Arhibīskaps no kanceles runā par izstādi "Bodies Revealed"
Raugoties uz "Bodies Revealed" eksponātiem reklāmā, nepamet sajūta, ka mirušo cilvēku miesa tiek izmantota necienīgi. Pret to izturas kā pret priekšmetu, bezpersonisku lietu, - sprediķī sv.Jēkaba katedrālē teica Latvijas Romas katoļu baznīcas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs.
Arhibīskaps norādīja, ka dzīvu cilvēku ļoti aizvaino situācija, kad pret viņu izturas kā pret tukšu vietu - ar viņu nerēķinās, par viņu neinteresējas un izrīkojas, ignorējot viņa gribu. Mirušais nevar iebilst, tāpēc izturēšanās veidam pret cilvēka ķermeni pēc nāves jābūt īpaši smalkjūtīgam. Par necienīgu manipulāciju ar cilvēku ķermeņiem šajā izstādē liecinot arī to pozas. Tās imitē dzīvu cilvēku kustību un rīcību, ignorējot faktu, ka tie ir mirušu cilvēku ķermeņi, un līdz ar to vēl vairāk tiek pārrauta saite ar konkrēto personu, kurai šis ķermenis ir kalpojis.
Arhibīskaps norāda arī uz Latvijas Nacionālā teātra izrādes plakātu, kurā tiek pārkāpta kāda būtiska robeža attieksmē pret cilvēku. Abos gadījumos, gan ar plakātu pie teātra, gan ar izstādi "Bodies revealed", notiek vadīšanās pēc principa - mērķis attaisno līdzekļus. Spēlējot uz cilvēciskām vājībām, tiek mēģināts nodrošināt peļņu, pie reizes pārbīdot cilvēku kaunīguma robežas un noplicinot izpratni par cilvēku, norāda Zbigņevs Stankevičs.
Arhibīskaps arī uzskata, ka "Bodies Revealed" gadījumā, ņemot vērā reklāmas intensitāti, var runāt pat par sava veida emocionālu vardarbību pret sabiedrību, kurai tā tiek uzspiesta.
Izstādes foto
Kā ziņots, Rīgā apskatāmā izstāde "Bodies Revealed" daudzviet citur pasaulē vērtēta pretrunīgi saistībā ar ķīniešu eksponātu neskaidro izcelsmi. 2008.gadā ASV telekanāls "ABC News" pārraidīja raidījumu sēriju par izstādes eksponātu sagatavošanas procesu, norādot, ka nevar izslēgt iespējamību, ka daļa no līķiem nākusi no Ķīnas cietumos mirušiem ieslodzītajiem vai personām, kurām izpildīts nāves sods.
Pret šo izstādi, viedokli paudusi gan Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, gan Latvijas Pareizticīgās baznīca un Latvijas Vecticībnieku baznīca.
LETA/ Foto: Ieva Čīka, LETA, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva