Kultūra

Dokumentālā filma "Ģimenes lietas" izpelnās ievērību Kanādas filmu festivālā

Jauns.lv

Latviešu režisora Andra Gaujas pretrunīgi vērtētā dokumentālā filma "Ģimenes lietas" izpelnījusies ievērību Kanādas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā "Hot Docs".

Dokumentālā filma "Ģimenes lietas" izpelnās ievērī...

"Kaut arī šī latviešu dokumentālā filma ir tikai 58 minūtes gara, tā noteikti kļūs par vienu no neaizmirstamākajām filmām šā gada "Hot Docs" filmu festivālā," filmas recenzijā raksta laikraksta "Exclaim" komentētāji.

"Režisors Andris Gauja sniedz sirdi plosošu ieskatu jaunas mātes un viņas divu bērnu dzīvē Latvijas laukos. "Ģimenes lietas" dokumentē salauztas sievietes Zandas dzīvi, kad viņa ir spiesta vienatnē rūpēties par saviem bērniem, jo viņu tēvs uz gadu tiek ieslodzīts cietumā. Fakts, ka Zandas bērnu tēvs ir arī viņas brālis, pārsteidzošā kārtā ir vismazāk šokējošā lieta, ko jūs redzēsiet šajā sirreālajā dokumentālajā filmā," raksta avīze.

Recenzijas autori norāda, ka "skatītāji ir spiesti justies kā lūrētāji, vērojot, kā Zanda pieņem šausminošus dzīves lēmumus".

"Neskatoties uz faktu, ka Gaujas satriecošajā filmā ir redzams daudz neglītuma, tajā ir arī daudzi absurdi momenti, kas izraisa smieklus, piemēram, Zandas brāļa mēģinājums pārdot mātes gaili, lai iegūtu naudu alum, un Zandas kaimiņa nemitīgie centieni viņu iekarot."

"Fakts, ka šī dokumentālā filma ir tik absurda, skatītājos rada sajūtu, ka viņu redzētais nav īstas ģimenes dzīves atainojums, jo daudzie šokējošie momenti filmā "Ģimenes lietas" izskatās pārāk uzspēlēti un nereāli, lai tos uztvertu nopietni," raksta avīze.

"Neskatoties uz filmas drūmo noskaņu, Gauja caur šo dokumentālo filmu ir spējis parādīt arī skaistumu un humoru un pierādīt, ka, neskatoties uz visām grūtībām, ikviena ģimene tomēr spēj radīt jautrību savā nefunkcionējošajā dzīvē," teikts recenzijā.

Jau ziņots, ka Andra Gaujas filma "Ģimenes lietas" ir stāsts par sarežģītu attiecību mezglu, kura pamatā ir incests - sociālu tabu un reliģisko normu pārkāpums. Tomēr incests noticis jau sen, un patlaban tā ir tikai viena no problēmām, kas nomāc filmas varoņu dzīvi.

Dokumentālās filmas sižeta centrā ir 28 gadus veca sieviete Zanda, kura cenšas izdzīvot ar saviem diviem bērniem Kurzemes ciematā. Viņas bērnu tēvs ir viņas brālis, kurš izcieš gadu cietumsoda. Filma seko Zandas dzīvei gada garumā. Šajā laikā viņa cenšas tikt galā ar visaptverošo nabadzību un ciema dzērāju mīlas apliecinājumiem. Šo trīs vīriešu portretējums ir grotesks un atpazīstams - Oskars ir dzīvespriecīgs lauku puisis, kurš, neskatoties uz konfliktiem ar savu vecmāmiņu, mīl kārtīgi iedzert un pārbaudīt savus spēkus asprātībā un atraktivitātē. Džonis ir vīrietis labākajos gados, kurš Zandas simpātijas mēģina iekarot ar drāmas palīdzību, savukārt Andulis ir varbūt vispatiesākais savās jūtās pret Zandu, tomēr tikpat bezpalīdzīgs kā visi pārējie. Tajā pašā laikā ciema Sociālais dienests spiež Zandu pieņemt sarežģītu lēmumu - turpinot kopdzīvi ar brāli, sievietei var tikt atņemtas mātes tiesības.

Filma ir aizkustinošs un nepielūdzams skats uz vairākiem cilvēkiem, kas dzīvo ekstremālā Latvijas sabiedrības nomalē. Filma piedāvā intīmu šīs cilvēku grupas portretu, kur viegli ievainojams ir katrs. Filma ir šokējoša savā ekstrēmo situāciju atainojumā, taču tās varoņi nezaudē humora izjūtu un optimismu skaudro likteņu pavērsienu priekšā.

Gaujas filma jau tapšanas stadijā izraisīja interesi starptautiskajā kino vidē, filmas reklāmas rullītis pagājušā gada vasarā radīja ažiotāžu internetā, savukārt septembra sākumā filmas fragmenti tika analizēti Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma seminārā par ētikas jautājumiem dokumentālajā kino.

Filma Latvijas pirmizrādi piedzīvoja 2010.gada 23.septembrī starptautiskā kinoforuma "Arsenāls" laikā. Starptautisko pirmizrādi filma piedzīvoja pērn novembrī Amsterdamā, kur tā tika iekļauta Starptautiskā Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla (IDFA) konkursa programmā.

Režisoram Gaujam šī ir trešā dokumentālā filma. Arī pirmās divas piesaistīja skatītāju uzmanību ar izaicinošām tēmām - 2006.gada filma "3000 km līdz Apsolītajai zemei" stāstīja par ebreju kopienu Latvijā, bet 2009.gada filmas "Viktors" varonis zaudē cīņu ar vēzi.


LETA