Kur un kā 18. februāra referendumā varēs piedalīties ārzemēs?
18. februāra referendumā par krievu valodas statusu varēs piedalīties arī Latvijas pilsoņi 41 ārvalstī. Kasjauns.lv skaidro, kur un kā ārzemēs esošie latvieši pilsoņi varēs izteikt savu viedokli.
Ārzemju latviešiem ir beigusies pieteikšanās balsošanai pa pastu referendumā par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Tagad Latvijas pilsoņiem, kuri 18. februārī atradīsies ārvalstīs, vienīgā iespēja paust savu viedokli ir pašiem doties uz balsošanas iecirkņiem.
Ārzemēs piedalīties referendumā varēs jebkurš Latvijas pilsonis gan tie, kuri tur pastāvīgi dzīvo, gan tie, kuri ārzemēs būs darījuma vai tūrisma ceļojumā. Tāpat ka Latvijā arī ārzemēs balsošanas iecirkņi 18. februārī strādās no pulksten 7.00 līdz 22.00 (pēc vietējā laikā).
Pirms doties uz referendumu vajadzētu rūpīgi izpētīt karti un izspriest uz kuru iecirkni doties.
Tautas nobalsošanai ārvalstīs izveidoti 85 vēlēšanu iecirkņi 41 valstīs - Amerikas Savienotajās Valstīs, Austrālijā, Austrijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Beļģijā, Brazīlijā, Čehijā, Čīlē, Dānijā, Ēģiptē, Francijā, Grieķijā, Gruzijā, Igaunijā, Itālijā, Izraēlā, Īrijā, Japānā, Kanādā, Kazahstānā, Krievijā, Ķīnā, Lielbritānijā, Lietuvā, Luksemburgā, Nīderlandē, Norvēģijā, Polijā, Portugālē, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Šveicē, Turcijā, Ukrainā, Ungārijā, Uzbekistānā, Vācijā, Venecuēlā un Zviedrijā.
Valstīs, kur dzīvo daudz Latvijas pilsoņu, balsošanas iecirkņu ir vairāk par vienu, piemēram, ASV tādu 15, Lielbritānijā – deviņi, Austrālijā un Vācijā – pieci, Krievijā – četri, bet pa trim Īrijā un Kanādā.
Ar balsošanas kārtību ārvalstīs un vēlēšanu iecirkņu adresēm var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā - http://web.cvk.lv/pub/public/30289.html Jāpiezīmē, ka šajā referendumā ārvalstīs būs vairāk iecirkņu, salīdzinot ar 2011. gadā notikušo tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Vēlēšanu iecirkņu skaita pieaugums ir tajās valstīs, kur ir liela latviešu kopiena. Vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs būs izvietoti gan Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās, gan atsevišķās ārvalstīs – arī citās balsošanai piemērotās telpās, piemēram, latviešu luterāņu draudžu un biedrību namos.
Informāciju par referendumu un balsošanas iecirkņu atrašanos vietu ārzemēs var gūt arī lielākajos ārzemju latviešu laikrakstos – „Sveiks” (Īrija), „Anglo Baltic News” (Lielbritānija), „Brīvā Latvija” (Rietumeiropa), „Laiks” (ASV), „Latvija Amerikā” (Kanāda) „Austrālija Latvietis” un „Latvietis” (Austrālija), kā arī ārzemju latviešu interneta vietnēs, piemēram: www.latvianusa.com (ASV),
(Vācija), zla.lv (Zviedrija), baltic-ireland.ie (Īrija), laikraksts.com (Austrālija) un citos.