Līdz ar bērnu skaita samazināšanos budžetā ietaupīs 4,5 miljonus latu
Līdz ar bērnu skaita samazināšanos nākamā gada budžetā izdosies ietaupīt 4,5 miljonus latu ģimenes valsts pabalstu izmaksai, ceturtdien vēsta "Neatkarīgā".
Bērnu skaits, par kuriem valsts maksā ģimenes pabalstu, šogad līdz gada beigām samazināsies par astoņiem procentiem, un nākamgad turpinās samazināties, liecina Labklājības ministrijas (LM) prognozes. Nākamgad bērnu skaits samazināšoties par sešiem procentiem.
Valdība vienojusies par 4,5 miljonu latu samazinājumu ģimenes pabalsta izmaksai 2012.gadā, ņemot vērā LM precizēto iespējamo ģimenes valsts pabalsta saņēmēju skaitu, kas turpina samazināties.
2010. gadā vidēji mēnesī faktiski ģimenes valsts pabalstu saņēma 357 710 bērni. Šogad plānots, ka pabalstu saņems 329 561 bērns. Ņemot vērā šos rādītājus, LM precizējusi iespējamo ģimenes valsts pabalsta saņēmēju skaitu 2012. gadam – 309 768 bērni, līdz ar to nākamgad iespējams iegūt ietaupījumu.
Straujo ģimenes valsts pabalsta saņēmēju skaita samazinājumu ietekmējuši gan demogrāfijas rādītāji – dzimušo bērnu skaita samazināšanās, skaidro LM speciāliste Marika Kupče, gan emigrācija, gan tas, ka aizvien vairāk bērnu neturpina mācības pēc 9. klases, un tādā gadījumā vecāki pabalstu vairs nesaņem.
Sākotnēji 2012. gada budžetā ģimenes valsts pabalsta izmaksai tika plānoti 11,7 miljoni latu, turklāt ar uzdevumu, ka LM 2012. gada laikā veiks šī pabalsta reformu. Tomēr, strādājot pie nākamā gada budžeta, valdība nolēma, ka 2012. gadā ģimenes valsts pabalstu turpina izmaksāt esošā apmērā, tāpēc valdība papildus piešķīra 17,9 miljonus latu. Kopumā pabalsta izmaksai gadā nepieciešami 29,7 miljoni latu.
Diskusijas par ģimenes pabalsta nākotni notiek ne tikai pēdējos pāris gadus, taču vienmēr ar domu, ka šis pabalsts ir jāreformē. Līdz šim vienīgais, kas ar šo pabalstu noticis, ir samazināts tā apmērs par otro, trešo un nākamajiem bērniem ģimenē, kur līdz šim tas bija atšķirīgs. LM sākotnēji izstrādātās reformas koncepcijas (valdībā tika iesniegtas divas) paredzēja vairākus variantus, piemēram, maksāt pabalstu tikai trūcīgām ģimenēm, maksāt tikai daudzbērnu ģimenēm.
Bērnu skaits, par kuriem maksā ģimenes valsts pabalstu, 2009. gadā samazinājies par 2,3%, 2010. gadā – par 5,2%, 2011. gadā sagaidāms, ka bērnu skaits samazināsies par 7,9%, 2012. gadā – par 6%.
LETA