Vējoņa darbinieki par trīs dienām bez darba kompensācijās saņēmuši teju LS 6000
Laikā, kad tika apvienota Vides ministrija ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, trīs ministra Raimonda Vējoņa darbinieki saņēmuši kopumā gandrīz 6000 latu kompensācijas par darba zaudēšanu uz trim dienām, ziņo raidījums "de facto".
Raidījums atgādina, ka pēc ministriju apvienošanas janvāra pirmās nedēļas sākumā Vējonis formāli bija bez darba, jo, lai atsāktu darbu jaunā statusā jau kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, bija vajadzīgs Saeimas lēmums.
Neviens nešaubījās, ka jau pēc dažām dienām Saeima Vējoni apstiprinās jaunajā amatā, un tolaik Vējonis žurnālistiem paziņoja, ka atteiksies no kompensācijas par darba zaudēšanu uz dažām dienām, lai gan formāli tā viņam pienāktos. Vienlaikus kompensācijas saņēma viņa biroja darbinieki, kuri apstiprināti darbā uz ministra pilnvaru laiku un kuri atgriezās amatā pēc Saeimas lēmuma.
Trim cilvēkiem tika izmaksāti kopumā gandrīz seši tūkstoši latu. Ministrs tajā nekā neētiska un nesaimnieciska tajā neredz. Viņš "de facto" norādīja: "Ja kompensāciju izmaksa ir slikta prakse, tad, lūdzu, mainām likumdošanu un nemaksājam kompensācijas, ja cilvēks tiek atlaists no darba".
Valsts kontroles slēdzienā redzams, ka Vides ministrijas parlamentārajai sekretārei Žanetai Mikosai, padomniecei un biroja vadītājai Egitai Kazekai un padomniekam Indriķim Putniņam ar Vējoņa rīkojumiem gada nogalē izmaksāti atlaišanas pabalsti kopumā 2972 latu apmērā un vēl 2953 lati kompensācijās par neizmantoto atvaļinājumu. Saskaņā ar Valsts kontroles ziņojumu šo summu izmaksāja par darba zaudēšanu faktiski uz trim darba dienām. Pēc tam viņus atjaunoja iepriekšējos amatos.
"Diezgan nepatīkami atrasties bez finanšu līdzekļiem. Jo par to laiku mums neviens atalgojumu izmaksāt nevarēja,” naudas saņemšanu raidījumam komentēja viens no trim kompensāciju saņēmējiem Putniņš. Viņš taisnojas, ka biroja darbinieki nevarēja zināt, kad Saeima Vējoni amatā apstiprinās, tādēļ nosprieduši, ka kompensācijas būs vajadzīgas. Kazeka un Mikosa savukārt rakstiski skaidroja, ka, pirmkārt, šo kompensāciju paredz likums. Otrkārt, politiskā situācija Latvijā esot tik mainīga, ka viņas nevarēja būt pārliecinātas, vai tiešām Vējoni apstiprinās.
Valsts kontroliere Ingūna Sudraba atzina, ka Valsts kontroles ziņojumos nav pieņemts rakstīt par sirdsapziņu un ētikas trūkumu cilvēku darbā. "Bet droši vien, saprotot, ka sirdsapziņa neiesaucas un nestrādā, ir jāpilnveido tālāk normatīvie akti, pasakot – ja ministrs zaudē vietu uz dažām dienām, un viņa birojs arī un pēc tam viņus pieņem atpakaļ darbā, tad viņiem kompensācijas nepienākas," viņa sacīja.
Abu apvienoto ministriju darbinieki, ar kuriem darba attiecības turpinājās arī pēc apvienošanas, kompensācijas nesaņēma, piebilst "de facto".
Jau ziņots, ka šā gada 1.janvārī Vides ministrija tika apvienota ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, izveidojot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.
BNS/Foto: Lita Krone/LETA