Jelgavā liela saslimstība. Latvijā sākas gripas epidēmija
Jelgava kļuvusi par pirmo pilsētu, kur šosezon saslimstība ar gripu pārsniegusi epidēmijas slieksni, saslimušo skaitam nedēļas laikā sasniedzot 254 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, informēja Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC).
Līdz ar to atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, ja vienā teritorijā saslimstības intensitāte vienas nedēļas laikā pārsniedz 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, LIC paziņo par gripas epidēmijas sākumu Latvijā.
Gripas monitoringa ambulatorajās iestādēs šā gada devītajā nedēļā (27.02.–05.03.) vērsies 41 pacients ar raksturīgiem gripas klīniskiem simptomiem. Gripas intensitāte Latvijā sasniedza vidēji 38 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu pieaugusi vairāk nekā divas reizes.
Gripas izplatības pieauguma tendence novērota Jelgavā, Jūrmalā un Rīgā.
Pieaudzis arī gripas slimnieku skaits, kas nonākuši slimnīcās – pagājušajā nedēļā hospitalizēti 44 pacienti ar aizdomām par gripu un pieci pacienti ar gripas izraisītu pneimoniju.
LIC laboratorijā pagājušajā nedēļā izmeklēts 301 respiratorais paraugs – noteikti 68 A tipa gripas vīrusi un viens B tipa gripas vīruss.
Mediķi atgādina –gripa sākas pēkšņi ar paaugstinātu temperatūru, pat līdz 39–40 grādiem, galvassāpēm, laušanas sajūtu kaulos un muskuļos, sausu klepu. Tai var būt arī nopietnas komplikācijas, tādas kā pneimonija, bronhīts, vidusauss iekaisums, miokardīts un citas.
Gripas apdraudējuma laikā svarīgi ievērot personīgo higiēnu, tostarp biežāku roku mazgāšanu, it īpaši pēc saskarsmes ar saslimušo cilvēku. Svarīgi, lai pats saslimušais apzinātos, ka, neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var inficēt savus kolēģus, tuviniekus, visus apkārtējos, kas atrodas vienā telpā.
Organisma pretošanās spējas ir noteicošais faktors tam, kā noritēs slimība, tādēļ ir ļoti svarīgi visos iespējamos veidos šo pretošanās spēju stiprināt. Ja cilvēks izlemj potēties pret gripu, jārēķinās, ka imunitāte izstrādāsies divu nedēļu laikā. Noteikti ieteicams ierobežot atrašanos lielos cilvēku pūļos, pēc iespējas biežāk vēdināt telpas, lai samazinātos vīrusu koncentrācija telpās, kur uzturamies.
Biežāk nekā ierasts jāmazgā rokas, jo vīrusi organismā viegli var iekļūt, ar rokām aizskarot muti un degunu. Ieteicams arī telpās mitrināt gaisu. Vairāk nekā ierasts jādzer šķidrums, jāēd vitamīniem bagāti produkti. Ja mājās jau kāds ir saslimis, tad nevakcinētām personām, kas pieder riska grupām, ieteicams profilaktiski lietot pretgripas medikamentus, iepriekš gan konsultējoties ar ģimenes ārstu.
Skolās jāievēro papildu profilakses pasākumi – saslimušais skolēns pēc iespējas ātrāk jāizolē no citiem bērniem (jānosaka mājas režīms), jāvēdina telpas, tās rūpīgi jāmazgā un jātīra, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, jāpievērš uzmanība koplietošanas priekšmetiem, jānodrošina vienreiz lietojamās glāzes dzeramajam ūdenim, jānodrošina šķidrās ziepes, vienreizlietojamie dvieļi, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana iekštelpās.
Bērnudārzos papildus jāveic bērnu apskate no rīta pirms pieņemšanas grupā, nevar pieņemt slimus bērnus, nekavējoties jāizolē saslimušie bērni no pārējiem, jāizmanto tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, mīkstās rotaļlietas jāapstrādā ar ultravioletajām (UV) lampām, rūpīgi jāmazgā un jātīra telpas (izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus), pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, traukiem, rotaļlietām, durvju rokturiem, ūdensvadu krāniem, jāvēdina un jāmitrina gaiss telpās, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana un bērnu pārvietošana uz citām grupām, bērnu pastaigu laikā, ja iespējams, telpas jāapstaro ar UV lampām, kā arī jāinformē vecāki par saslimšanu un profilakses pasākumiem.