Tukuma pusē meklē dižkokus
Novadu ziņas

Tukuma pusē meklē dižkokus

Jauns.lv

Tukuma, Engures, Jaunpils un Kandavas novada iedzīvotāji aicināti piedalīties dižkoku meklēšanā un apzināšanā. Lielāko koku meklētājus sagaida balvas gan no pašvaldības, gan Dabas aizsardzības pārvaldes.

Tukuma pusē meklē dižkokus...
Tukuma pusē līdz septembra beigām visi ir aicināti piedalīties dižkoku meklēšanā un apzināšanā.
Tukuma pusē līdz septembra beigām visi ir aicināti piedalīties dižkoku meklēšanā un apzināšanā.

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Tukuma novada domi izsludinājusi konkursu „Čaklākais dižkoku pētnieks”, aicinot iesaistīties lielus un mazus dabas vērotājus, lai palīdzētu apzināt Tukuma novada dabas pieminekļus – īpaši aizsargājamos un retos kokus jeb dižkokus. Konkursa mērķis ir iesaistīt iedzīvotājus Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedriskā monitoringa jeb dabas vērošanas programmā, ļaut dziļāk ieskatīties dabā un izprast to. Tā ir iespēja iegūt ziņas par šajā apkārtnē augošajiem vēl nereģistrētajiem dižkokiem, pārbaudīt agrāk reģistrēto dižkoku stāvokli un aktualizēt dižkoku izmērus. Iegūtās ziņas tiks izmantotas dižkoku aizsardzības pasākumu plānošanai.

Konkursā aicināti piedalīties arī Engures, Jaunpils un Kandavas novadu iedzīvotāji, kuri savā apkārtnē zina augam dižus un resnus kokus.

„Kļūt par dižkoku pētnieku var ikviens, jo tam nav nepieciešamas nekādas īpašas zināšanas vai prasmes. Būtu vēlams atšķirt koku sugas, ko pārsvarā gadījumu esam iemācījušies jau bērnībā. Ļoti noderētu rakstītprasme, lai savu atklājumu būtu iespējams arī pierakstīt novērojumu anketā. Ja matemātikā ir izdevies iemācīties skaitīt un, turot rokās mērlentu, nepārņem izmisums, tad ir cerības, ka atrasto dižkoku (vai iespējamo dižkoku) izdosies arī apmērīt, lai noteiktu tā apkārtmēru”, informē konkursa rīkotāji.

Dižkoka resnumu mēra 1,3 metru augstumā no zemes (aptuveni cilvēka krūšu augstumā). Būtiski ir noskaidrot īpašumu, kurā koks aug, vai (ja tas nav iespējams) vismaz tuvākos orientierus, lai koku būtu iespējams atrast arī Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem. Ja pētniekam ir fotoaparāts, dižkoku vēlams nofotogrāfēt.

Dižkokus Latvijā visbiežāk nosaka pēc to apkārtmēra, bet reizēm arī pēc augstuma. Varam uzskatīt, ka dižkoku skaits Latvijā kopš pagājušā gada ir pieaudzis, jo vairākām koku sugām tika samazināts noteikšanas kritērijs – apkārtmērs. Ja, piemēram, jūsu pagalmā aug ozols ar apkārtmēru 4,50 m, tad šobrīd tas ir uzskatāms par dižkoku, bet vēl 2009. gadā tas tāds nebija.

Sīkāk ar konkursa nolikumu un dižkoku parametriem var iepazīties internetā:

http://www.tukums.lv/aktualas-zinas-slepts-menu/851-atklj-savu-dikoku.

Čaklākie konkursa dalībnieki rudenī varēs doties Dabas aizsardzības pārvaldes organizētā ekskursijā pa Ķemeru nacionālo parku un iepazīt dabu mazliet netradicionālā veidā, kā arī saņems piemiņas balvas no Tukuma novada domes. Dižkoku meklēšanas konkurss Tukuma pusē norisināsies līdz Miķeļiem (29. septembris).

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock