Ceļojumu apdrošina tikai atturībniekiem!
Prātīgākie ceļotāji pirms brauciena apdrošinās — ja nu gadās ciest nelaimes gadījumā, steidzami jāmeklē zobārsta palīdzība vai notiek ļaunākais. Bet ne visi izlasa līguma noteikumus, kas var ļoti pārsteigt.
Vairums pieaugušo tūristu nav atturībnieki un vismaz kausu alus vai glāzi vīna vakariņās ceļojumā iemalko. Ir skaidrs, ka saprotamu iemeslu dēļ apdrošinātāji nemaksā atlīdzību, ja klients smagā dzērumā sēdies pie stūres un avarējis, devies tūrē uz „nepareizu” rajonu un izraisījis konfliktu, līdis baseinā un noslīcis...
Bet — apdrošināšanas kompānija BTA savos noteikumos pie izņēmumiem pauž skaidri: „Ja iestājoties nelaimes gadījumam, Klienta organismā tiek konstatēta alkohola, narkotisko, psihotropo vielu vai ārsta neizrakstītu zāļu klātbūtne.” Par narkotikām var piekrist, bet par alkoholu jāsecina — tātad, ja, atgriežoties no ballītes restorānā tūristu autobuss vai taksometrs avarē, klients visus ārstēšanās izdevumus var „ņemt uz sevi”. Tas nekas, ka viņš ir mierīgi sēdējis savā pasažiera vietā. Tas pats sakāms, ja nokrītat uz slidenām grīdas flīzēm un laužat kāju, bet pusdienās kā par nelaimi esat izdzēris alu.
Un te nav nekādu pārpratumu. Portāls kasjauns.lv kā klients (kurš, starp citu ir izmantojis BTA pakalpojumus) piezvanīja BTA apdrošināšanas speciālistei Vitai. Viņa laipni paskaidroja — tik tiešām, šis apdrošinātājs nemaksā neko arī tad, ja klients cietis nelaimē, pats to nekādi neizraisot, taču ir lietojis alkoholu. Turklāt daudzumam nav nozīmes, pietiek, ja konstatēts šāds fakts. Vienīgā iespēja esot mēģināt pierādīt savu taisnību tiesas ceļā.
Tomēr ir apdrošinātāji, kas nemēģina izvairīties no izmaksas un skaidri norāda — nemaksā, ja nelaime notikusi alkohola reibumā (bet ir konstatēts cēlonisks sakars starp reibumu un slimību vai negadījumu!) un turklāt promiles sasniedz vai pārsniedz apceļotajā valstī auto vadīšanai atļauto līmeni.
Arī citas firmas savos noteikumos velk skaidras paralēles starp reibumu un nelaimi — proti, ja pēc ballītes līdīsiet pie autobusa stūres un iegāzīsiet visus grāvī, par tā gūtiem savainojumiem nemaksās neko. Ja pats neesat pie vainas, atlīdzību saņemsiet.
Tātad — pirms parakstīt līgumu, ieteicams ļoti rūpīgi izlasīt visus noteikumus. Jāpiebilst, ka ir arī citi viltīgi noteikumi. Piemēram, ir firmas, kas nemaksā apdrošināšanu onkoloģisku vai psihiatrisku saslimšanu gadījumos, bieži vien pie izņēmuma gadījumiem pieskaitīta palīdzība saistībā ar grūtniecību un dzemdībām.
kasjauns.lv/Foto: Bulls Press