Kopā ar humpalām tirgo slimības
Sabiedrība

Kopā ar humpalām tirgo slimības

Jauns.lv

Ar second hand drēbēm tiek pārnēsāti dažādi baciļi un izplatītas slimības, pārliecināts Vieglās rūpniecības asociācijas prezidents Guntis Strazds.

Kopā ar humpalām tirgo slimības...

Latvijā lietoto apģērbu tirdzniecība plaukst un zeļ kā lielās pilsētās, tā lauku nostūros. Nelaime vien tāda, ka no maisiem, kas tiek iepirkti uz svaru, tiek izņemtas un reizēm ceļa malās tirgotas ķīmiski neiztīrītas, lietotas drēbes. Tās ir baciļu perēklis, uzskata Strazds.

„Pie mums likumdošanā ir robs, jo nav skaidri noteikts, ka apgrozībā drīkst nonākt tikai ķīmiski iztīrītas lietotās drēbes. Līdz ar to bieži vien tirgotāji grēko un pārdod netīras drēbes. Iedomājieties paši, kas tajās var perināties.” Piemēram, apakšbiksēs un zeķēs var atrasties grūti iznīcināmas sēnītes.  Pēc būtības second hand veikaliem jākalpo kā atbalsta tīklam mazturīgiem iedzīvotājiem un tajos drīkst atrasties jaunas, bet no modes izgājušas lietas, vai nedaudz valkās un ķīmiski iztīrītas.

Cenai par preci pēc rietumu parauga vajadzētu būt no 1 -10 eiro. „Pie mums nonāk vecas, netīras drēbes un pircējs pārmaksā 2-3 reizes. Ņemot vērā pirktspēju, tas ir izdevīgs bizness,” saka eksperts. Savukārt tos apģērba gabalus, ko izņem no maisiem un tirgo par 20-50 santīmiem, rietumu valstīs dala par brīvu, jo uzskata par pazemojošu tirgot atdāvinātas, vecas mantas. Turklāt varas iestādes rūpīgi seko tam, lai visas drēbes tiktu rūpīgi iztīrītas. Eiropas valstīs nolietoto apģērbu tīra, sakārto un saloka bezdarbnieki, stāsta Strazds. Viņaprāt, arī pie mums ar to varētu nodarboties bezdarbnieki, kuri strādā tā sauktajā 100 latu programmā. Strazds domā, ka humanitārā palīdzība pie mums aizgājusi biznesa gultnē, zaudējot sākotnējo labdarības uzstādījumu.

Evija Hauka/Foto: Bulls Press