Eksperti Streipa atlaišanu uzskata par sasteigtu un riskantu
Līguma laušana ar Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Skats no malas" vadītāju Kārli Streipu ir bijusi sasteigta un televīzija riskē ar sava analītiskās žurnālistikas līmeņa noturēšanu.
Mediju eksperts, Vidzemes augstskolas lektors Jānis Juzefovičs uzskata, ka Streipa atlaišanas iemesli bijuši nevis rupja vārda izteikšana vai raidījuma kvalitātes jautājums, bet gan tas, ka žurnālists LTV vadībai kļuvis "neērts".
"Šis nebūtu stāsts par lamāšanos sabiedriskās televīzijas ēterā. Protams, piekrītu, ka šajā gadījumā Streips pāršāva pār strīpu, jo tas nebija atbilstoši sabiedriskās televīzijas un politiskās diskusijas formātam LTV. Piekrītu, ka raidījums pēdējos gados bija kļuvis stagnējošs un bija nepieciešamas pārmaiņas dalībnieku sastāvā vai formātā, bet tas nav arī stāsts par šī raidījuma žurnālistisko vērtību. Domāju, ka pamatproblēma ir, ka Streips vienkārši bija kļuvis neērts. Viņa asie izteikumi radīja galvassāpes LTV vadībai, kurai sarunās ar politisko eliti par televīzijas dotācijām šādu žurnālistu izlēcieni varētu samazināt televīzijas iespēju saņemt finansējumu. Protams, visticamāk, šādas lietas ir grūti fiksēt un pēc tam pierādīt," norāda Juzefovičs.
Mediju eksperts klāsta, ka Streips jau iepriekš skaidri paudis savu politisko pozīciju un šis raidījuma formāts viņam to atļautu. Turklāt, tā kā raidījums piedāvā vairāku ekspertu pārdomas, tad nevar teikt, ka Streipa viedoklis dominētu. Streipam ir sava politiskā pozīcija, kas ir ļoti asa, varbūt arī šokējoša, bet tāds ir viņa žurnālistikas stils, kas rosina diskusiju un ir pienesums demokrātiskajiem procesiem, atzīmē Juzefovičs.
Viņš uzskata, ka LTV ir zaudējusi kārtējo ētera personību un sabiedriskajā televīzijā patlaban palikuši diezgan maz žurnālistiski profesionālu darbinieku.
"LTV vēlēšanu nakts pēdējā daļa, kurā notika LTV žurnālistu diskusija, manuprāt, diezgan labi parādīja, cik ļoti novājināts ir sabiedriskās televīzijas žurnālistiskais resurss. Proti, žurnālisti tā vietā, lai skaidrotu un vērtētu vēlēšanas, nodarbojās ar aizkulišu apspriešanu. Tik tālu, cik tas saistīts ar notikumu atspoguļošanu, viss ir kārtībā, bet analīze, skaidrošana, vērtēšana prasa citu žurnālistikas pieredzi un izglītības līmeni. Politiskie raidījumi viens pēc otra pazūd, un jebkura šāda žurnālista aiziešana ir smags trieciens. LTV patlaban darbojas diezgan riskanti," atzīmē Juzefovičs.
Mediju eksperts arī norāda, ka patlaban Latvijas žurnālistikā ir izveidojies "ekspertu kults", jo mediji nevis paši vērtē, analizē un skaidro, bet uztic to ekspertiem, kuri turklāt ir tikai daži. "Latvijā ir dažu ekspertu kults, uz kuru pleciem tiek uzlikta atbildība vērtēt, analizēt, skaidrot, un analītiskās žurnālistikas vietā tiek piedāvāta vienkārši viedokļu apmaiņa," piebilst Juzefovičs.
Latvijas Žurnālistu asociācija paudusi viedokli, ka Streipa atlaišana un raidījuma slēgšana viena vārda dēļ ir nesamērīga un neadekvāta reakcija, tomēr piebilst, ka asociācija neatbalsta rupjību lietošanu. Taču Streipa paustais būtu jāvērtē juristiem, lai noteiktu, vai viņa izteikums ir bijis viedoklis vai ziņa, jo saskaņā ar likumu godu un cieņu var aizskart, tikai izplatot nepatiesas ziņas.
Streipa atlaišanu asociācija uzskata par sasteigtu, kas rada aizdomas par izrēķināšanos kādu politisku vai ekonomisku interešu dēļ. Jo īpaši neizprotama esot LTV vadības rīcība situācijā, kad sabiedriskajai televīzijai tiek pārmesta kvalitatīva un daudzveidīga satura trūkums.
Kā ziņots, LTV 22.septembrī nolēma ar nākamo nedēļu pārtraukt raidījuma "Skats no malas" pārraides un lauzt līgumu ar raidījuma vadītāju Streipu, jo viņš 19.septembra raidījumā Zaļo un zemnieku savienību nosauca par maukām.
Streips arī iepriekš izpelnījies padomes, LTV un citu institūciju nosodījumu par sava viedokļa paušanu un izteikumiem.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA