Sabiedrība

Vienā audžuģimenē varēs ievietot ne vairāk par sešiem bērniem

Jauns.lv

Audžuģimenē kopumā drīkstēs ievietot ne vairāk par sešiem bērniem, kuriem ir savstarpēja radniecība, paredz šodien valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par audžuģimenēm.

Vienā audžuģimenē varēs ievietot ne vairāk par seš...

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) informācija liecina, ka vairumā gadījumu, kad audžuģimenē kopējais bērnu skaits ir septiņi un vairāk, netiek nodrošināta bērnu pilnvērtīga aprūpe. Tādejādi, nosakot ierobežojumu, ka audžuģimenē drīkst ievietot brāļus (pusbrāļus) un māsas (pusmāsas), tiek nodrošināts vēlamais bērnu skaits ģimenē, jo salīdzinoši maz ir tādu bērnu, kuriem būtu pieci un vairāk brāļi (pusbrāļi) un māsas (pusmāsas), skaidro grozījumu autori.

Lai pēc iespējas samazinātu iespējamos pārkāpumus audžuģimenēs, grozījumos noteikts, ka personas, kas veikušas ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu saistītus noziedzīgus nodarījumus, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas nevar pretendēt uz audžuģimenes statusu.

Vienlaikus ir noteikti papildu ierobežojumi personām, kuras var kandidēt uz audžuģimenes statusu, - ja gadījumā par laulātajiem vai personu bāriņtiesa jau ir lēmusi par kāda iepriekšējā statusa izbeigšanu (viesģimeņu, audžuģimeņu, aizbildņu) pienākumu nepildīšanas dēļ, tad tas ir pietiekams iemesls nepiešķirt audžuģimenes statusu.

Savukārt, lai sekmētu bērna nonākšanu audžuģimenē, kā arī stimulētu audžuģimenes uzņemt savā ģimenē bērnus, grozījumi noteikumos paredz laika ierobežojumu attiecībā uz audžuģimenes statusu. Bāriņtiesu darbības laikā gūtā pieredze rāda, ka dažkārt audžuģimenes pēc statusa iegūšanas dažādu iemeslu dēļ atsakās savā ģimenē uzņemt bērnu. Tāpat noteikts precīzs laika termiņš, kurā audžuģimenei ir tiesības izvēlēties un lemt par tajā ievietotā bērna adopciju.

Dažkārt audžuģimenes uzraudzībā ir konstatējams, ka tajās ievietotajiem bērniem un audžuģimenei nerodas emocionālas saiknes, teikts noteikumu projekta anotācijā. Tāpēc grozījumi noteic, ka audžuģimenēm būs pienākums iepazīties ne tikai ar bērna lietas materiāliem, bet arī personīgi ar bērnu.

Grozījumi arī paredz, ka bāriņtiesas varēs pilnvarot audžuģimenes pārstāvēt bērnu atsevišķās tā personiskās vai mantiskās interesēs un tiesībās, kas ļaus pilnvērtīgāk nodrošināt bērna tiesību ievērošanu, vienlaikus stiprinot audžuģimenes lomu bērnu aprūpē.

Pēc VBTAI datiem, šā gada sākumā valstī kopumā bija 531 audžuģimene, kurā bija ievietoti 884 bērni.

LETA