Liepājā apseko 1400 metrus dziļu urbumu
Novadu ziņas

Liepājā apseko 1400 metrus dziļu urbumu

Jauns.lv

Lai izpētītu iespējas Liepājā attīstīt kurortoloģijas biznesu, sākta gandrīz 1400 metru dziļa urbuma izpēte bijušās pilsētas sanatorijas teritorijā. Ja no šī urbuma varēs iegūt dziedinošu ūdeni, Liepājā varētu izveidot ekskluzīvu kūrortu.

Liepājā apseko 1400 metrus dziļu urbumu...
Liepājā sākta Latvijā unikāla dziļurbuma izpēte. Latvijā urbumi, kas sniedzas līdz vairāk nekā pusmiljardu gadu vecam Zemes slānim, ir tikai divi – Gaiļzezera slimnīcas un bijušās Liepājas sanatorijas teritorijā.
Liepājā sākta Latvijā unikāla dziļurbuma izpēte. Latvijā urbumi, kas sniedzas līdz vairāk nekā pusmiljardu gadu vecam Zemes slānim, ir tikai divi – Gaiļzezera slimnīcas un bijušās Liepājas sanatorijas teritorijā.

Pašvaldības izdevumā „Katram Liepājniekam” pilsētas mērs Uldis Sesks paziņojis par kurortoloģijas iekustināšanu un izpētes darbiem. Portāls www.irliepaja.lv centās noskaidrot vairāk, kas tiek darīts.

Uldis Sesks raksta: „Soli pa solim iekustinām vēl vienu perspektīvu nozari - kurortoloģiju. Jau šonedēļ uzsākti izpētes darbi ūdens sastāvam un izpētei vēsturiskajā urbumā 1400 metru dziļumā.”

Uzņēmuma „Liepājas ūdens” pārstāve Sandra Dejus pastāstīja, ka sāktās aktivitātes saistās ar veco sanatorijas urbumu, kurš izveidots 1973. gadā un joprojām ir darba kārtībā. Ūdens paraugus ņēmusi Skrundas firma „Urbumiņš Plus”, kura to nodevusi „Liepājas ūdens” laboratorijai. Tā kā šāda ūdens testēšana un analizēšana ir ļoti komplicēts darbs, rezultāti būs gatavi aptuveni pēc nedēļas.

„Urbumiņš Plus” valdes priekšsēdētājs Jānis Brūveris pastāstīja, ka reāli darbi pie 1363 metrus dziļā urbuma ir sākušies pirms pāris nedēļām. Ir apsekots dziļurbuma stāvoklis, paņemtas analīzes un 60 metru dziļumā uzlikts jauns sūknis. Darbus paredzēts pabeigt līdz janvāra vidum. Vēl no sadarbības partneriem Maskavā ir jāsagaida speciāla zonde, kas spēs apsekot urbuma stāvokli daudz dziļāk. Kad tad būs izdarīts, tad līdz ar urbuma „pases” izsniegšanu darbi būs pabeigti.

Brūveris bija visai optimistiski noskaņots par šo urbumu, kas sniedzas līdz Kembrijas perioda (590 - 505 miljonus gadus vecam) slānim. Sāļais ūdens tajā pieplūst divi litri sekundē, kas būtu pietiekami kurortoloģijas attīstībai. Viņš minēja, ka Latvijā ir tikai divi tādi dziļurbumi. Otrs atrodas Rīgā, Gaiļezera slimnīcas teritorijā un arī tam drīzumā ir paredzēta apsekošana.

Ūdeni no tik dziļiem slāņiem (parasti - sāļu, 30-60 grādus siltu, bagātu ar bromu un stronciju) teorētiski var izmantot ne tikai sanatoriju vajadzībām, bet arī citos veidos. Piemēram, gan apsildīt pilsētu, kā tas notiek Klaipēdā, gan arī izmantot to uz ledainām ielām sāls kaisīšanas vietā.

Šis dziļurbums Liepājai ir milzīga vērtība, uzskata Brūveris. Šobrīd tāda ierīkošana maksātu vismaz pusmiljonu latu un Latvijā speciālisti tādus neveic.

Savukārt domes Attīstības pārvaldes vadītāja vietnieks Mārtiņš Ābols pastāstīja, ka šī urbuma stāvokļa apzināšana ir ļoti svarīgs priekšnosacījums, lai Liepāja startētu kādā no Eiropas Savienības fondu programmām kurortoloģijas attīstībai. Un šādā veidā var piesaistīt ievērojamas naudas līdzekļus un lielu tūristu skaitu.

Kasjauns.lv/Foto: www.irliepaja.lv