Gājēju pāreju velosipēdisti varēs šķērsot braukšus
Sabiedrība

Gājēju pāreju velosipēdisti varēs šķērsot braukšus

Jauns.lv

Satiksmes ministrija un CSDD sagatavojušas grozījumus ceļu satiksmes noteikumos, paredzot velosipēdistiem atļaut braukšus šķērsot regulējamas gājēju pārejas.

Gājēju pāreju velosipēdisti varēs šķērsot braukšus...

­

Ceturtdien šie noteikumu grozījumi izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.

Līdz ar grozījumiem noteikumos iecerēts atļaut velosipēdu vadītājiem šķērsot regulējamas gājēju pārejas braukšus, ja viņi pārvietojas ātrumā, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu. Pašlaik Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka velosipēdu vadītāji drīkst šķērsot pāreju, tikai ejot kājām un velosipēdu stumjot pie rokas.

Ja šos noteikumu grozījumus pieņems, norma par gājēju pāreju šķērsošanu gājēju pārvietošanās ātrumā attieksies arī uz personām, kas pārvietojas ar skrituļslidām, skrituļdēļiem un tamlīdzīgu sporta vai atpūtas inventāru.

Savukārt neregulējamas gājēju pārejas, tāpat kā pašlaik, braukšus šķērsot nedrīkstēs, paredz sagatavotie noteikumu grozījumi.

Tāpat noteikumos paredzēts iekļaut prasību, ka velosipēdists, pārvietojoties pa ietvi, var braukt tādā ātrumā, kas neapdraud satiksmes drošību.

Attiecībā uz velosipēdu vadītāju redzamību plānots papildināt noteikumus ar normu, ka, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēda vadītājam jābūt tērptam apģērbā ar gaismu atstarojošiem elementiem. Pašlaik noteiktas prasības tikai velosipēda redzamībai.

Ja valdība atbalstīs grozījumus, tad turpmāk ar velosipēdu varēs pārvadāt pasažierus, taču tikai tādā gadījumā, ja šis transportlīdzeklis būs izgatavots speciāli tādam nolūkam. Tādējādi atrisināsies jautājums par tā sauktajām velorikšām, kas vasaras sezonā kā pārvietošanās līdzeklis lielākoties tiek izmantotas Rīgā. Šādu velosipēdu lietošanas nosacījumi un kustības maršruti būtu jānosaka attiecīgajai pašvaldībai.

Plānots, ka specializētie tūrisma transportlīdzekļi nākotnē varētu braukt ne tikai pa ielu, bet arī pa gājēju ceļu, velosipēdu ceļu, kā arī gājēju un velosipēdu ceļu, izņemot ietves.

Ar grozījumiem tiks noteikts arī jauns pienākums gājējiem – ne tikai ārpus apdzīvotām vietām jāpārvietojas pretim transportlīdzekļu braukšanas virzienam, bet tas būs jādara arī apdzīvotās vietās neapgaismotos ceļa posmos.

Lai sagatavotie Ceļu satiksmes noteikumu grozījumi stātos spēkā, tie jāapstiprina valdībā.

BNS/ Foto: Edijs Pālens/ LETA

­