Roze Latvijai solīja lētu cukuru. Tagad tas ir dārgākais ES
„Ir produkti, kas mums ir dārgāki nekā citās Eiropas Savienības valstīs. Piemēram, cukurs Latvijā ir dārgākais Eiropas Savienībā,” šādu viedokli šorīt intervijā Latvijas radio pauda lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra direktore Ingūna Gulbe.
Kāpēc tā ir noticis? Gulbe skaidro: „Cukurs ir dārgākais, jo tas jāiepērk un uz Latviju arī jāatved. Tas maksā vairāk.”
Cukura cenas Eiropas Savienības galvaspilsētās (eiro):
Rīga - 1,01
Stokholma - 1,00
Viļņa - 0,91
Helsinki - 0,88
Tallina - 0,84
Berlīne - 0,81
Prāga - 0,73
Bratislava - 0,69
Budapešta - 0,63
Varšava - 0,53
Dati: Lauksaimniecības veicināšanas centrs
Kā lai te neatceras to, ko 2007.gada sākumā teica toreizējais zemkopības ministrs Mārtiņš Roze. Viņš akceptēja cukurfabriku slēgšanu un mums solīja debesmannu. Lai attaisnotu Latvijas cukurrūpniecības sagraušanu, ministrs paziņoja, ka «tagad jebkura kompānija no jebkuras valsts var piegādāt cukuru par 20 santīmiem kilogramā» (Bizness&Baltija 2007.gada 23.janvāris).
Jājautā - kur palika šīs "lētās" firmas?
„Tāpat demagoģiski bija vēlākie Rozes kunga apgalvojumi, ka, pārtraucot cukura ražošanu, ievedīs lētāku no cukurniedrēm ražotu cukuru un cukura cena pie mums samazināsies par 36%.” (Latvijas Zemkopības ministrijas vēstule 03.05.2007. Nr. 4.1-3/2427), teikts lasītāja Mārtiņa no Bauskas vēstulē laikrakstam „Diena”.
Ja atceramies, tad pret to, lai likvidētu vienu no ienesīgākajām Latvijas lauksaimniecības nozarēm, asi iebilda zemnieki. Jo tieši cukurbiešu audzēšanai Latvijas zeme un klimatiskie apstākļi ir ļoti pateicīgi. Mūsu varas augšgals neklausījās cukurbiešu audzētāju iebildumos un aizgāja Eiropas Savienības spiediena pavadā. Kā liecina Ingūnas Gulbes teiktais un pašreizējās cukura cenas, ministra Rozes prognozes bijušas ačgārnas.
„Latvijā 80 gadus sekmīgi pastāvējusī rentablā cukura ražošana tagad ir sagrauta, cukurfabrikas noārdītas, solītais lētais cukurs nav saņemts, bet cukura cenas pēdējos gados ir kāpušas. Lietuviešu cukurrūpnieki Latvijas atteikšanos no cukura ražošanas pilnīgi pamatoti nodēvēja par pašnāvniecisku. Lēmumu pārtraukt cukura ražošanu Latvijā lielākā sabiedrības daļa joprojām uzskata par nepareizu. Astoņdesmit gadus cukurbiešu audzēšana un cukura ražošana Latvijā bija izdevīga. Tās pārtraukšana bija ne tikai kļūda, bet noziegums pret Latvijas ekonomiku, ko nevar attaisnot, bet kas būtu jālabo,” teikts minētajā vēstulē „Dienai”.
Kasjauns.lv/Foto:LETA