Kandavas pilsētā nomedī „dīvainu” vilku
112

Kandavas pilsētā nomedī „dīvainu” vilku

Jauns.lv

Nedēļas nogalē Kandavas novadā gar mājokļiem un vēlāk pilsētā bija ieklīdis vilks. Dīvainas uzvedības dēļ dzīvnieks tika nomedīts, taču trakumsērga tam pagaidām nav konstatēta, tāpēc nav noteikta karantīna Kandavas novadā.

Kandavas pilsētā nomedī „dīvainu” vilku...

Kandavā nošautais nav attēlā redzamais vilks.
Kandavā nošautais nav attēlā redzamais vilks.

Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) Rietumpierīgas pārvaldes veterinārā inspektore Daiga Slavinska skaidroja, ka vilks uzvedies neraksturīgi, taču pirmdien, 5.decembrī, trakumsērgas konstatācijai veiktās analīzes izrādījušās negatīvas, kas nozīmē, ka dzīvniekam nav konstatēta trakumsērga.

"Tas vēl nav galējais slēdziens, jo pilnai drošībai par rezultātu tiks veikta papildu pārbaude, taču parasti pirmā atbilde aptuveni 90% gadījumu ir pareiza. Tāpēc pagaidām nav pamata karantīnas izsludināšanai," skaidroja Slavinska.

Viņa pauda, ka "šis gadījums ir ļoti neparasts un mulsinošs, jo kopš piektdienas vilks esot manīts klaiņojam gar lauku sētām un privātmājām, savukārt svētdien viņš klaiņojis pilsētā, satraucot suņus. Tas ir šim meža dzīvniekam neraksturīgi, tāpēc tika pieņemts lēmums to nomedīt. Taču negatīvie analīžu rezultāti mulsina."

"Iespējams, ka vilka uzvedību ietekmējis tas, ka viņš jau bija ievainots, vai varbūt kāda suņu kucīte viņam likusi uzvesties citādi, taču tas nav mūsu kompetences jautājums," skaidroja Slavinska.

PVD ir aicinājis medniekus iesniegt nomedītās lapsas un jenotsuņus trakumsērgas vakcinācijas efektivitātes kontrolei. Līdz 23.decembrim PVD pieņems no medniekiem nomedītās lapsas un jenotsuņus laboratoriskai izmeklēšanai, lai pārliecinātos par 2011.gada pavasarī veiktās meža zvēru trakumsērgas orālās vakcinācijas efektivitāti.

Mēneša laikā plānots pieņemt un izmeklēt 2500 dzīvniekus. Mednieku kolektīviem nomedītos dzīvniekus jāpiegādā sava reģiona PVD pārvaldē. Par katru nomedīto paraugam derīgo dzīvnieku mednieks saņems septiņus latus. Papildus informācija par formalitātēm, apjomu un apmaksas kārtību ir pieejama PVD pārvaldēs visā Latvijā.

Novembrī, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, PVD veica meža dzīvnieku orālo vakcināciju, izvietojot trakumsērgas vakcīnas, liecina PVD novembrī izplatītais paziņojums. Vakcīnu izvietošana šoruden tika sākta no Vidzemes.

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota novājināta trakumsērgas vīrusa "SAD BERN" celmu saturoša vakcīna "Lysvulpen por.a.u.v.", kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē.

Vakcīnas tika izvietotas vienmērīgi - 20 līdz 25 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru, arī apdzīvotu vietu tuvumā, tādēļ PVD aicināja iedzīvotājus, kuri pamanījuši vakcīnu - brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti, - to neaiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) - tā nonākusi acīs vai brūcē -, jāvēršas pie ārsta. PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tos nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, dzīvnieka veselība, kurš to būs apēdis, netiks apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pateicoties savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, trakumsērgas izplatība Latvijā kardināli samazinājusies. Salīdzinot ar 2005.gadu, kad PVD uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits no 421 gadījuma samazinājies līdz 16 gadījumiem 2010.gadā.

Šogad Latvijā dzīvniekiem nav reģistrēts trakumsērgas saslimšanas gadījums, ko var uzskatīt par nozīmīgu panākumu un līdz šim nebijušu faktu Latvijas vēsturē.

Saskaņā ar trakumsērgas apkarošanas programmu savvaļas dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu jāveic vēl divus gadus pēc pēdējā reģistrētā trakumsērgas gadījuma valstī.

Liela loma trakumsērgas izskaušanā ir mājas dzīvnieku, īpaši to mājas dzīvnieku, kas tiek turēti lauku sētās, vakcinācijai pret trakumsērgu. PVD pārbaudes liecina, ka katrā trešajā no pārbaudītajām dzīvnieku novietnēm, saimnieki joprojām nav vakcinējuši pret trakumsērgu suņus un kaķus.

Kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press


Tēmas