Sabiedrība

Latvijas pensionāri pārsvarā dzīvo kopā ar dzīvesbiedru vai plašākā ģimenē

Jauns.lv

Vairums Latvijas iedzīvotāju, kas vecāki par 65 gadiem, dzīvo kopā ar dzīvesbiedru vai plašākā ģimenē ar bērniem un citiem tuviniekiem, liecina Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja "Eurostat" apkopotie dati par 2008.gadu.

Latvijas pensionāri pārsvarā dzīvo kopā ar dzīvesb...

No sievietēm, kas sasniegušas 65 gadu vecumu, ģimenē ar tuviniekiem dzīvo 46,4%, bet no vīriešiem 40,4%, kas ir augstākais īpatsvars starp ES valstīm.

Kopā tikai ar dzīvesbiedru dzīvo 17% sieviešu vecumā no 65 gadiem, bet no vīriešiem 40,5%, kas ir mazākais rādītājs starp ES valstīm.

Vienatnē dzīvo 36,6% sieviešu vecumā no 65 gadiem, kas ir septītais augstākais rādītājs blokā, bet no vīriešiem vienatnē dzīvo 19,1% pensionāru, kas atbilst vidējiem rādītājiem.

Eiropas Savienībā (ES) vidēji vīrieši vecumā no 65 gadiem visbiežāk dzīvo divatā kopā ar savu dzīvesbiedri, savukārt sievietes šajā vecuma grupā visbiežāk vienatnē.

ES vidēji 60% no vīriešiem šajā vecuma grupā 2008.gadā dzīvoja ar savu dzīvesbiedreni, 20% dzīvoja vienatnē un vēl 20% dzīvoja ģimenē ar bērniem vai citiem tuviniekiem ar vai bez dzīvesbiedrenes.

Savukārt par 65 gadiem vecākas sievietes 41% gadījumu dzīvoja vienatnē, 37% dzīvoja ar dzīvesbiedru un 21% dzīvoja ar tuviniekiem.

Vairāk nekā puse Ziemeļvalstu sieviešu vecumā virs 65 gadiem dzīvo vienatnē - 57% Dānijā, 52% Somijā un 51% Zviedrijā.

Divatā ar savu dzīvesbiedru visvairāk dzīvo pensionēti nīderlandieši - 75% vīriešu un 47% sieviešu, vācieši - 71% vīriešu un 53% sieviešu un zviedri - 71% sieviešu un 47% vīriešu.

Plašākās mājsaimniecībās ar tuviniekiem ar vai bez dzīvesbiedra visbiežāk dzīvo Latvijas sievietes - 46%, kam seko Bulgārija un Spānija ar 44%.

No vīriešiem vecumā virs 65 gadiem kopā ar ģimenes locekļiem visvairāk dzīvo spāņi - 41%, kam seko Latvija ar 40% un Grieķija ar 39%.

"Eurostat" norāda, ka, vērtējot pensionāru dzīves apstākļus, jāņem vērā dažādie sieviešu un vīriešu vidējie mūža ilgumi, kas sievietēm ir lielāks.

Pētījumā nav iekļauti dati par personām, kas dzīvo pansionātos un sociālās aprūpes mājās.

LETA