Dzērāji un narkomāni valstij nav jāārstē bez maksas
Sabiedrība

Dzērāji un narkomāni valstij nav jāārstē bez maksas

Jauns.lv

Ir pēdējais laiks aktualizēt jautājumu par aknu un nieru slimību bezmaksas ārstēšanas pārtraukšanu alkoholiķiem un narkomāniem, uzskata ģimenes ārsti un narkologi. Ārstēties par valsts būtu jāliedz pacientiem, kas paši vainojami savās nelaimēs.

Dzērāji un narkomāni valstij nav jāārstē bez maksa...

Valsts psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta stacionāra virsārste Sarmīte Skaida uzskata, ka šobrīd, kad medicīnai katastrofāli trūkst naudas, ir jālemj par bezmaksas medikamentu un ārstēšanas pārtraukšanu tiem pacientiem, kuri turpina lietot alkoholu vai narkotikas, neievēro ārsta norādījumus un mēnešiem nedzer zāles. Tādās pašās domās ir daudzi ģimenes ārsti, kas par šo problēmu runā jau ilgāku laiku. Viņasprāt, ja viss ir par brīvu, atkarīgie nenovērtē sniegto palīdzību, uzskata, ka tas ir tikai normāli, ka viņiem viss pienākas tāpat vien un bez sirdsapziņas pārmetumiem turpina dzert šņabi. “Ja cilvēks nav līdzatbildīgs, nekādu uzlabojumu nebūs. Narkotiku atkarīgajiem, kas slimo ar C hepatītu un HIV, regulāri jālieto zāles, citādi tam vispār nav jēgas. Daži, nonākot stacionārā, pat neatceras, kad pēdējo reizi lietojuši dārgās zāles, kas viņiem tiek izsniegtas bez maksas. Viņi mēnešiem nelieto medikamentus, lai gan regulārai terapijai ir vislielāko nozīme. Tad konsīlijs var pieņemt lēmumu pārtraukt finansēt ārstēšanu. Atkarība ir slimība, kas nepāriet tā kā iesnas – ārstē vai neārstē. Kaut kas ir jādara arī pašam. Tas izklausās nežēlīgi, bet varbūt ir vērts medikamentus kompensēt citām iedzīvotāju grupām,” uzskata daktere Skaida.

Ārste uzsver, ka katrs gadījums ir jāizskata individuāli, tomēr, laikā, kad citi skaita santīmus, lai nopirktu zāles, uzdāvināt dārgas zāles cilvēkiem, kas apzināti turpina bojāt veselību un neievēro nevienu ārsta norādījumu, ir bezjēdzīgi.

“Tas pats attiecas uz citām lietām. Ja cilvēkam ir veikta asinsvadu operācija, ir jālieto zāles un kategoriski ir aizliegts pīpēt. Bet, ja viņš to turpina darīt. Vai bezmaksas ārstēšana šādā gadījumā nebūtu jāpārtrauc? Ir cilvēki, kuriem ir augsts asinsspiediens un citas kaites, bet viņi vispār nedomā, ko ēd,” stāsta ārste. Viņasprāt, krīze ir īstais brīdis, kad ārstiem būtu nopietnāk jāizvērtē pacientu līdzdalība savas veselības saglabāšanā un jāpieņem nepopulāri lēmumi. Pretējā gadījumā iznāk tā, ka cilvēks izmanto valsts piešķirtos ārstēšanās atvieglojumus, tajā pašā laikā mērķtiecīgi bojā savu veselību un vēl lamā valdību. Viņasprāt, ir laiks sākt rīkoties.

Valsts domāta tam, lai palīdzētu

Atkarību terapeite Biruta Kupča ir pretējās domās. Viņa ir pārliecināta, ka tie cilvēki, kuriem ir dziļas atkarības problēmas, paši nav spējīgi samaksāt par ārstēšanos un bez palīdzības vienkārši nomirs. “Tie, kas cīnās ar atkarībām un vēl strādā, paši iegulda veselībā, bet bezpajumtnieki, kuri dzīvo no ēdiena atliekām un zagšanas, neko vairs nespēj. Valsts savā būtībā ir būvēta tam, lai palīdzētu tiem, kas nevar par sevi parūpēties. Atteikt ārstēšanos ir nehumāni. Atkarība ir slimība, to nevar kontrolēt,” saka Kupča. Viņasprāt, valsts lielā mērā ir vainīga pie tā, ka cilvēki nodzeras, neredzot dzīvei jēgu. Līdzīgās domās ir narkologs Jānis Strazdiņš, sakot, ka atkarība ir slimīga tieksme pēc vielām, kad ar savu gribu un prātu cilvēks vairs netiek galā, tāpēc aknu cirozes vai citas smagas kaites ārstēšana ir jāturpina bez maksas, pretējā gadījumā cilvēks tiek atstāts lēnai nomiršanai. Protams, ja nepārtrauks lietot apreibinošās vielas, cilvēks tik un tā nomirs – ar bezmaksas medikamentiem vai bez. Narkologs uzskata, ka galvenā problēma ir tā, ka cilvēkiem nav motivācijas ārstēties no alkoholisma vai narkomānijas, jo darba nav, nopelnīt neko nevar, sadzīves apstākļi ir slikti, perspektīva nekāda. Tad nu vieglāk esot paņemt pudelīti un aizmirsties.

“Atkarību ārstēšana ir sašaurināta līdz nullei, samazinātas gultas vietas, gandrīz nekas nav palicis. Ja cilvēkam pašam nav motivācijas dzīvot un arī valstij nav naudas ārstēšanai, veidojas traģiska bezizeja. Sociālisma laikā Latvijā bija divi tūkstoši gultas vietu brīvprātīgai alkoholisma ārstēšanai, trīs tūkstoši piespiedu ārstēšanai. Ar tiem laikiem nevaram salīdzināt. Vismaz gadu cilvēkam nebija alkohola psihoze,” stāsta ārsts. Narkologs piekrīt, ka Latvijā ir kā apburtajā lokā: lai gan latvieši ir ziemeļnieku tauta, kas ātri nodzeras un mums ir milzīgs skaits alkohola atkarīgo, uz katra stūra ar valsts akceptu tiek tirgots alkohols, bet ārstēšanās iespējas valsts nepiedāvā. Cilvēki no Latvijas aizbrauc vai nodzeras, it īpaši Latvijas laukos, kur situācija ir pavisam bezcerīga, saka dakteris Strazdiņš.

Latviju ar Skandināvijas valstīm, kur ir stipri ierobežota alkohola tirdzniecība, viņš nemaz negribot salīdzināt, jo tur rehabilitācijas programmas un valsts sociālais atbalsts esot pavisam citā līmenī.  “Tie, kas grib dzīvot un iziet ārstēšanās kursu, aizbrauc no Latvijas. Viņiem ir motivācija kaut ko mainīt,” saka ārsts.  

Kā iemācīt tīrīt zobus?

Piemēram, Krievijā valdības līmenī jau kādu laiku tiek apspriests jautājums par atteikšanos bez maksas ārstēt aknu un nieru kaites alkoholiķiem un narkotiku atkarīgajiem, vēsta portāls rambler.ru. Kā alternatīvu pacientiem plāno piedāvāt ārstēšanos maksas klīnikās. Iemesls šāda, no pirmā acu uzmetiena nežēlīga, lēmuma apspriešanai ir pieaugošais pacientu skaits ar smagām atkarības formām, kuru ārstēšanai tiek tērētas milzu summas no valsts budžeta. Piemēru šajā ziņā Krievija ņem no Eiropas valstīm. Anglijā plāno ierobežot implantu pārstādīšanu pacientiem, kas cieš no aptaukošanās un alkoholisma, bet nepiedalās savu problēmu risināšanā.

Lielbritānijas valdības padomnieks veselības aizsardzības jautājumos Džimmijs Stīls pat piedāvā radikālu risinājumu: liegt bezmaksas stomatoloģiskos pakalpojumus cilvēkiem, kas neievēro elementāras higiēnas prasības. Ņūkāslas universitātes profesors šo problēmu ir pētījis un zina, ka cilvēki bezmaksas ārstēšanos pie zobārsta gaida mēnešiem, bet protēzes gadiem. Viņaprāt, privāto klīniku cenas ātri vien iemācīs pareizi tīrīt zobus.

Evija Hauka / Foto: Shutterstock