Sudraba: ēdot vienam otru, politiķi apēd valsts nākotni
Jaunās koalīcijas veidošanas process sagādāja vilšanos, turklāt partijām vajadzētu atteikties no savām sarkanajām līnijām, lai strādātu valsts labā, intervijā saka valsts kontroliere Inguna Sudraba.
"Pirmā Saeimas diena bija ļoti liela vilšanās, bet vilšanās sākās, jau raugoties uz koalīcijas veidošanas procesu. Ļoti skumji, ka procesā, ēdot vienam otru, tiek apēsta valsts nākotne. Neizskatās, ka politiķus šobrīd uztrauc valsts intereses," intervijā „Neatkarīgajai” saka Sudraba.
Viņa norādīja, ka politiķu sarunas par koalīcijas veidošanu sākās ar sarkano līniju vilkšanu.
"Daļa politiķu šobrīd ir uzņēmušies soģa lomu uzspiest zīmogu citiem, un uzspiest to uz visu mūžu. Nevienam nav tiesību otru tiesāt. Absurdi arī ir slēpties aiz vēlētāju mugurām un it kā viņu vārdā vilkt sarkanās līnijas – tas ir nožēlojami, šādi manipulēt, jo tautā jau nav šo sarkano līniju," sacīja Sudraba.
"Esam viena valsts, te ir viena sabiedrība, kurā ikdienā jautājumos, kas mūs interesē, esam vienoti, kurā risināmie jautājumi ir kopīgi, mūs visus interesē tas, kādā valstī dzīvosim. Visdrīzāk sarkanās līnijas tiek vilktas, jo partijām nav skaidra sava ideoloģija. Tas, kas notiek, ir spēlēšanās ar valsti," valsts kontroliere ir skarba savos vērtējumos.
Viņa arī pieļauj, ka viens no iemesliem, kādēļ politiķi mokās ar koalīcijas izveidi, ir vēlme dabūt amatus.
"Partijām ir jābūt kopējai atbildībai par visas valdības darbu. Bet politiķu komentāri lielākoties beidzas ar to, ka nemainīs ietekmes sfēru sadalījumu, neatteiksimies no kādiem ministru portfeļiem. Ja nebūtu šādas pārspīlētas intereses par amatiem, mēs redzētu tikai viedokļus par to, kādu politiku kurš vēlas realizēt," sacīja Sudraba.
Valsts kontroliere ari uzskata, ka no Zatlera Reformu partijas (ZRP) aizgājušiem sešiem deputātiem būtu jānoliek deputāta mandāts.
"Uzskatu, ka šiem deputātiem ir jānoliek savi mandāti, jo tā ir vēlētāju nodevība. Vēlētāji ir balsojuši par ZRP, kuras programmas realizēšanu viņi gaida. Deputāti, kas ir aizgājuši no partijas, manā skatījumā ir nodevuši vēlētāju intereses, tāpēc viņiem jāļauj citiem biedriem realizēt šīs partijas programmu," intervijā laikrakstam sacīja Sudraba.
Jau vēstīts, ka par koalīcijas izveidi vienojušās trīs partijas ‒ "Vienotība", Zatlera Reformu partija (ZRP) un Nacionālā apvienība ‒ un seši šķeltnieki jeb deputāti, kas dienu pirms jaunās Saeimas sanākšanas pameta ZRP. Šādai valdībai kopumā Saeimā plānots 56 balsu atbalsts no 100 deputātiem.