Ieslodzījuma vietu pārvalde nenoliedz, ka cietumā zobus neārstē
Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) nenoliedz, ka notiesātajiem cietumā tiek sniegta tikai neatliekamā stomatoloģiskā palīdzība. Ņemot vērā to, ka pirms nokļūšanas aiz restēm daudzi ieslodzītie nav rūpējušies par savas mutes higiēnu, viņu zobu veselība ir ļoti sliktā stāvoklī.
Kā ziņots, aizturēto un ieslodzīto palīdzības fonds "Gara spēks" saņēmis sūdzības no Daugavgrīvas cietumā ieslodzītajiem, ka ieslodzījuma vietā neesot iespējams salabot zobus un vienīgā iespēja esot tos izraut. Saistībā ar to fonds vērsies Tiesībsarga birojā un vairākās citās kompetentajās valsts iestādēs.
Kā skaidroja IeVP, ieslodzītie cietumā bez maksas saņem tikai neatliekamo stomatoloģisko palīdzību. Plānveida stomatoloģiskie pakalpojumi ieslodzījuma vietās par valsts naudu netiek sniegti, un to nosaka Ministru kabineta izdotie "Noteikumi par apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpi izmeklēšanas cietumos un brīvības atņemšanas iestādēs".
Savukārt, ja ieslodzītais vēlas saņemt tādus veselības aprūpes pakalpojumus, kuri netiek apmaksāti par valsts naudu, viņam ir jāvēršas cietuma administrācijā ar iesniegumu, kas rakstiski saskaņots ar cietuma ārstu. Tādā gadījumā cietuma administrācija par ieslodzītā konsultēšanu un ārstēšanu var vienoties ar tādas ārstniecības iestādes vadību, kas atrodas ārpus ieslodzījuma vietas. Tad visi ar veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu saistītie izdevumi, tostarp transporta un apsardzes izdevumi, jāsedz pašam cietumniekam.
Tas nozīmē, ka arī gadījumā, ja ieslodzītais pats ir gatavs maksāt par savu zobu labošanu, kas nav neatliekama, tad cietumā šos pakalpojumus viņš nevar saņemt. Cietumniekam ir jāpierakstās pie zobārsta ārpus ieslodzījuma vietas, kurp viņš par paša līdzekļiem tiks konvojēts un apsargāts. Cietumā šādi ārstniecības pakalpojumi netiek sniegti, vienīgi ārsts var ielikt sāpošajam zobam pagaidu plombu, skaidro IeVP.
"Jāatzīmē, ka daudzi ieslodzītie pirms nokļūšanas cietumā maz bija rūpējušies par savu zobu veselību un zobu ārstēšanu vai pat nemaz par to nebija rūpējušies, tāpēc daudziem ieslodzītajiem zobu stāvoklis ir slikts, bet, nokļuvuši cietumā, viņi vēlas, lai zobi viņiem tiktu izārstēti," norāda IeVP.
Pēdējās dienās Daugavgrīvas cietuma administrācija ir saņēmusi aptuveni 20 ieslodzīto iesniegumus, ka viņiem nepieciešama zobu pārbaude. Cietuma ārsts pārbaudīs visu iesniegumus uzrakstījušo personu zobu stāvokli un pieņems atbilstošu lēmumu, proti, ja būs nepieciešama neatliekama stomatoloģiskā palīdzība, tad cietumā neatgriezeniski bojātos zobus varēs bez maksas izraut, bet, ja ieslodzītajam būs nepieciešama plānveida stomatoloģiskā ārstēšana, viņš varēs rakstīt iesniegumu un apmeklēt stomatologu ārpus cietuma.
Kā ziņots, Daugavgrīvas cietuma ieslodzītie sūdzējušies, ka pie stomatologa tikt neesot iespējams, jo cietuma administrācija par saviem un radinieku līdzekļiem ārstēt zobus neļauj, bet, kad zobu glābt vairs nav iespējams un ir stipras sāpes, atliek vien izraušana, kas turklāt jāgaida divas līdz trīs nedēļas, aģentūru LETA iepriekš informēja aizturēto un ieslodzīto palīdzības fonda "Gara spēks" pārstāvis Ivans Parfenovičs.
Ar šādu rīcību Daugavgrīvas cietuma administrācijas pārkāpj ne tikai konstitucionālas normas par veselības aprūpi, bet neveic elementārus pasākumus ieslodzīto personu tiesību un interešu nodrošināšanai, uzskata ieslodzītie.
Fonda rīcībā arī esot informācija, ka minēto cietumu administrācijas draud vērst pret ieslodzītajiem neoficiālās sankcijas, ja viņi sūdzas par medicīnisko pakalpojumu nepieejamību.
Organizācija šā gada sākumā nosūtījusi iesniegumu Tiesībsarga birojam, IeVP, Veselības ministrijai, Veselības ministrijas Veselības inspekcijai, kā arī Medicīniskās aprūpes un darbspējas ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcijai, kurā lūdz pārbaudīt iesniegumā minēto informāciju un rast iespēju aizturētām un ieslodzītām personām nodrošināt valsts garantēto medicīnisko aprūpi.
Cita starpā Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) palāta vakar noraidīja kāda Latvijas nepilsoņa sūdzību pret valsti par neatbilstošiem medicīnas pakalpojumiem ieslodzījuma vietā, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Preses un informācijas nodaļā.
Sūdzības iesniedzējs Viktors Krivošejs patlaban izcieš sodu Jelgavas cietumā par vairākiem nodarījumiem, tostarp slepkavību un laupīšanu. 1974.gadā dzimušajam vīrietim diagnosticēta iedzimta galvas smadzeņu cista, un viņš sūdzējās, ka cietumā piemērotā medicīniskā palīdzība ir neatbilstoša, ka viņa veselības stāvoklis ieslodzījuma vietā ir pasliktinājies un ka, neskatoties uz veselības pasliktināšanos, viņu turpina turēt ieslodzījumā.
LETA