Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 14. un 15. augustā
Vēl pāris dienas pēc melnās piektdienas seno pils un muižu spoki nebūs devušies pie miera. Sestdien un svētdien tie „pa pilnu programmu” uzdarbosies daudzās Latvijas pilīs un muižās.
Jaunpils pilī baltās dāmas un citi spoki stāstīs senās leģendas, Ropažu pilsdrupās senie Livonijas karakalpu gari atkal cīnīsies, Lugažu muižas apkārtnē notiks īsts spoku skrējiens, bet Durbes pilī Tukumā visiem interesentiem izrādīs pils gaņģus un kambarus, lai visi labāk varētu iepazīt spoku apartamentus.
Ja nu pēc spoku piedzīvojumiem gribas ko jautrāku, tad uz Ķīpsalu var doties ieraut kādu miestiņa kausu vai mākslas salonā "5 vēji" meklēt sauju prieka. Estētisku gandarījumu sagādās arī tēlnieka Laimoņa Blumberga izstādes apmeklējums Nacionālajā mākslas muzejā.
1. Jaunpilī atgriežas viduslaiku leģendas
Senās pils leģendas visā pasaulē, arī Latvijā, vēsta par mīlestību, balto dāmu, rūķīšu kāzām, pils spoku, melno bruņinieku, velnišķīgi bargo baronu... Sestdien, 14. augustā, no pulksten 14.00 Jaunpils pilī visiem būs iespēja satikt šo leģendu galvenos varoņus. Pilī norisināsies viduslaiku svētki "Leģendas atgriežas".
Svētku laikā no pulksten 14.00 darbosies amatnieku un zemnieku tirdziņš. Pasākumā uzstāsies seno dziesmu un deju ansambļi "Vocalica" un "Trakula". Būs viduslaiku deju mācīšana publikai, bruņinieku cīņu paraugdemonstrējumi un divkaujas, mūku stunda – ko drīkst un ko nedrīkst mūks, izklaides pasākumi bērniem. Tāpat arī notiks viduslaiku turnīri – šaušana ar loku, ar arbaletu, šķēpa un kara cirvja mešana, radošās darbnīcas – māla veidošana, kreļļu vēršana, pils zobentiņu apgleznošana, sava ģerbonīša zīmēšana, viduslaiku spēles ar kauliņiem, ķegļiem un koka kājām. Paredzēta arī laimes naudas kalšana, vizināšanās zirga pajūgā, kā arī kopīga maltīte – grūbu biezputra ar riekstiem no kāpostu lapām. Pulksten 21.00 sāksies balle pils pagalmā lāpu gaismā kopā ar grupu "Klaidonis", krēslai iestājoties – ugunspuķes pār Jaunpils ezeru.
2. Ropažos cīnīsies zobenbrāļi
Savukārt Ropažu pilsdrupās visā krāšņumā atkal atdzims Rodenpoys pils. Ap 1320. gadu Livonijas ordenis Ropažos uzcēla Rodenpoys mūra pili, kas kalpoja par pilsnovadu pārvaldes centru Rīgas tuvumā. Ordeņa pili nopostīja ap 1560. gadu Livonijas kara laikā, bet sestdien, 14. augustā, tā atkal celsies no drupām, jo notiks Rodenpoys Viduslaiku diena.
Visu dienu no pulksten 11.00 darbosies sīktirgotāji, amatnieki un „vēsturiski aktīva" ēdināšana. Būs arī dzīvā mūzika, zirgu izjādes, apmeklētāju sacensības un citas atrakcijas. Dienas galvenā darbība būs Rodenpoys pīķnešu vienības rekrutēšana no brīvprātīgajiem pasākuma apmeklētājiem, lai viņi vakarā varētu piedalīties bruņinieku kaujās.
Pulksetn 13.00 sāksies divroču un pusotrroču divkaujas, 16.00 - brīvais ieroču izvēles turnīrs, pulksten 17.30 - Rodenpoys pīķnešu vienības apmācības, 18.30 - parādes gājiens cauri Ropažu centram. Spēlēs vīru kopa "Vilki".
Pasākuma noslēgsies 19.30 ar lauka kauju - uzbrukumu kara nometnei, vēstures rekonstrukcijas izrādi, kurā piedalīsies ne tikai kaujas klubu pārstāvji, bet arī visi rekrutētie brīvprātīgie.
Deviņos vakarā, pēc kaujām lustīgs mierizlīgums zaļumballē Ropažu estrādē, kur spēlēs grupa "Tālbraucēji".
3. Spoku naktss Lugažos
Spoki, kuri senajās pilīs un muižās ir pamodināti piektdien, 13. datumā, droši vien nav nomierināmi, jo viņi nolēmuši uzdarboties arī Ziemeļlatvijā. Sestdien, 14. augustā renovētajā Lugažu muižā un tās apkārtnē visas dienas garumā norisināsies I Valkas novada svētki "Muižas diena un spoku nakts Lugažos".
Pasākuma laikā darbosies dažādas radošās darbnīcas, būs iespēja apgūt senos amatus, koncertus sniegs mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi no visiem novada pagastiem un Valkas, būs dažādi konkursi, sacensības un daudz kā cita aizraujoša.
No pulksten 9.00 darbosies amatnieku, zemnieku un mājsaimnieku izstrādājumu tirdziņš. No 11.30 līdz 12.00 pagalvenajiem vārtiem ieradīsies Lugažu muižas viesi no tuvējās apkārtnes, lai svinīgi atklātu svētkus.
Tā kā svētku vieta ir Lugažu muiža un katrā muižā allaž ir bijuši gan zirgi, gan spoki, tad tie arī ir I Valkas novada svētku centrālie elementi. Gan bērniem, gan pieaugušajiem tiks piedāvātas izjādes zirga mugurā, varēs vērot sen aizmirstu arodu – zirga apkalšanu. Ikviens arī varēs parādīt savu talantu, piedaloties zīmējumu konkursā „Muižkunga zirgs”. Savukārt 23.00 notiks I Lugažu muižas Spoku skrējiens.
Vēl - labdarības loterija, lai vāktu ziedojumus muižas ēkas un parka labiekārtošanai, kā arī dažādas jautras sporta aktivitātes visām vecuma grupām. Pulksten 22.00 sāksies zaļumballe, kurā spēlēs grupa "Lauku muzikanti".
4. Durbes pils spoki un stāsti
Kā tur ir ar tiem pils spokiem, varēs uzzināt arī Durbes pilī (Tukumā), jo tur visu šo nedēļu norisinās Durbes pils nedēļa.
Sestdien, 14. augustā, no pulksten 13.00 notiks Karaļa spēles turnīrs, makšķerēšanas sacensības ar koka makšķerkātu, orientēšanās parkā, seno deju soļu apgūšanu un muižas zupas baudīšana. Trijos pēcpusdienā visus priecēs kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" stīgu kvarteta koncerts.
Svētdien pulksten 12.00 un 14.00 varēsiet piedalīties ekskursijās "Stāsti iz Durbes pils vēstures", un tad būs iespējams gidus pamatīgi iztaujāt par visām pārdabiskām būtnēm, kuras mitinās Durbes pils mūros, un vai viņi draudzējas arī citiem amatbrāļiem kaimiņmuižās.
6. Mūžīgais skaistums vecmeistara akmenī
Nacionālā Mākslas muzeja Mazajā zālē līdz 3. oktobrim Blumberga "akmens sievas" ir skatāmas tēlnieka personālizstādē "Mūžīgais skaistums". Mākslinieks pieder pie tās latviešu mākslinieku vecmeistaru plejādes, kuru daiļrade kļuvusi par konstantu vērtību mūsu kultūrā, ar savu talantu apliecinot cilvēka, dabas un mākslas harmoniskas saplūsmes iespējamību. Pirmās profesionālās iemaņas Laimonis Blumbergs guva bērnībā tēva akmeņkaļa darbnīcā. Ikdienā vērojot viņa darbu un arī daudz palīdzot akmens apstrādē, tika iepazīts granīta graudainums, vizlas spīdums un rakstu joslas. Materiāla dabiskais skaistums un daudzveidība ietekmēja Blumberga tālākās profesionālās intereses akmens tēlniecības jomā.
Blumbergs, slavenā tēlnieka Kārļa Zemdegas audzēknis, ir viens no retajiem latviešu tēlniekiem, kurš pievērsies tiešajai kalšanas metodei. Viņš strādā stājtēlniecībā un memoriālās tēlniecības jomā, paralēli izkopjot savdabību mazo formu tēlniecībā. Māksliniekam raksturīga pietāte pret izvēlēto materiālu, viņš necenšas akmeni pakļaut, bet veido tēlus, kas organiski saskan ar akmens materialitāti un izceļ tā īpašības.
7. Sauja prieka piecos vējos
Pāris nedēļas pirms jaunā mācību gada sākuma "rozentālieši" var gūt sauju prieka, aizejot uz Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas gleznošanas skolotājas Ievas Tarandas gleznu izstādi mākslas salonā "5 vēji" (Rīgā, Blaumaņa ielā 31). Būs labs noskaņojums un arī vēl viens iemesls, par ko "rozentāliešiem" pačalot, sapulcējoties uz mācībām 1. septembrī.
Pirms diviem gadiem galerijā "Istaba” notika Tarandas pirmā personālizstāde. Toreiz žurnāls "Veto" rakstīja: "Augsta vitalitāte, svaigs kolorīts, brīvība otas uzlicienā un patiess prieks par krāsu un dzīvi sajūtams jaunās gleznotājas Ievas Tarandas klusajās dabās." Tagad to var tikai atkārtot, bet tikai jau par citām - jaunākajām - gleznām.
Izstādē eksponētās gleznas tapušas pēdējo divu gadu laikā. Mākslinieces tuvās tēmas ir klusā daba un figurālas kompozīcijas. Izstāde ir apskatāma līdz 18. septembrim.
Elmārs Barkāns