Sabiedrība

Pērn 1000 ceļu satiksmes negadījumu izraisījušas sadursmes ar meža zvēriem

Jauns.lv

Pērn visā valsts teritorijā aptuveni 1000 ceļu satiksmes negadījumu noticis pēc sadursmes ar meža zvēriem, liecina apdrošināšanas AS "Ergo Latvija" un Valsts meža dienesta (VMD) apkopotā informācija.

Pērn 1000 ceļu satiksmes negadījumu izraisījušas s...

Kopš šī gada sākuma oficiāli ziņots vien par pāris desmitiem šāda veida negadījumu, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja "Ergo" Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Inese Kronberga.

Kā norāda apdrošināšanas speciālisti, lielāko daļu no reģistrētajiem pieteikumiem veikuši tieši brīvprātīgās auto apdrošināšanas (KASKO) polišu īpašnieki, jo obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA) polise šādos gadījumos nedarbojas.

Kopumā VMD speciālistu ikdienas novērojumi liecina par daudz lielāku ceļu satiksmes negadījumos ievainoto un bojā gājušo meža zvēru skaitu, un oficiāla statistika pieejama tikai par mazāko meža zvēru notriekšanas gadījumu skaitu.

VMD Medību nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Ozoliņš skaidro, ka par daudzām sadursmēm VMD uzzina nevis no negadījumā iesaistītā autovadītāja, bet no negadījuma liecībām, piemēram, asins peļķes vai pamesta dzīvnieka līķa.

Viņš atgādina, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ikvienam ir pienākums ziņot VMD par ievainotiem vai bojā gājušiem medījamiem dzīvniekiem. Tāpat notriekto zvēru nedrīkst vest līdzi, jo arī tas ir Medību noteikumu pārkāpums, par kuru var piemērot sodu 20 latu līdz 250 latu apmērā.

Tāpat VMD pārstāvji prognozē, ka līdz ar sniega nokušanu, uzlabojoties braukšanas apstākļiem un palielinoties braukšanas ātrumam, prognozējams būtisks šādu negadījumu skaita pieaugums.

"Ergo" statistika norāda, ka vidējais KASKO atlīdzības apjoms, kas izmaksāts pēc sadursmes ar meža zvēru, ir 900 latu.

Latvijā sadursmes ar meža zvēriem notiek bieži, īpaši tumšajā rudens un ziemas laikā, kad ātri satumst un ceļa redzamība ir apgrūtināta. Visbiežāk šādi ceļu satiksmes negadījumi notiek, notriecot stirnas. Savukārt pēc sadursmes ar lielākiem dzīvniekiem, piemēram, alni vai meža cūku, bojājumi nereti ir ļoti smagi un pasažieriem tie var būt bīstami vai pat letāli, norāda "Ergo" pārstāve.

Kopumā negadījumi, notriecot meža zvērus, visbiežāk notiek vakara stundās, kad šosejas ir visnoslogotākās un cilvēki dodas mājup pēc darba. Diemžēl tieši šajā laikā arī meža dzīvnieki dodas barības meklējumos, jo pa dienu pārsvarā visi meža dzīvnieki guļ. Tāpat ziemā meža dzīvnieki spiesti doties barības meklējumos un šķērsot braucamās daļas, uz ceļa iet laizīt sāli, ar ko Latvijā kaisa ceļus.

Ja notikusi sadursme ar meža zvēru un negadījumā cietuši cilvēki vai transportlīdzeklis saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem nevar turpināt ceļu, autovadītājam jāziņo Ceļu policijai, kas savukārt informēs VMD attiecīgos pārstāvjus.

Savukārt, ja sadursmē nav cietuši cilvēki un transportlīdzeklis ir braukšanas kārtībā, Ceļu policija nav jāsauc, taču jāinformē par notikumu VMD, ka notikusi sadursme ar meža zvēru.

LETA