100 cilvēku pie Ministru kabineta ēkas pieprasa atbrīvot Neo
Pie Ministru kabineta ēkas bija sapulcējušies vairāk kā 100 cilvēku, kuri izteica protestu par policijas kratīšanu žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā un pieprasa atbrīvot Neo.
Pie valdības ēkas piketēja gan studenti, gan pensionāri, gan dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvji un visu kontrolēja visai liels skaits gan Valsts policijas, gan Rīgas pašvaldības policijas darbinieki.
Skaļi saukļi akcijā netika izsaukti, taču protests tika izteikts, ar krītiņiem rakstot uz asfalta dažādus aicinājumus, adresētus valdības pārstāvjiem. Kā piemēram, "Atbrīvot Neo un ķert īstos zagļus", "melnajam bruņiniekam jākrīt" un daudzi citi. Ar krītiņiem rakstīja ne tikai gados jauni cilvēki, šajā protestā aktīvi iesaistījās arī vecāka gada gājuma ļaudis.
Informācijas tehnoloģiju speciāliste Ilona Valdate aģentūrai LETA sacīja, ka piketā piedalās, lai aizstāvētu Neo. Viņasprāt, Latvijā tiek mēģināts nodibināt policejisku valsti, jo cilvēks, kurš sevi dēvē par Neo, neko neesot izdarījis. Viņa piekrītot viedoklim, ka Neo izdarīja to, ko vajadzēja izdarīt pašiem politiķiem.
Mītiņš pie Ministru kabineta ēkas
Savu protestu šodien piketā izteica arī ASV latvietis Modris Pakalns, kurš dzimteni bija spiest atstāt desmit gadu vecumā un tagad, atgriežoties tajā, uzskata, ka Latvijā joprojām nekādas demokrātijas nepastāv un tiesībsargājošās institūcijas netiek galā ar cīņu ar lielajiem noziegumiem.
Piketā bija ieradusies arī žurnāliste Nagla, kura aprunājās ar piketa dalībniekiem. Tāpat bija ieradies Latvijas televīzijas (LTV) ģenerāldirektors Edgars Kots un LTV ziņu dienesta vadītājs Mareks Gailītis.
Protestēs arī „kreisie”
Savukārt plkst.15 pie Ģenerālprokuratūras, O.Kalpaka bulvārī 6, notik akcija "Brīvību NEO", arī tās dalībnieki protestēja pret nelikumīgo Poikāna aizturēšanu un žurnālistes Naglas īpašumā nelikumīgi veikto kratīšanu.
Akcijas rīkotāji - Jaunatnes organizācija "Mūsu Izvēle" - uzskata, ka gan Poikāna aizturēšana, ka kratīšana žurnālistes dzīvoklī ir klaji pretrunā ar Satversmes 100.pantu par vārda brīvību un brīvu uzskatu paušanu, aģentūru LETA informē akcijas preses sekretārs Jānis Kuzins.
Voins nepaskaidro kratīšanas iemeslus
Jau ziņots, ka Neo ir aizturēts otrdien, 11.maijā, ap plkst.22 savā darbavietā. Aizturētais ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieks Ilmārs Poikāns.
Visticamāk, šodien tiesa lems par drošības līdzekļa piemērošanu aizturētajam.
Kratīšana žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā veikta aptuveni vienlaicīgi ar Neo aizturēšanu. Patlaban Naglai šajā lietā ir piemērots liecinieces statuss. Kratīšanas veiktas ar prokurora akceptu. Policija neatklāj, kādēļ kratīšana ir veikta Naglas dzīvoklī, nevis viņas darbavietā, tomēr galvenais mērķis esot bijis iegūt datu nesējus.
VP priekšnieks ģenerālis Valdis Voins, komentējot plašsaziņas līdzekļos izteiktos komentārus par to, ka policija cenšas ierobežot preses brīvību, norādīja, ka tas neatbilst patiesībai. Voins uzsvēra, ka policijai, veicot kratīšanu žurnālistes dzīvesvietā, nebija mērķa iegūt informācijas avotu, jo šis avots jau labu laiku policijai bijis zināms.
Neo draud 10 gadi
Ekonomikas policijas pārvaldē (EPP) kriminālprocess sākts šā gada 11.februārī pēc Krimināllikuma 244.panta 2.daļas - par tādas ierīces (arī datorprogrammas) neatļautu izgatavošanu, pielāgošanu izmantošanai, realizēšanu, izplatīšanu vai glabāšanu, kura paredzēta automatizētas datu apstrādes sistēmas resursu ietekmēšanai nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas. Minētais likuma pants kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem vai naudas sodu līdz 200 minimālajām mēnešalgām.
Process sākts arī pēc Krimināllikuma 145.panta - par sveša personiska noslēpuma tīšu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kam pēc sava amata vai nodarbošanās jāglabā slepenībā tai uzticētās vai zināmas kļuvušas ziņas. Šis likuma pants paredz soda sankciju - arestu vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 20 minimālajām mēnešalgām.
Policija atteicās komentēt izmeklēšanas darbības, kādēļ tieši tajā laikā un tajā vietā veiktas kādas darbības, jo tas esot izmeklētāja pieņemts lēmums. Tāpat policijas vadība nevēlējās komentēt un vērtēt, cik lielu kaitējumu Neo iespējamās noziedzīgās darbības ir nodarījušas, jo šādu vērtējumu varot sniegt tikai tiesa.
Savā sociālās vietnes "Twitter" profilā Poikāns sevi nodēvējis par "Universal IT soldier" jeb, tulkojumā no angļu valodas, universālo informācijas tehnoloģiju kareivi.
Tikmēr iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) sola personiski sekot līdzi tam, lai izmeklēšanas laikā VP precīzi un atbilstoši likumam veiktu procesuālās darbības un tādējādi nerastos šaubas par preses brīvības ierobežošanu un iejaukšanos žurnālistu profesionālajā darbībā.
Mūrniece ir uzdevusi VP vadībai publiskot informāciju par izmeklēšanas procesa gaitu, tiklīdz tas būs iespējams.
LETA/Foto:LETA