Sabiedrība

Prasību pret Grūtupu par grāmatu "Maniaks" izskatīs pēc gada

Jauns.lv

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 2011.gada 6.decembrī paredzējusi pēc būtības izskatīt prasību pret advokātu Andri Grūtupu par morālā kaitējuma kompensācijas piedziņu, kā arī godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu, liecina Latvijas tiesu interneta portālā pieejamā informācija.

Prasību pret Grūtupu par grāmatu "Maniaks" izskatī...

Kā ziņots, šā gada vasarā tiesa ierosināja civillietu saistībā ar advokāta Grūtupa grāmatu "Maniaks", kurā aprakstīta slepkavas un izvarotāja Staņislava Rogaļova krimināllieta un kurā, nemainot viena Rogaļova izvarošanas upura vārdu, aprakstīts nodarītais.

Prasību sieviete cēlusi pret "Latvijas Avīzes" izdevēju AS "Lauku Avīze", kas publicēja fragmentus no Grūtupa grāmatas "Maniaks".

Pats Grūtups aģentūrai LETA iepriekš atklāja, ka sieviete no viņa vēlas piedzīt 40 000 latu, un uzsvēra, ka viņa mērķis nav bijis atklāt šo sievieti, bet parādīt vēsturi. Turklāt cietušajai sievietei jau 18 gadu esot cits uzvārds.

Runājot par Rogaļova lietu, Grūtups norādīja, ka toreiz spēkā esošajā likumdošanā visi tiesas spriedumi bija publiski. Šis Rogaļova spriedums jau no 1983.gada ir publisks. "Līdz ar to spriedumā sīki un smalki ir aprakstīta šīs sievietes epizode. Nekādi neesmu neko pārkāpis, jo tas bija publisks dokuments toreiz un tagad," norādīja Grūtups.

Viņš pat atminējās, ka šis spriedums "ļoti daudziem uz rokām ir". To pat savulaik dāvināja kā suvenīru prokuratūras, tiesas un milicijas darbiniekiem.

Savā grāmatā Grūtups teicās esam aprakstījis Latvijas vēsturei nozīmīgu prāvu, un "tas darbs ir veltīts tiesu procesu vēsturei, un vēsturē vienmēr tiek saukti īstie uzvārdi, tad jau mēs nevarēsim nevienu saukt īstajos vārdos - ne Godmani, ne Gorbunovu, ne Īvānu, būs jāskrien pēc atļaujas".

Grūtups atzīmēja, ka viņš grāmatā neapraksta neviena seksuālo dzīvi, bet ļoti būtisku vēsturisku notikumu. "Tas ir bīstams noziegums, nevis viņas seksuālā dzīve. Tā ir vēsture," runājot par cietušās sievietes pretenzijām, uzsvēra advokāts.

Advokāts pauda uzskatu, ka šo cietušo sievieti interesē nevis morāle, bet nauda. Sieviete esot uzrakstījusi Grūtupam draudu vēstuli vēl pirms grāmatas iznākšanas, uzreiz prasot 40 000 latu.

Grāmatas autors neesot mēģinājis ar šo sievieti tikties un panākt kādu izlīgumu.

Freiburgas Alberta Ludviga universitātes Juridiskās fakultātes doktorante Magda Papēde publikācijā žurnālā "Jurista Vārds" rakstīja, ka Grūtupa grāmatā "Maniaks", kurā autors visas izvarotās sievietes saucis īstajos vārdos un publicējis arī slepkavas un izvarotāja Staņislava Rogaļova krimināllietas materiālos esošās šo sieviešu fotogrāfijas, ir konstatējams ļoti smags aprakstīto sieviešu privātās dzīves aizskārums.

Juriste uzsvēra, ka šāda informācija bez iesaistīto sieviešu piekrišanas sabiedrībai nav jāzina pat dokumentālā žanra ietvaros, kādā savu darbu, pēc paša teiktā, rakstījis Grūtups. "Mākslas brīvībai un vēsturiskajai precizitātei ir jāatkāpjas iesaistīto personu intīmās jomas aizsardzības priekšā," norādīja Papēde.

Viņa atzīmēja, ka nepieciešamo fikcijas pakāpi jeb distanci no reālās dzīves autors būtu varējis nodrošināt pavisam vienkārši - upuru vārdu vietā rakstot iniciāļus un nepublicējot viņu fotogrāfijas.

Kā norādīja Papēde, Grūtupa grāmatā "Maniaks" "fikcijas pakāpe ir minimāla" un autors tieši uzsver darba dokumentālo vērtību, ko panācis, pārrakstot krimināllietas materiālus. Tajā pašā laikā darbā ir konstatējams ļoti smags aprakstīto sieviešu privātās dzīves aizskārums.

LETA