Lembergs svinīgi iemūrē 500 latu
Iesākot Ventspils Livonijas ordeņa pils restaurācijas pēdējo posmu, pilsētas mērs Aivars Lembergs pils manteļskursteņa sienā iemūrēja ķieģeli ar tajā ievietotu vēstījumu nākamajām paaudzēm un 500 latu banknoti.
Lembergs jokojot piekodināja, ka kapsula pils mūros jāiemūrē kārtīgi, lai nauda būtu drošībā. Būvniekiem, kuri veiks restaurācijas darbus, Lembergs novēlēja ievērot termiņus un kvalitāti.
„Šis vēstījums parakstīts un iemūrēts Livonijas ordeņa pils mūros 2011. gada 9. februārī — dienā, kad īstenojot Ventspils pilsētas domes, Eiropas Savienības un valsts finansētu projektu „Livonijas ordeņa pils kompleksa Ventspilī rekonstrukcijas, renovācijas un ekspozīcijas izveide”, svinīgi tiek uzsākts Ventspilij un Latvijai nozīmīgā kultūrvēstures objekta un senatnes liecinieka restaurācijas noslēguma posms,” teikts manteļskursteņa sienā iemūrētajā vēstījumā.
Projekts tiks īstenots līdz 2012. gada maijam. Notiks ordeņa pils nozīmīgāko telpu — kapelas, kapitula zāles, ordeņa brāļu guļamtelpas un ēdamtelpas — restaurācija un ekspozīcijas izveide, pils un tās kompleksā ietilpstošo ēku fasāžu restaurācija, kā arī mūra sētas rekonstrukcija un renovācija.
Kopējās izmaksas ir 1,4 miljoni lati, no tiem 1 197 471 lats ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums, 179 782 lati — Ventspils pašvaldības finansējums, bet 31 701 lats — valsts budžeta dotācija. Pašvaldība finansē arī ekspozīcijas izveidei nepieciešamo vēstures un mākslas priekšmetu iegādi un restaurāciju.
Pils pastāv jau 721 gadu, iespējams, pat ilgāk. Tā ir bijusi Livonijas ordeņa bruņinieku mītne, viena no Kurzemes un Zemgales hercogistes pilīm, cietums, kazarmas, tad — pamesta, brūkoša celtne. Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas 20. gadsimta 90. gados rūpes par Livonijas ordeņa pili uzņēmusies Ventspils pašvaldība — tā izstrādājusi un īstenojusi pils atjaunotnes koncepciju, ieguldot vairāk nekā trīs miljonus latu. Pilī ierīkots Ventspils muzejs.