Tualetes izvešana daudzviet kļūs pat uz pusi dārgāks pakalpojums
Grūtas dienas sāksies tiem, kuri vienotās kanalizācijas vietā lieto tā saukto "sūdu bedri". Šī ekstra kļūs dārgāka, un pēc 3 gadiem būs jaunas prasības to lietotājiem.
Sabiedrība

Tualetes izvešana daudzviet kļūs pat uz pusi dārgāks pakalpojums

Jauns.lv

Šķidro atkritumu koncentrācija ir trīspadsmit reižu lielāka nekā notekūdeņiem centralizētajā kanalizācijas sistēmā, un to utilizēšana ir dārgāka. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc asenizācijas pakalpojumi šogad vairākos novados kļuvuši gandrīz uz pusi dārgāki, otrdien vēsta Latvijas Televīzija.

Tualetes izvešana daudzviet kļūs pat uz pusi dārgā...

Tā pašvaldības iecerējušas mudināt iedzīvotājus aktīvāk pieslēgties centralizētajai kanalizācijai vietās, kur tas iespējams. Turklāt paredzēts, ka 2020. gadā stāsies spēkā jaunie decentralizētās kanalizācijas apsaimniekošanas noteikumi, kuru izpilde iedzīvotājiem var izmaksāt krietni dārgāk, skaidro LTV Ziņu dienests.

Piemēram, Tukumā pirms dažiem gadiem ar Eiropas naudas atbalstu tika izveidoti kanalizācijas sistēmas tīkli apmēram 60 kilometru garumā; vismaz 4000 mājas varēja pieslēgties jaunajai ūdens un kanalizācijas sistēmai. Tukumniece Ilga Pūliņas kundze to izmantoja un tagad ir apmierināta: "Kad man tā nebija, man bija jāmeklē, kas man to izvedīs," viņa teic. Taču tikai puse citu tukumnieku jauno iespēju ir izmantojuši, cilvēki ir kūtri pieslēgties modernākam tualetes veidam.

Tādējādi Tukumā no 1.februāra tiks palielināta maksa par asenizācijas pakalpojumiem. Patlaban par 6,5 kubikmetru lielu šķidruma tilpuma izvešanu jāmaksā 28 eiro, bet turpmāk tie būs vairāk nekā 52 eiro. Visdārgāk šajā rūpalā izmaksā atkritumu utilizācija - tā ir trīsreiz dārgāka nekā centralizētā kanalizācijas savākšanā. Jāatzīmē, ka "mēslu bedre" arī daudz vairāk piesārņo dabu.

Kanalizācijas notekūdeņu savākšanas cenas nosaka katrā pašvaldībā atsevišķi. 

Arī Jelgavā atbildīgās iestādes atzīst, ka iedzīvotāji ir kūtri beigt lietot novecojošās labierīcību metodes. Nosēdbedres faktiski nozīmē, ka agrāk vai vēlāk mēs paši grimstam savos mēslos, teic Antra Alksne, "Jelgavas novada KU" priekšniece.