kungi ir vienaldzīgi. Ja bijušie īpašnieki spētu piesaistīt līdzekļus, lai valsts atgūtu visus zaudējumus, uzvārdi ir mazsvarīgi.”

„Tas būtu negaidīts pavērsiens, kas nemaz nav pats labākais variants. Svarīgi, lai banku nopērk nopietns spēlētājs pats ar saviem nopietniem resursiem, nevis īstenojas shēmas bez nopietna kapitāla. Lai banka veiksmīgi strādātu, nepietiek tikai ar to, ka valsts atgūst savu naudu, bet arī, lai ir līdzekļi turpmākam bankas pilnvērtīgam darbam. Bet šāda iespēja izklausās slikti.”

­

„Kāda starpība, kas banku nopērk? Latvijā ļoti bieži tiek pieļauta kļūda starp īpašnieku un uzņēmumu likt vienādības zīmi. Īpašnieks ir īpašnieks, uzņēmums ir uzņēmums. Latvijā ir desmitiem banku, kas pieder īpašniekiem no Krievijas, Skandināvijas, Vācijas, citurienes, tas absolūti neietekmē banku. Šajā gadījumā valstij ir jāpārdod banka, diemžēl valsts tās darbību ir būtiski ierobežojusi, un tāda banka tāda saimnieka rokās nav konkurētspējīga.

Jācenšas pārdot, lai nevairotu zaudējumus, kurus īpašniekam — valstij — būs jāsedz. Absolūti nav svarīgi, kas šo banku pērk. Nepareizi ir uzskatīt, ka bijušie īpašnieki ir vainīgi, ka valsts pārņēma banku. Bet es neticu, ka viņi varētu atpirkt atpakaļ, tur ir vajadzīga liela nauda, simtiem miljonu.

„Par „Parex” un īpašnieku lomu tajā man ir citas domas, nekā valda sabiedrībā. Ja „Parex” nebūtu atņemta īpašniekiem, ar banku nekas nebūtu noticis. Var jau būt, ka es kļūdos, un viņi ir paši negodīgākie cilvēki Zemes virsū, bet viņi jau lūdza tikai valsts garantijas, kas bija dotas citām bankām ar daudz lielākām problēmām. Jā, viņiem pārmet negodīgu rīcību, naudas „mazgāšanu”, bet tā bijis arī agrāk un nekad nekas nav pierādīts.

Ja bijušie īpašnieki ir ar mieru atpirkt banku, tas tikai nozīmē, ka banka viņiem ir tuva. Ekonomisks skaidrojums pilnīgi atkrīt, jo bankas reputācija ir ļoti sabojāta. Saku to ar lielām aizdomām, varbūt nezinu kaut ko ļoti svarīgu, bet tāda ir mana loģika.”

Māris Puķītis / Foto: LETA