Latvietei Grieķijā, iespējams, nelikumīgi izņemta niere
Sabiedrība

Latvietei Grieķijā, iespējams, nelikumīgi izņemta niere

Jauns.lv

Kādai sievietei no Latvijas, kura patlaban uzturas Grieķijā, iespējams, nelikumīgi izņemta niere, trešdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā", atsaucoties uz biedrības "Patvērums Drošā māja" rīcībā esošu informāciju.

Latvietei Grieķijā, iespējams, nelikumīgi izņemta ...

Biedrības, kas nodarbojas ar cilvēktirdzniecības upuru rehabilitāciju, vadītāja Sandra Zalcmane apliecina - pirmdienas vakarā kāda sieviete zvanījusi uz organizācijas palīdzības tālruni, kā arī vērsusies Latvijas vēstniecībā Grieķijā ar lūgumu palīdzēt. "Nevēlos steigties ar secinājumiem, informācija nodota policijai," gan piebilst Zalcmane.

Pēc pašreizējās informācijas, sieviete esot iesaistīta pret savu gribu orgāna, visticamāk, nieres, ziedošanā, un tas neesot noticis ne slimnīcā, ne kādā citā ārstniecības iestādē. Persona pati neesot piekritusi ziedot orgānu.

"Tās ir krimināla rakstura darbības, iespējams, pagrīdes apstākļos," skaidro Zalcmane.

Ja cilvēks piekrīt, viņš var ziedot orgānu - dzīves laikā to var darīt ar nieri. Sieviete, kura lūgusi palīdzību, arī minējusi, ka zinot vēl desmit sievietes, kuras Grieķijā nonākušas "tādā pašā ceļā". Sievietei arī esot pasliktinājies veselības stāvoklis, un viņa saņem invaliditātes pabalstu. Pēc palīdzības viņa vērsusies, jo vēlas atgriezties Latvijā, turklāt viņai esot pamatotas bažas par savu radinieku drošību.

"Mēs plānojam rīkoties, lai noskaidrotu lietas apstākļus un palīdzētu šai sievietei, taču sīkāk lietas apstākļus atklāt pašlaik nevaru," norāda Zalcmane.

Cilvēku iesaistīšana orgānu ziedošanā ir viena no cilvēktirdzniecības formām, lai gan visbiežāk Latvijā runā tieši par cilvēku iesaistīšanu seksuālo pakalpojumu sniegšanā. "Patvērums Drošā māja" arvien vairāk saņem ziņojumus par cilvēku iesaistīšanu piespiedu darbā, kas arī klasificējas kā cilvēku tirdzniecība.

Valsts šogad atvēlējusi 22 680 latus cilvēktirdzniecības upuru rehabilitācijai, par ko var sniegt atbalstu, ieskaitot ceļa izdevumus uz mājām, septiņiem cilvēkiem. Vienam cilvēkam palīdzību var sniegt līdz sešiem mēnešiem, taču Zalcmane, kuras vadītā biedrība konkursa kārtībā ir ieguvusi tiesības sniegt šo rehabilitāciju, uzsver, ka atbalsts vajadzīgs daudz ilgākā laika posmā.

Palīdzību cilvēktirdzniecības upuriem sniedz arī centrs "Marta", taču dara to par projektu līdzekļiem. "Valsts atbalsts ir, bet tas nav pietiekams, jo šai summai vajadzētu būt vismaz trīskārt lielākai, lai palīdzētu visiem cietušajiem," uzsver "Martas" jurists Juris Dilba.

Kasjauns.lv/BNS/Foto: Shutterstock