112
2011. gada 12. jūnijs, 21:14

Baņķiera Belokoņa padotie izsludināti starptautiskajā meklēšanā

Jauns.lv

"Interpol" starptautiskajā meklēšanā izsludinātas trīs baņķierim Valērijam Belokoņam tuvu stāvošas personas, kuras par iespējamām finanšu mahinācijām vēlas atrast Kirgizstānā, kur jau gadu tiek izmeklēti iespējami noziegumi.

Likumpārkāpumi saistīti ar bijušā Kirgizstānas prezidenta ģimenes cilvēkiem.

Kā ziņo telekompānijas "TV3" raidījums "Nekā personīga", "Interpol" datu bāzē atrodamas ziņas par astoņiem cilvēkiem no Latvijas, kas izsludināti starptautiskajā meklēšanā. Trīs no viņiem, Anita Lase, Jevgeņijs Verbickis un Jurijs Kačnovs, saistīti ar Belokoņa banku Kirgizstānā.

"Interpol" ziņojumos Kirgizstānas galvaspilsētas Biškekas tiesa Lasi, Verbicki un Kačnovu vaino nelikumīgi iegūtas naudas legalizācijā, starptautiskā un organizētā noziedzībā. Ziņojumā lūgts, ja kādam ir informācija par šo cilvēku atrašanās vietu, ziņot vietējai policijai.

Latvijā par prasību izdot minētos cilvēkus neviens plašākus skaidrojumus nesniedz. Ģenerālprokuratūrā neviens dokuments, kas lūgtu kādu Latvijas pilsoni izdot Kirgizstānai, nav saņemts, un arī Biškekas tiesas darbinieki nedēļas laikā nespēja atrast nevienu cilvēku, kurš "Nekā personīga" spētu izskaidrot starptautiskās meklēšanas iemeslus.

Verbickis bija "Manas bank" valdes priekšsēdētājs, Lase un Kačnovs - bankas padomes locekļi.

Nedienas Belokoņam Kirgizstānā sākās pagājušā gada pavasarī. Līdz tam plāni bija vērienīgi, kam palīdzēja ciešās biznesa saites ar vietējā prezidenta ģimeni. Prezidenta dēls Maksims Bakijevs strādāja Belokoņa alusdarītavas "Kimmels Rīga" padomē. Cita firma - "Baltic Gold" Kirgizstānā solīja meklēt vietējo zeltu. Draudzīgās attiecības ļāva Belokoņam Kirgizstānā nopirkt banku.

Bet līdz ar Kurmanbeka Bakijeva režīma krišanu Belokoņa bizness beidzās. Jaunā vara atņēma banku, bet tās vadību apvainoja finanšu mahinācijās un līdzdalībā valsts naudas izzagšanā. Apsūdzības par simtiem miljonu izkrāpšanu no valsts budžeta vērstas arī pret Belokoņa partneri - M.Bakijevu.

Pirms gada, kad M.Bakijevs no Kirgizstānas atbēga uz Latviju, arī viņu Kirgizstānas varas iestādes izsludināja "Interpol" starptautiskajā meklēšanā. Kamēr M.Bakijevs droši staigāja pa Rīgas ielām, Latvijas policija viņu nemeklēja, jo prokuratūra gaidīja papildus ziņas no kirgīzu kolēģiem. Kad visi dokumenti tika saņemti un policija sāka dzīt pēdas, M.Bakijevs no Latvijas pazuda.

Šā gada pavasarī Kirgizstānas mediji ziņoja, ka izmeklētāji beiguši izmeklēšanu par korupciju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju divās bankās, tostarp Belokoņa piederošajā "Manas bank". Sākti kriminālprocesi pret 32 cilvēkiem, tostarp arī pašu Belokoņu, un lieta nodota izskatīšana tiesā. Iespējams, tāpēc arī tiesa izsludinājusi šos cilvēkus meklēšanā.

Kā pārliecinājās "Nekā personīga", Kirgizstānas meklētie cilvēki patiešām uzturas Latvijā. Gan Lase, gan Kačnovs atrodami savās dzīvesvietās.

Rakstiskā atbildē "Nekā personīga" Lase notiekošo sauc par provokāciju. Viņa skaidro, ka Kirgizstānas jaunā vara nolēmusi banku atņemt. Belokoņam kirgīzi vairākkārt pieprasījuši kukuļus, lai problēmas ar "Manas bank" atrisinātu, un vietējais finanšu izmeklēšanas dienests jau aprīlī esot secinājis, ka banka strādājusi godīgi.

Kirgīzu vēršanās Interpolā esot pretlikumīga, jo, lai personu izsludinātu starptautiskajā meklēšanā jābūt prokurora apstiprinātam izmeklētāja lēmumam. Bet visu triju Belokoņu pārstāvju gadījumā krimināllietā šāda lēmuma neesot.

Belokoņa banku Latvijā Kirgizstānas izmeklēšana neietekmēšot, raidījumam vēsta banku uzraugs Finanšu un kapitāla tirgus komisija. "Manas Bank" esot Kirgizstānā reģistrēta iestāde un Lase, Verbickis un Kačnovs esot tikai šīs bankas amatpersonas.

Kā skaidro policija - Belokoņa darbinieki Latvijā var dzīvot mierīgi, jo Latvija savus pilsoņus neizdod uz valstīm, ar kurām nav noslēgts divpusējs līgums. Kamēr izmeklētāji Latvijā nebūs pārliecinājušies, ka meklētie trīs Belokoņa cilvēki ko patiešām noziegušies, viņus Kirgizstānai neizdos.

LETA