Anglijas un Īrijas latvieši stundām ilgi stāv rindā, lai piedalītos referendumā. VIDEO
Anglijā un Īrijā balsotājiem referendumā par krievu valodu pie vēlēšanu iecirkņiem vajadzēja stāvēt divas, trīs un pat četras stundas. Ārzemju latvieši izrādīja nepieredzēti lielu aktivitāti.
Rindā stāvētāji laiku kavēja gan sarunās, gan kopīgā dziedāšanā, gan arī politiskās diskusijās. Interneta video vietnē youtube.com ir ievietoti vairāki sižeti, kuros redzamas milzīgas rindas gan pie Latvijas vēstniecības Londonā, gan Dublinā ierīkotajiem vēlēšanu iecirkņiem, gan arī pie latviešu īpašuma „Straumēni” Anglijā. Dažus no tiem piedāvā aplūkot arī Kasjauns.lv.
Latvijas vēstnieks Lielbritānijā Eduards Stiprais pat vēlā vakara stundā devās aprunāties ar rindas galā stāvētājiem un viņus mierināja, ka neviens nepaliks aiz durvīm un visi varēs izteikt savu viedokli.
Savukārt Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdis Arnis Cimdars teica, ka viena no šī referenduma lielākajām problēmām bija tā, ka ārzemju vēlēšanu iecirkņos beidzās vēlēšanu zīmes, jo neviens nebija domājis, ka ārvalstīs savu nostāju dosies izteikt tik daudz Latvijas pilsoņu. Vēlēšanu iecirkņos nācās pašiem pavairot vēlēšanu zīmes. Cimdars sacīja, ka tas neietekmēs referenduma rezultātus, jo velēšanu zīmes derīguma nosaka nevis pēc tā, kurā tipogrāfijā tās drukātas, bet gan pēc uz tā uzliktā vēlēšanu komisijas zīmoga.
Anglijā un Īrijā savu viedokli bija devušies izteikt arī krievu valodas aizstāvji, kuri tur sarīkoja ne vienu vien kuriozu. Piemēram pie vēstniecības nama Dublinā kāds iekliedzās, ka latviešu valoda ir „ suņu valoda” uz ko rindā stāvētāji korī sāka skandēt: „Dar ko var, dar ko var, latviešiem ir jāuzvar!”. Savukārt Lielbritānijas pilsētā Bostonā kāds krievvalodīgais viesstrādnieks no Latvijas ir bijis neapmierināts, ka nav nodrošinātas balsošanas zīmes krievu valodā. Jautrību izraisīja arī kāds balsotājs Dublinā, kurš vēlēšanu iecirkņa darbiniecei jautāja: „Za” - eto „par” iļi „pret”?”
Lielbritānijā deviņos iecirkņos kopumā nobalsojuši 16 030 Latvijas pilsoņu. Par Satversmes grozījumiem nobalsoja 3972, bet pret bija 12 020 balsstiesīgo. Londonā nobalsoja vairāk nekā 5000 cilvēku, un tur referenduma dienā pie vēstniecības veidojās vislielākās rindas. Īrijā, kur bija trīs iecirkņi, referendumā nobalsoja 4864 pilsoņu, no tiem 1712 bija par divvalodību Latvijā, bet 3132 ‒ pret.