Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 26. un 27. martā
Sabiedrība

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 26. un 27. martā

Jauns.lv

Visi, kam nav slinkums, šajās dienās priecājas par pavasari. Brīvdabas muzejā Lielo dienu svinēs pēc senlatviešu tradīcijām, Žagarkalnā pavasari sagaidīs maskoti ļauži, bet Rīgas cirkā – šimpanzes un lāči.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

­

Arī šosvētdien Žagarkalnā, domājams, notiks visnotaļ jautrs Pavasara karnevāls – kā jau katru gadu.
Arī šosvētdien Žagarkalnā, domājams, notiks visnotaļ jautrs Pavasara karnevāls – kā jau katru gadu.

Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, kā arī citviet Latvijā – lielās pilsētās un mazos miestos atkal tiks svinēti Teātra mūzas svētki. Savukārt izcilu klasisko mūziku varēsim dzirdēt gan nule atklātajā 11. Starptautiskajā Baha kamermūzikas festivālā, gan sestdienas pievakarē pulcējoties uz atbalsta pasākumu zemestrīcē cietušajai Japānai.

1. Jauna un eksotiska programma Rīgas cirkā

Līdz ar pavasara iestāšanos jaunu programmu piedāvā ne tikai daba, bet arī Rīgas cirks. No 25. marta līdz 8. maijam cirkā skatāma programma „Eksotiskais pavasaris”. Cirka eksotiskā gadalaika programma piedāvā nepārspējamus akrobātus, nebijušus klaunus un eksotiskus dzīvniekus... un vēl daudz ko citu:

* cirka mākslinieks Jurijs Aleksandrovs, kurš karjeru cirkā iesāka kā gaisa ekvilibrists, bet nu jau 20 gadus ir lāču dresētājs piedāvā lāčus cirka numurā „Krievu trijjūgs”;

* pēc vairāku gadu pārtraukuma Rīgas cirkā atkal varēs redzēt dresētas šimpanzes, kurām manēžā izdodas parādīt ļoti sarežģītus trikus;

* „Eksotiskā pavasara” viens no spilgtākajiem numuriem ir „Akrobāti uz celiņa”, kas Montekarlo Starptautiskajā cirka festivālā tika nosaukts par „21. gadsimta numuru”;

* spraigas emocijas sagādās Osetijas ugunīgie džigiti uz zirgiem;

* tiem, kuri ir sporta fani, it īpaši futbola un basketbola, noteikti patiks jaunā, talantīgā mākslinieka Mihaila Jermakova priekšnesums - virtuoza žonglēšana ar īstām futbola un basketbolbumbām;

* pirmo reizi Rīgas cirkā uzstāsies klauni no tālās Amerikas - Bella & Alex jeb Duo Club - House un

* protams, vēl daudz citu cirka numuru.

Sīkāk internetā: www.cirks.lv.

2. Pavasara masku šovs Žagarkalnā

Šajās brīvdienās sola cīruļputeni, tā kā, iespējams, šīs šosezon ir pēdējās brīvdienas, kad vēl varēsim tā riktīgi un pa īstam izbaudīt ziemas priekus. Tāpēc svētdien, 27. martā ir jāpošas uz Cēsu pusi – Žagarkalnu, kur notiks tradicionālas Pavasara karnevāls, kas kā jau katru gadu solās būt varen jautrs pasākums.

Karnevāls tiks atklāts pulksten 11.30. Pulksten 12.00 – sāksies masku konkurss – solo nobraucieni, pulksten 13.00 – sacensības – nobraucieni ar laika kontroli, kam pulksten 14.00 sekos konkursu un sacensību uzvarētāju, kā arī labākās maskas apbalvošana.

Pasākuma gaitā notiks arī pikniks, jo gandrīz pie visām nogāzēm ir novietoti galdi ar soliem, kur pasēdēt saulītē, un kurus izmantot kā piknika vietas. Žagarkalna kafejnīcā varēs iegādāties desiņas cepšanai uz grila. Laika pareģi sola ļoti labu un saulainu laiku, turēsim īkšķus, lai prognozes piepildās. Žagarkalnā gan pieaugušajiem, gan bērniem tiks piedāvātas arī izjādes ar zirgu kalna apkārtnē.

Sīkāk internetā: www.zagarkalns.lv.

3. Teātra diena Daugavpilī un Liepājā

27. martā visā pasaulē svin Starptautisko Teātra dienu, kurai Latvijā ir senas tradīcijas. Šogad Teātra diena iekrīt svētdienā un tāpēc to atzīmēt varēsim godam. Jau tradicionāli šo dienu akadēmiskie teātri atzīmē ar koncertiem un jubilejas izrādēm, bet ir arī daudzas citas jautras un atraktīvas izdarības. Lūk, dažas no tām:

Daugavpilī. Svētdien, 27. martā Teātra dienu ar devīzi „Visa dzīve ir teātris!” piedāvā svinēt Daugavpils teātris, kura mākslinieciskās brigādes priecēs pilsētniekus un pilsētas viesus:

*  no pulksten 11.00 līdz 13.00 pilsētas 1. tramvaja maršrutā aktieri izklaidēs un pārsteigs pasažierus;

* šai pašā laikā mākslinieciskās brigādes „uzdarbosies” Jaunajā fordštatē (laukumā pie veikala „Mego”, ap pulksten 11.00), Jaunbūvē (laukumā pie veikala „Maxima”, ap pulksten 11.45) un pilsētas centra Skulptūru skvērā (ap pulksten 12.30);

* pulksten 13.00 sāksies svinīgais gājiens pa Rīgas ielu no Dzelzceļa stacijas līdz Daugavpils teātrim;

* pulksten 15.00 laukumā pie Daugavpils teātra notiks koncerts „Visa dzīve ir teātris”;

* pulksten 18.00 Daugavpils teātra kafejnīcā norisināsies Teātra dienas dzejas vakars (ieeja: Ls 2).

Sīkāk internetā: www.dteatris.lv.

Liepājā. Savukārt Liepājas Latviešu biedrībā un Liepājas Leļļu teātrī sestdien un svētdien, 26. un 27. martā notiks 4. Starptautiskais amatierteātru festivāls „Te un nekur citur!”, kurā Sāremas (Igaunija), Telšu (Lietuva), Kokneses, Ogres, Ventspils, Jelgavas un Liepājas teātru kolektīvi piedāvās tematiski daudzveidīgas izrādes un iespēju līdzdarboties teātra sporta jeb improvizācijas meistarklasē.

Sestdien, 26. martā, pulksten 13.00 Rožu laukumā notiks festivāla svinīgā atklāšana, bet pulksten 13.30 Liepājas Latviešu biedrības nama lielajā zālē ikkatrs tiek aicināts uz festivāla atklāšanas koncertuzvedumu „Te un nekur citur!” Liepājas Tautas teātra izpildījumā. Pēc tam kad sestdien, gan svētdien pilsētas Latviešu biedrībā un Leļļu teātrī sāksies īsts izrāžu karuselis.

Sīkāk internetā: www.liepajaskc.lv

Rīgas cirkā eksotisko pavasari „prezentē” lāči dresētāja Jurija Aleksandrova vadībā. Lāču dresētājs savas karjeras laikā ir guvis godalgas visos iespējamos Starptautiskajos cirka festivālos visā pasaulē, tai skaitā prestižajā Montekarlo cirka festivālā Monako.
Rīgas cirkā eksotisko pavasari „prezentē” lāči dresētāja Jurija Aleksandrova vadībā. Lāču dresētājs savas karjeras laikā ir guvis godalgas visos iespējamos Starptautiskajos cirka festivālos visā pasaulē, tai skaitā prestižajā Montekarlo cirka festivālā Monako.

4. Teātra diena Rīgā

Arī galvaspilsētā svētdien, 27. martā skatītājus gaidīs visi teātrī. Lūk, daži piedāvājumi:

* Teātra Observatorija (Rīgas Kongresu namā) svētdien, 27. martā pulksten 19.00 aicina uz pasākumu „Atklātas sarunas par TO...”, kas būs tikšanās ar Teātra Observatorijas draugiem un cienītājiem neformālā gaisotnē. Tās būs vaļsirdīgas sarunas ar skatītājiem, nevis aktieru iestudēts monologs. „Ir pagājis krietns laiks, kopš mēs pēdējo reizi risinājām atklātu dialogu ar saviem draugiem un atbalstītājiem. Teātra Observatorija tagad atrodas jaunā vietā, mūsu vidū parādījušās jaunas sejas. Mēs vēlamies uzaicināt skatītājus ciemos,” teikts teātra reklāmā.

Sīkāk internetā: www.observatorija.lv

* Arī Dailes teātris svētdien, 27. martā visas dienas garumā piedāvā Teātra dienas programmu:

* no pulksten 13.00 būs iespējams aplūkot izstādes „Plakāti Dailei" un „Tuvu. Kostīms Dailes teātrī", kā arī Teātra dienas fotosalonā, iespējams, ka arī kopā ar kādu no aktieriem;

* pulksten 14.00 tiks atklāta Jāņa Deinata fotoizstāde „Bez nosaukuma", kas būs pilotprojekts izstādei „Paliek VI”, kura būs apskatāma nākamās sezonas sākumā;

* no pulksten 14.30 savus priekšnesumus piedāvās džeza deju studija „Body and Soul" un jauniešu pūtēju orķestris „Auseklītis";

* pulksten 15.00 Teātra dienas svinību noslēgumā skatītāji aicināti uz neprātīgi smieklīgu dziesmu spēli pieaugušajiem par pēdējo trīs latviešu ceļojumu apkārt pasaulei un atpakaļ pie sevis „Trīs Sprīdīši: turp un atpakaļ";

* no pulksten 18.00 līdz 22.00 teātrī tiks organizētas ekskursijas „Satura rādītājs", kad skatītājiem būs ļauts ielūkoties teātra apmeklētāju acīm parasti slēptās telpās un sajust teātra mākslas radīšanas garšu. Tās būs ekskursijas pa Dailes teātra ēku – no pagrabiem līdz bēniņiem. Par radošiem pārsteigumiem ekskursijas laikā rūpēsies Dailes teātra jaunie aktieri.

Uz Teātra dienas svinībām no pulksten 13.00 līdz 15.00 ieeja - bezmaksas.

Sīkāk internetā: www.dailesteatris.lv.

5. Pavasara saulgrieži Brīvdabas muzejā

Šonedēļ ir sācies astronomiskais pavasaris un Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs to aicina atzīmēt īsti tautiskā garā. Svētdien, 27. martā, no pulksten 12.00 līdz 17.00 tur tiks svinēti pavasara saulgrieži, ko rīkos folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi un folkloras kopa „Rija”.

Senatnē svinētā Lielā diena jeb Pavasara saulgrieži ir krāšņs un līksms pasākums. Viens no centrālajiem elementiem – lielās šūpoles, tajās jāizšūpojas kārtīgi, lai vasarā kukaiņi nekostu. Pavasara saulgriežos lieti noderēs arī pēriens ar pūpolu saišķi – tas veselībai un spēkam. To visu varēs izbaudīt Brīvdabas muzejā - skanēs dziesmas un varēs iet rotaļās kopā ar folkloras kopām. Svētku galdi aicinās nobaudīt mielastu – arī tradicionālos plāceņus un dažādus olu ēdienus.

Uz Lielās dienas svinībām jāpošas svētku drānās un jāņem līdzi gaišums sirdī un prieks prātā – viss, kas nepieciešams, lai pa īstam izbaudītu Pavasara saulgriežus.

Svinības notiks muzeja Gadatirgus laukumā. Svinību pirmajā daļā visi tiks iepazīstināti  ar Lielās dienas svinēšanas tradīcijām. Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi pērnos Jāņu vainagus, dzīparus šūpoļu dekorēšanai, olas ziedošanai un ēšanai, kā arī pūpolu zarus veselībai.

Otrajā daļā kopā ar folkloras kopu būs iespēja ne tikai dziedāt, dejot un iet rotaļās, bet arī piedalīties svētku rotājumu veidošanā, papīra olu krāsošanā, šūpoties šūpolēs, vizināties zirga mugurā, mēroties spēkiem koka olu ripināšanā, pārbaudīt savu atjautību mīklu minēšanā un spēlēt senās koka spēles.

Sīkāk internetā: www.brivdabasmuzejs.lv.

6. Atklās 11. Starptautisko Baha kamermūzikas festivālu

Šosvētdien, 27. martā, Rīgā jau 11. reizi atklās Starptautisko Baha kamermūzikas festivālu, kas Rīgu piepildīs ar senatnīgās mūzikas burvību. Šogad festivāla tēma: „Bahs un itāļu mūzika”.

Kaut arī festivāls laika ziņā ir pamatīgi „izstiepies” - tas ilgs līdz pat 6. decembrim, mūzikas mīļotājiem tas šajā laikā piedāvās tikai 12 koncertus: piecus Pavasara ciklā, vienu vasaras koncertu un sešus Rudens cikla koncertus. Tā kā nav ko snaust un jāsāk iet uz koncertiem!

27. martā pulksten 19.00 Lielajā Ģildē festivāla Pavasara cikla atklāšanas koncertā uzstāsies viens no augstākās raudzes kamerorķestriem – „Concerto Köln”.

”Concerto Köln”  (Vācija) tika nodibināts 1985. gadā un drīz pēc tam tas iekaroja paliekošu vietu starp vislabākajiem senās mūzikas izpildītājiem. Jau no paša sākuma gan publika, gan kritiķi ar lielu entuziasmu uzņēmuši orķestra aizrautīgo spēles stilu. Rūpīgu pētījumu rezultātā radītās interpretācijas, kas uz skatuves ieguvušas nebijušu dzīvīgumu, drīz kļuvušas par „Concerto Köln” firmas zīmi, strauji paverot mūziķiem ceļu uz visslavenākajām koncertzālēm un mūzikas festivāliem.

„Orķestra mūziķus dēvē par „muzikālajiem trifeļu racējiem”, un patiešām jāatzīst, ka orķestris ar pārsteidzošu neatlaidību „uzrok” komponistus, kuru brīnišķīgā mūzika ilgi gulējusi slaveno dižgaru ēnā un vēstures aizmirstībā,” teic festivāla direktore Aina Kalnciema.

Koncerta programmā: Baha un 18. gadsimta itāļu komponistu mūzika.

Vēl festivāla Pavasara ciklā varēsiet dzirdēt šādus koncertus:

* 1. aprīlī pulksten 19.00 Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē - Aleksejs Ļubimovs (klavieres, Krievija), 19. gadsimta oriģinālinstrumenta (klavieres „ERARD”) prezentācija;

* 7. aprīlī pulksten 19.00 Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā - Stefano Bagliano (flauta) un Andrea Coen (klavesīns, Itālija). Programmā Bahs un 18. gadsimta itāļu komponistu darbi;

* 10. aprīlī pulksten 19.00 Mazajā Ģildē – „Artemandoline” (vēsturisko mandolīnu ansamblis, Luksemburga). Progrmmā: A. Vivaldi, D. Skarlati, J. S. Bahs un L. Bokerīni;

* 27. aprīlī pulksten 19.00 Mazajā Ģildē – Gustavs Leonhards (Nīderlande, klavesīns). Programmā: D. Freskobaldi.

Sīkāk internetā: http://www.music.lv/bachfestival

Svētdien, 27. martā Rīgā uzstāsies viens no pasaulē vislabākajiem senās mūzikas izpildītājiem – kameransamblis „Concerto Köln” .
Svētdien, 27. martā Rīgā uzstāsies viens no pasaulē vislabākajiem senās mūzikas izpildītājiem – kameransamblis „Concerto Köln” .

7. Aizlūgums par Japānu

Svētvakaru aizvadīt pārdomās un meklēt sirdsmieru sestdien, 26. martā, pulksten 18.00 var doties uz Rīgas Domu, kur notiks uz ekumēnisks aizlūgums par Japānas zemi un tautu, kā arī koncerts „Veltījums Japānai”.

„Pēdējās dienās mūs visus ir aizsniegušas ziņas par Japānas traģēdiju, kas ir nodēvēta par lielāko traģēdiju tautas vēsturē kopš 2. pasaules kara. Vairāki desmiti tūkstoši bojā gājušo, milzīgs skaits to, kas palikuši bez pajumtes”, pauž Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš. „Šāda traģēdija mūs neatstāj vienaldzīgus. Solidarizējoties ar Japānas zemi un tautu, Rīgas Doms aicina visus, kas vēlas paust savu atbalstu Japānas tautai, uz aizlūguma svētbrīdi un koncertu. Mēs nevaram būt vienaldzīgi un novērsties redzot, ka citi cieš. Mēs varam izteikt savu atbalstu ar savu klātbūtni, ar mūziku, ar lūgšanu”.

Aizlūguma svētbrīdi vadīs luteriskās baznīcas bīskaps Guntars Dimants, katoļu baznīcas arhibīskaps - metropolīts Zbigņevs Stankēvičs un citi kristīgo konfesiju vadītāji un pārstāvji.

Veltījuma koncertā uzstāties mūziķi no Latvijas Nacionālās operas, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas: Evija Martinsone (soprāns), Raimonds Ozols (vijole), Artis Sīmanis (saksofons), vokālais ansamblis „Luar”, Tālivaldis Deksnis, Kristīne Adamaite un Roberts Hansons (ērģeles). Programmā izskanēs  Palestrīnas, J.S. Baha, S. Franka, Ž. Masnē, J. Mediņa,  E. Dārziņa, N. Gothema, G. Grigorjevas un citu komponistu skaņdarbi.

Pasākuma laikā būs iespēja ziedot Japānas zemestrīcē cietušo cilvēku atbalstam, nododot līdzekļus Japānas Sarkanajam Krustam.

Sīkāk internetā: www.doms.lv

Dailes teātris Teātra dienu atzīmēs ar neprātīgi smieklīgu dziesmu spēli „Trīs Sprīdīši: turp un atpakaļ”:

­

Eksotiskais pavasaris Rīgas cirkā:

­

Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto

 ­­­