Mājokļa nodokļa palielināšana ir neprāts! Cilvēki nespēs samaksāt!
Valdība, kā zināms, panākusi vienošanos ne tikai par pievienotās vērtības nodokļa pamatlikmes palielināšanu līdz 22%, bet arī nekustamā īpašuma nodokļa likmes dubultošanu dzīvojamām platībām.
Dubultojot nodokļa likmi mājokļiem, nolemts saglabāt patlaban esošo 25% pieauguma ierobežojumu nodoklim par zemi. Nodoklis mājokļiem patlaban ir atkarīgs no tā kadastrālās vērtības un tiek piemērots 0,1%, 0,2% un 0,3%. Sekojoši palielinot nodokli jaunās likmes būs 0,2, 0,4 un 0,6% no kadastrālās vērtības.
Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, PVN likmju paaugstināšana budžeta ieņēmumos papildus nodrošinātu 68 miljonus latus, bet mājokļa nodokļa pieaugums dos 6,9 miljonus latu. Nodokļa ieņēmumu pieaugums par zemi papildus budžetā došot 7,4 miljonus latu.
Valdības ieceri nākamgad dubultot “mājokļa nodokļa” likmi, tādējādi iegūstot papildus 6,9 miljonus latu, kasjauns.lv lūdza komentēt ekspertus.
– Tas ir pilnīgs neprāts! Šobrīd nav sakārtota sistēma, par ko vispār jāmaksā nodoklis, jo bez dzīvojamās platības ir kāpņu telpas, bēniņi, saimniecības ēkas, kurām ir dažāds statuss, bet par šīm telpām tāpat jāmaksā mājokļa nodoklis. Jāņem vērā, ka ir īpašumi, kuriem nav veikta inventarizācija. Šīm mājām likme būs 0,6% no kadastrālās vērtības un tie ir nevis simti, bet tūkstoši. Mēs simtām reižu esam runājuši par to, ka trūkst sadarbības starp institūcijām, zemei un ēkām būtu jāpiemēro vienāda likme.
Šodien īrnieki nevar samaksāt par elektrību, siltumu, ūdeni. Tagad vēl tiek palielināts nodoklis. Namīpašnieki nonāk pilnīgi bezcerīgā situācijā. Šobrīd nav īstais laiks, lai pārdotu namīpašumu, ko cilvēki gatavo kā mantojumu bērniem un mazbērniem. No Finanšu ministrijas ierēdņu puses izskanēja brīdinājums, ka nesamaksātais nodoklis paliks kā parāds un, ja netiks nomaksāts, īpašums tiks atņemts. Tas izskatās pēc nacionalizācijas. Man ir jautājums: ko valsts vēlas izdarīt: iekasēt naudu vai iznīcināt cilvēkus? Tauta jau tā nespēj samaksāt par elektrību, dzīvo pustumsā, veidojas parādi. Grūti pat iedomāties kas notiks, ja pieaugs rēķini par elektrību.
Liepājas namīpašnieku biedrības priekšsēdētājs Andrejs Džeriņš:
– Standarta dzīvoklim nodokļa likmes paaugstinājums nebūs sevišķi jūtams. Piemēram, ja par līdz šim gadā bija jāmaksā 10 lati, tagad būs jāšķiras no 20. Sāpīgāk mūs sitīs gāzes un elektrības sadārdzinājums. Liepājā ir viens no lielākajiem siltuma tarifiem Latvijā. Par 50 kvadrātmetru divistabu dzīvokli par apkuri sezonā jāmaksā 200-300 latu. Protams, pašreizējā situācijā katrs lats, kas tiek pielikts, ir sāpīgs. Nepareizi noteikti nodokļi rada lielus zaudējumus. Kad komercobjektiem tika pacelta kadastrālā vērtība, pietuvinot uzpūstai tirgus vērtībai, nodokļos aizgāja 30-50% no nomas ieņēmumiem. Vēlāk kadastrālo vērtību samazināja un situācija kļuva cilvēcīgāka.
Latvijas nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš:
– Tā ir politika, tur nav ko diskutēt. Valdībai kaut kur ir jādabū nauda, lai izpildītu starptautiskās saistības. Vai tiks palielināti nodokļi vai samazināti izdevumi – viss viens kādam tas nepatiks. Visērtāk ir palielināt nodokļus, jo, ja ir īpašums, būs jāmaksā, nav kur likties. Kad 90.gados sākās privatizācijas process, es teicu, ka šobrīd par nodokļiem neviens nerunā, jo apstāsies viss iesāktais.
Palielināt nodokļus un tos administrēt ir visvieglāk, bet vai tas ir ētiski – tas ir gaumes jautājums. Arī no elektrības maksājumiem neviens neizspruks. Būtu ētiskāk, ja valdība vispirms pieķertos saviem izdevumiem, un tikai tad, kad nebūtu cita iespēja, ķertos klāt nodokļiem, bet tirgus ekonomikas apstākļos visu nosaka intereses un vēlreiz intereses. Pie saviem izdevumiem valdībai ķerties klāt ir sāpīgi un viņi zina, ka turpmākos četrus gadus neviens viņus no vietas neizkustinās.
Evija Hauka