Kultūra

Kinoteātris "Rīga" šodien atgūst vēsturisko vārdu "Splendid Palace"

Jauns.lv

Līdz ar kinofestivāla "Baltijas pērle" atklāšanu ceturtdien notiks arī kinoteātra "Rīga" nosaukuma svinīgā maiņa – atpakaļ uz vēsturisko "Splendid Palace".

Kinoteātris "Rīga" šodien atgūst vēsturisko vārdu ...

Līdz ar to pēc vairāk nekā piecdesmit gadiem kino "Rīga" atgūs savu vēsturisko nosaukumu "Splendid Palace", kas tulkojumā nozīmē "spožā pils".

Kinofestivāla un arī vēsturisko vārdu atguvušā kinoteātra svinīgajā atklāšanā interesenti varēs noskatīties franču režisora Mišela Hazanaviča Kannu kinofestivālā godalgoto filmu "Mākslinieks", kas ir mēmā kino stilizācija un ar mazu sentimentu un humoru, atklājot 20.–30.gadu kino aizkulises.

Kinoteātra apsaimniekotāji uzsver, ka arī pēc nosaukuma maiņas kinoteātra repertuāru veidos kvalitatīvs autorkino ("art house"), latviešu un citu valstu labākais, starptautisku kinofestivālu programmas un izstādes. Filmu programmu dažādos arī operu, baletu un koncertu tiešraides no pasaulslaveniem opernamiem, piemēram, "La Scala", "Liceu", "Royal Opera House" un citiem.

Vēsturiskā "Splendid Palace" dibinātāji ir Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins, kuri kinoteātri svinīgi atklāja 1923.gada 30.decembrī ar filmu "Zem diviem karogiem" ("Under Two Flags", ASV, 1922).

Patlaban kinoteātra ēka, kas ir ievērojama ar savu neobarokālo fasādi un daudzveidīgām neorokoko stila formām iekštelpās, ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekli.

Kinoteātra projektu izstrādājis arhitekts Frīdrihs Kārlis Skujiņš (1880–1957), krāšņos dekoratīvos veidojumus Lielajā zālē darinājuši tēlnieki Rihards Maurs (1888–1966) un Jēkabs Legzdiņš (1894–1937), bet gleznojumus, no kuriem īpaši izceļams Lielās zāles griestu gleznojums, darinājis Hermanis Grīnbergs (1888–1928).

1940.gadā pēc padomju okupācijas visi latviešu kinoteātri tika nacionalizēti, un korekcijas tika ieviestas arī "Splendid Palace", kad 1952.gadā tas tika pārdēvēts par kino "Rīga".

Laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam SIA "Rīgas nami" kinoteātrī veikuši rekonstrukciju un pārbūves darbus, paplašinot skatuvi, izveidojot jaunu multifunkcionālu zāli bijušās kafejnīcas vietā, kā arī nodrošināta pieeja cilvēkiem ratiņkrēslos, izveidojot atsevišķu ieeju un izbūvējot liftu. A/s "Būvuzņēmums restaurators" atjaunojis arī Grīnberga gleznojumus.

Kinoteātris arī aprīkots ar jaunu digitālu kino demonstrēšanas iekārtu, kas ļaus skatītājiem demonstrēt jaunākās filmas.

Šogad "Splendid Palace" līdzās Rīgas Kongresu namam būs arī viena no festivāla "Baltijas pērle" norises vietām. Festivāla laikā abās kinoteātra zālēs skatītājiem būs iespēja noskatīties 45 izcilas filmas. Kinofestivāls "Baltijas pērle" Latvijā notiek 15.reizi.

BNS