Slavenības Latvijā nedrīkstēs reklamēt alkoholu
Brūss Villiss vairs nedrīkstēs Latvijā reklamēt šņabi, Džordžs Klūnijs – „Martini” ballītes un latviešu aktieri – alu. Alkohola reklāmas drīkstēs parādīties tikai naktīs televīzijā un ar nepazīstamām sejām. Tāds ir Veselības ministrijas plāns.
Ceturtdien valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Veselības ministrijas izstrādātais Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāns 2012.–2014. gadam.
Līdztekus plašai sabiedrības, īpaši bērnu un jaunatnes izglītošanai, alkoholiķu ārstēšanai, sportisko aktivitāšu veicināšanai iecerēti arī jauni aizliegumi. Piemēram, aizliegt alkoholisko dzērienu reklāmā iesaistīt sabiedrībā populāras personas, sportistus un jaunus cilvēkus līdz 30 gadu vecumam. Nav gan skaidrs, kas un kā izvērtēs šo jautājumu, var taču atklāties, ka alus reklāmas seja spēlē galda tenisu senioru līgā, bet vīnu slavē Latvijā mazpazīstams Holivudas aktieris.
Turklāt alkohola reklāmas būtu aizliedzamas vides reklāmās un plašsaziņas līdzekļos un vides reklāmās, izņemot specializētos izdevumus. Savukārt televīzijā tās nedrīkstētu raidīt no pulksten 8 līdz 22. Nedrīkstēs arī reklāmās izcelt atlaižu kampaņā spirtotajiem dzērieniem samazināto cenu.
Tāpat iecerēts pārdot alkoholisko dzērienus degvielas uzpildes stacijās un mazumtirdzniecību teritorijās, kam piešķirts tirgus statuss, izņemot sabiedriskās ēdināšanas vietās. Ja plānu īstenos, veikalos šos dzērienus vajadzēs izvietot nošķirtās nodaļās ar atsevišķām kasēm – lauku veikalniekiem būs, par ko padomāt. Izņēmums būšot tādas mazumtirdzniecības vietas, kurās alkoholiskos dzērienus tirgo izlejamā veidā, nodrošinot patērēšanu uz vietas.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes, 2010. gadā Latvijā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju bija seši litri, bet uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju – septiņi litri. Nelegālā alkohola patēriņš, pēc Alkohola ražotāju un tirgotāju asociācijas aplēsēm, 2010. gadā sasniedza 30% no kopējā tirgus.
Toties piecu gadu laikā 2,4 reizes samazinājies dzērumā izraisīto avāriju skaits. 2010. gadā reibumā izraisīti 317 ceļu satiksmes negadījumi ar ievainotajiem (7,9% no visiem satiksmes negadījumiem ar ievainotajiem).