112

Centrāltirgū konfiscētie 570 kg dārzeņu atdoti sociālās aprūpes centram

Jauns.lv

Atklājot pārbaužu sezonu Latvijas tirgos, Valsts ieņēmumu dienests (VID) pagājušajā nedēļā Rīgas Centrāltirgū konfiscējis 570 kilogramus dārzeņu, augļu un salātu, kas nodoti valsts sociālās aprūpes centram "Rīga".

Centrāltirgū konfiscētie 570 kg dārzeņu atdoti soc...

Kā aģentūru LETA informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā, 23.martā VID sadarbībā ar Pārtikas veterināro dienestu veica tematiskās pārbaudes Rīgas Centrāltirgū. To laikā tika konstatēti dažādi ar tirdzniecības noteikumu neievērošanu saistīti pārkāpumi, tāpēc nācās konfiscēt produktus, kuriem nebija izcelsmi apliecinošu dokumentu. Kopumā tika konfiscēti 570 kilogrami dārzeņu, augļu, salātu un zaļumu.

Pārbaudes Rīgas Centrāltirgū tika veiktas lauksaimniecības produkcijas tirdzniecības vietās ar mērķi pārbaudīt, vai tirgotāji patiešām tirgo pašu izaudzētu produkciju. Inspektori veica kontrolpirkumus un pārbaudīja, kāda ir preču izcelsme pārdošanā esošajām precēm. Tai skaitā tika pārbaudīti preču pavaddokumentu žurnāli, kā arī tas, vai tirdzniecības vietā ir uzstādīts un tiek izmantots elektroniskais kases aparāts. Tika pārbaudīts arī, vai ar tirdzniecības vietā nodarbinātajām personām ir noslēgtas darba tiesiskās attiecības un ir iesniegtas ziņas VID ne vēlāk kā dienu pirms darba sākšanas.

Visos gadījumos VID inspektori konstatēja, ka tiek tirgoti ne tikai pašu audzēti produkti, bet arī iepirktas preces. Saskaņā ar likumu, tirgojot iepirktas preces, ir jāizmanto kases aparāts, taču visos gadījumos kases aparāts nebija uzstādīts, aģentūrai LETA pastāstīja VID Sabiedrisko attiecību daļā. Tāpat tirgotāji nevarēja uzrādīt iepirkto produktu izcelsmi apliecinošus dokumentus un paskaidroja, ka produktus ir iegādājušies tā sauktajā nakts tirgū.

Par vienu no pārdevējām, lai gan bija noslēgts darba līgums, nebija sniegtas ziņas VID. Vienā gadījumā pārdevēja, uzzinot, ka pircējs ir VID inspektors, atstāja tirdzniecības vietu un neatgriezās, neuzrādot dokumentus, kas nepieciešami, lai veiktu tirdzniecību tirgus teritorijā. Pamestā prece tika atzīta par bezsaimnieka mantu un kopā ar pārtikas produktiem, par kuriem nevarēja uzrādīt izcelsmi apliecinošus dokumentus, tā tika konfiscēta.

Kopumā VID konfiscēja gandrīz 572 kilogramus dārzeņu, augļu, salātu un zaļumu, kā arī vēl 24 buntītes zaļumu. Tika konfiscēti 359 kilogrami ābolu, 82 kilogrami tomātu, 41 kilograms gurķu, 12 kilogrami saldo piparu, gandrīz 11 kilogrami burkānu, vairāk nekā desmit kilogrami salātu, aptuveni tikpat daudz ziedkāpostu, vairāk nekā deviņi kilogrami ķīniešu salātu, vairāk nekā astoņi kilogrami redīsu, septiņi kilogrami sīpolu, sešarpus kilogrami loku, vairāk nekā četri kilogrami ķiploku, vairāk nekā trīs kilogrami diļļu, kā arī vēl desmit buntītes šo zaļumu, divarpus kilogrami puravu, aptuveni tikpat daudz pētersīļu un pusotrs kilograms šampinjonu.

Tā kā augļi, dārzeņi, zaļumi un salāti ir preces, kas ātri bojājas, tās jārealizē īsā laika posmā, skaidro VID. Gadījumos, kad šādas preces tiek konfiscētas un Pārtikas veterinārais dienests par tām ir izsniedzis sertifikātu, kas apliecina preču atbilstību Eiropas Kopienas tirdzniecības standartiem, tās tiek nodotas bērnunamiem vai sociālās aprūpes centriem. Šajā gadījumā minētās pārtikas preces tika nodotas Valsts sociālās aprūpes centram "Rīga".

Par konstatētajiem pārkāpumiem ir sāktas administratīvo pārkāpumu lietas un tiks piemēroti sodi saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu. Vienā gadījumā jau piemērots naudas sods 100 latu apmērā.

Pērn kopumā tirgos visā Latvijā tika veiktas 927 tematiskās pārbaudes, no kurām 756 tematiskajās pārbaudēs jeb 82% gadījumu konstatēti dažādi ar tirdzniecības noteikumu un darba tiesisko attiecību neievērošanu saistīti pārkāpumi. Arī šogad VID sola turpināt pastiprināti kontrolēt Latvijas tirgus, lai novērstu likumpārkāpumus, īpaši attiecībā uz tirdzniecību arī no ārvalstīm ievestiem produktiem.

LETA