Karstums rada zaudējumus lašveidīgo zivju audzētājiem
Karstums rada nopietnus zaudējumus un problēmas lašveidīgo zivju audzētājiem, jo pārlieku sasilušā ūdens dēļ zivis iet bojā, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina aptaujātie zivju dīķu īpašnieki.
Priekuļu novadā esošās zivjaudzētavas "Sillakas" īpašnieks Raivo Hofmanis atzina, ka patlaban īpaši grūti klājas lašveidīgajām zivīm, kurām augstā ūdens temperatūra grūti paciešama. "Glābjam, ko varam. Esam izvietojuši visas iespējamās aerācijas iekārtas, lai pievadītu ūdenim skābekli, kā arī sūknējam dīķos nedaudz vēsāko ūdeni no Raunas. Tomēr masveidā iet bojā zivju mazuļi - esam izsmēluši jau vismaz 30 kilogramus. Tik traki nav bijis vēl nekad".
Hofmanis sacīja, ka saimniecība cieš zaudējumus arī apsīkušā makšķerēšanas biznesa dēļ. "Klienti zvana un interesējas, vai var braukt makšķerēt, bet atbilde ir - nē, jo nekas neķeras - zivis nav aktīvas un nogūlušās dziļumā."
Arī Alūksnes novadā esošās saimniecības "Cerkazi" īpašnieks Ivars Daņilovs sacīja, ka tik smagi zaudējumi karstā laika dēļ vēl nav piedzīvoti. "Nupat izsmēlām divas tonnas beigto foreļu, kas nozīmē 8000 latus mīnusā. Ūdeni atdzesēt nav iespējams, jo tas nāk no ezera, kur sasilis līdz plus 23 grādiem," atzina saimnieks, piebilstot, ka visas cerības tagad ir uz karpu audzēšanu, kurām karstajā laikā "nav ne vainas".
Zivju audzētavas "Tome" direktors Ivars Putviķis sacīja, ka situācija patlaban ir smaga, jo masveidā iet bojā taimiņu mazuļi. "Karstuma dēļ nobeidzas arī pieaugušās foreles, un pastāv bažas, ka, saglabājoties karstumam, pēc dažām nedēļām pieredzēsim arī foreļu masveida nobeigšanos. Zaudējumi būs lieli," sacīja Putviķis. Viņš atzina, ka dīķos tiek sūknēts ūdens no blakus esošās Daugavas un Līčupes, tomēr arī tur temperatūra esot tik augsta, ka līdz plus 27 grādiem uzsilušajiem dīķiem veldzi nesniedz.
Arī zivju audzētavas "Oskars" dīķos, kuri atrodas Aizkraukles novada Seces pagastā, ūdens temperatūra sasniegusi plus 27 grādus, tomēr, kā norādīja audzētavas īpašnieks Ojārs Daubers, sami, karpas un stores jūtoties ļoti labi. "Tā kā šīs ir siltumu mīlošas zivis, tās jūtas tikpat komfortabli kā Ukrainas ūdenstilpēs, kas tiek uzskatītas par vislabāk piemērotām šīm zivīm. Zivis labi ēd, un patlaban jau sasniegušas divu kilogramu svaru, kas parasti tiek panākts tikai augustā. Tomēr, ja karstums turpināsies, ūdenī sāks vairoties aļģes un zivīm trūks skābekļa."
Daubers atzina, ka zivjaudzētavai lielas grūtības sagādā apsīkušais produkcijas noiets. "Oskars" audzētās zivis tiek realizētas Aizkraukles, Jēkabpils, Ogres lielveikalos, kā arī savā zivjaudzētavas tirdzniecības punktā. "Pārdošanas apjomi katastrofāli kritušies, jo tirdzniecības vietas karstuma dēļ nelabprāt pieņem svaigās zivis. Jūlijā esam nopelnījuši nepilnus 1000 latus, un izskatās, ka turpmāk būs vēl sliktāk."
Saskaņā ar Latvijas Zivju resursu aģentūras datiem reģistrētas apmēram 90 akvakultūras saimniecības. Galvenie saimniecību veidi - piemājas dīķi, kas aizņem 34% no kopējo saimniecību skaita, makšķerēšanas dīķsaimniecības - 30%, preču zivsaimniecības - 24% un mazuļu audzētavas - 12%. 330 dīķu kopējā platība ir 3400 hektāru.
Patlaban Latvijā galvenokārt audzē karpas, foreles, līdakas, stores, samus un karūsas.
LETA