Saistībā ar parakstu vākšanu Bērziņš vērsies Konstitucionālo tiesību komisijā
Valsts prezidents Andris Bērziņš pēc Ministru prezidenta lūguma ir aicinājis Konstitucionālo tiesību komisiju sagatavot rakstveida viedokli par iespēju atsevišķiem Satversmes pantiem noteikt negrozāmību.
Komisija savu viedokli sniegs tās noteiktā termiņā un apmērā.
Komisijas mērķis ir sagatavot un paust viedokli par aktuāliem konstitucionālo un valsts tiesību jautājumiem, veicināt kvalificētu diskusiju un zinātniskus pētījumus par šiem jautājumiem. Komisija darbojas kā zinātnisks forums un konstitucionālās domas attīstības veicinātājs. Komisijas locekļi ir neatkarīgi un darbojas atbilstoši akadēmiskās brīvības un zinātniski pētnieciskās darbības kritērijiem, norādīja Preses dienestā.
Jau vēstīts, ka koalīcijas sadarbības padome pagājušajā nedēļā vienojās, ka Nacionālās apvienības (NA) ierosinājumu par vairāku Satversmes pantu noteikšanu par negrozāmiem nodos izvērtēšanai Valsts prezidenta pakļautībā esošajai Konstitucionālo tiesību komisijai.
Premjers Valdis Dombrovskis pēc padomes sēdes žurnālistiem pastāstīja, ka šīs komisijas viedoklis šajā jautājumā ir būtisks, ņemot vērā, ka tā ir jauna un nebijusi iniciatīva Latvijā, kas paredz nevis Satversmes grozījumus pēc satura, bet gan vairāku Satversmes pantu nemainību.
Ziņots arī, ka, reaģējot uz "Dzimtās valodas" sākto parakstu vākšanu par krievu valodu kā otro valsts valodu, Nacionālā apvienība izstrādājusi grozījumus Satversmē, paredzot, ka Satversmes 1., 2., 3. un 4.pants, kas nosaka Latvijas valstiskuma pamatelementus, kā arī 77.pants nav grozāmi.
Pirmie četri panti paredz, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska valsts, kurā vara pieder tautai, Latvijas teritoriju veido četri vēsturiski latviešu tautas apdzīvotie novadi – Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale, valsts valoda ir latviešu valoda un valsts karogs ir sarkans ar baltu svītru.
Satversmes 77.pants paredz ‒ ja Saeima grozījusi Satversmes pirmo, otro, trešo, ceturto, sesto vai septiņdesmit septīto pantu, šādi grozījumi, lai tie iegūtu likuma spēku, ir apstiprināmi tautas nobalsošanā.
BNS / Foto: Edijs Pālens/ LETA