KNAB sācis pārbaudi par Bendrātes līgumu ar Lembergu
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) pēc portāla "pietiek.com" veidotāju iesnieguma, kuros viņi aicina izvērtēt informāciju par 9. un arī 10.Saeimas deputātes Silvas Bendrātes (JL) slēgto trasta līgumu ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu, sākta pārbaude.
KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga aģentūrai LETA apliecināja, ka birojs atbilstoši kompetencei ir sācis pārbaudi par amatpersonas darbības atbilstību likuma par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā normām.
Papildus viņa norādīja, ka saskaņā ar likumdošanu tas, vai valsts amatpersonas deklarācija ir iesniegta un aizpildīta likumā noteiktajā kārtībā, ir jāpārbauda Valsts ieņēmumu dienestam.
LETA jau ziņoja, ka Bendrāte vairāk nekā trīspadsmit gadus slēpusi to, ka Lemberga vietā un par viņa naudu iegādājusies kapitāldaļas "Kurzemes radio", informē portāls "pietiek.com".
Turklāt, pēc Bendrātes vārdiem spriežot, līgums, kas viņu faktiski padarīja par Lemberga marioneti, vēl joprojām ir spēkā un pirkuma nauda nav atmaksāta.
Kā liecina portāla rīcībā esošais Bendrātes un Lemberga noslēgtais trasta līgums, Ventspils mērs piešķīris Bendrātei (toreiz - Ērmanei) tiesības viņa vietā un par viņa naudu, bet uz viņas vārda iegādāties kapitāldaļas SIA "Kurzemes radio".
Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") aģentūrai LETA sacīja, ka nekad sevi nav uzskatījis par SIA "Kurzemes radio" kapitāla daļu turētāju.
"Ne personīgi, ne pastarpināti zem Bendrātes vārda nekad neesmu uzskatījis sevi par "Kurzemes radio" daļu turētāju," sacīja Lembergs. Ventspils mērs neatceroties, ka starp viņu un Bendrāti pirms 13 gadiem, kas esot pietiekami sena pagātne, būtu noslēgts šāds trasta līgums. "Pēdējos astoņos gados esmu Bendrāti saticis apmēram divas reizes," sacīja Lembergs.
Kā vēsta portāls "pietiek.com", saskaņā ar trasta līgumu Bendrātei bijis un, spriežot pēc viņas vārdiem, vēl joprojām ir pienākums veikt Lemberga daļu pārvaldīšanu, vadoties "tikai un vienīgi" no Lemberga "interešu viedokļa".
Līgums nosaka, ka bez Lemberga atļaujas Bendrātei nav bijis tiesību ne izteikt savu viedokli lielākajā daļā Kurzemes radio dalībnieku sapulču balsojumu, ne spriest par radio budžetu, ne lemt par dividenžu izmaksu vai kļūt par uzņēmuma vadības pārstāvi.
Kā izriet no Bendrātes un Lemberga parakstītā dokumenta, pirms katras uzņēmuma dalībnieku sapulces Bendrātei vajadzējis vērsties pie Ventspils mēra pēc norādījumiem, Lembergam bijušas tiesības arī jebkurā brīdī uz Bendrātes vārda iegādātās kapitāldaļas nodot kādai citai personai.
Kā informē "pietiek.com", spriežot pēc dokumenta, Bendrātei savs līguma eksemplārs vispār nav izsniegts - tas noformēts tikai vienā eksemplārā un nodots Lemberga advokātam Gintam Laiviņam-Laiveniekam.
Bendrātei joprojām neesot nekādu šaubu par savas 13 gadus senās rīcības pareizumu. Politiķe vairākkārt "pietiek.com" skaidrojusi, ka tie esot bijuši "citi laiki", kad pār Lemberga galvu vēl nav bijis mākoņu un Ventspils mērs bijis "visu mīlēts un cienīts cilvēks", par kuru "visi jūsmoja". Bendrātei tolaik pat bijis lepnums saņemt atbalstu no "tāda cilvēka".
Kā liecina portālā publicētā informācija, šī trasta līguma slēgšana 1997.gadā sakrita ar privatizācijas procesiem Ventspilī, par ko Ģenerālprokuratūra pašlaik veic izmeklēšanu saistībā ar aizdomām par politiķu piekukuļošanu "Ventspils naftas" privatizācijas sakarā.
Taču Bendrātei, kura vairākus gadus bija "Kurzemes radio" radošā direktore, faktiski nosakot radiostacijas saturu, nešķiet, ka viņas kā žurnālistes autoritāte izmantota klusējoši labvēlīga informatīvā fona nodrošināšanai, kamēr Ventspilī noritēja darījumi, kas vēlāk nonāca prokuroru redzeslokā.
Bendrāte, kura ir JL valdes locekle un Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece, noliedz, ka būtu saukta uz Ģenerālprokuratūru sniegt skaidrojumus par šo ar Lembergu noslēgto trasta līgumu. Tāpat viņa neesot izprašņāta arī tā dēvētās Lemberga stipendiātu lietas sakarā. "Nē, bet es neesmu viņa stipendiāts, nē. Jo ne viņš man kaut ko ir devis uz roku, ne kā," izteikusies politiķe.
Atšķirība starp viņas un Lemberga darījumu un prokuratūras rīcībā esošajiem stipendiātu sarakstiem, pēc Bendrātes domām, ir tas, ka viņa naudu no Ventspils mēra saņēmusi uz līguma pamata un uz šī dokumenta ir viņas vārds un paraksts, bet stipendiāti slēpjas zem iesaukām un dokumentālu apliecinājumu naudas saņemšanai nav.
Pašlaik politiķe vairs neatceroties, vai nauda viņai pārskaitīta no Lemberga konta vai caur kādu starpnieku, bet pieļauj, ka "droši vien pa taisno". "Neko es neesmu nevienam ne izkrāpusi, ne paņēmusi un neatdevusi, neesmu nekādas melnās naudas nekur apgrozījusi, tas patiešām tā nav noticis - viss ir caurspīdīgs," uzskata Bendrāte.
Pēc Bendrātes teiktā, viņai trasta līgums kā darījuma slēgšanas juridiskā forma īpaši nav pamatots. Turklāt viņa respektējusi naudas devēja tiesības izvēlēties, kā to juridiski noformēt. Politiķei arī pašlaik nešķiet, ka Lembergs trasta līgumu izmantojis, lai, aiz viņas - tobrīd ar autoritāti Kurzemē apveltītas žurnālistes - vārda slēpjoties, paliktu ēnā un ietekmētu medija saturu. Nekādas ietekmes neesot bijis, arī pašcenzūru, ko varētu izraisīt parāda sajūta pret Lembergu, Bendrāte savā darbā tolaik neesot pamanījusi.
Bendrāte vēl aizvien nav norēķinājusies ar Lembergu par 2250 latiem, kurus saskaņā ar trasta līgumu viņa saņēmusi. No politiķes atbildēm var saprast, ka viņai šāda nepieciešamība nav ienākusi prātā. Lembergs nekad neesot ne prasījis norēķināties, ne arī prasījis, lai Bendrāte, izmantojot savas "Kurzemes radio" vēl aizvien piederošās 125 daļas, censtos izdarīt spiedienu uz radio viņa interesēs.
Bendrāte uzskata, ka, "Kurzemes radio" saturā nodrošinot ziņu plūsmu par Ventspili, parādu Lembergam pēc būtības ir atlīdzinājusi - "atstrādājusi".
Lembergs tikai reizi, 2002.gadā, kad JL pēc savām pirmajām Saeimas vēlēšanām centās izveidot valdību, nejauši saskrējies ar Bendrāti un izrādījis interesi par noskaņojumu partijā, bet viņa uzreiz pateikusi, ka "par tām lietām nerunās". Nekādas personīgas attiecības ārpus pašvaldības vadītāja un novada žurnālistes kontaktiem Bendrāti ar Lembergu nesaistot, lai gan Ventspils mēra ieguldījumu "Kurzemes radio" viņa skaidro tieši ar ilgstošo pazīšanos.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja portāla "pietiek.com" veidotāji, viņi saistībā ar informāciju par Bendrātes slēgto trasta līgumu ar Lembergu ir vērsušies Valsts ieņēmumu dienestā, KNAB un Ģenerālprokuratūrā.
Portāls tiesībsargājošās iestādēs vērsies gan saistībā ar aizdomām par iespējamu notikušu finanšu līdzekļu atmazgāšanu, ienākumu slēpšanu un amatpersonas ienākumu deklarēšanas likumdošanas pārkāpšanu, gan arī, aicinot izvērtēt citus šajā apšaubāmajā darījumā iesaistīto personu rīcības aspektus, ieskaitot Bendrātes apgalvojuma "viss ir atstrādāts" pamatā esošos faktus.
Tuvākajā laikā par šiem faktiem tikšot oficiāli informēts arī Valsts prezidents.
LETA