Latvijā joprojām nav reabilitēti cilvēki, kurus padomju laikā sodīja, ieslogot trakonamos
Tās personas, kuras pretpadomju uzskatu dēļ sodīja ar piespiedu ārstēšanu psihiatriskajās slimnīcās, Latvijā nav reabilitētas. Vēsturnieks Ritvars Jansons pieļauj, ka valstī varētu būt kādas piecdesmit šādi sodītas personas.
Par šo tematu trešdien raksta "Latvijas Avīze".
Laikraksts vēsta par Jāni Apsi, kurš rakstījis iesniegumu arī prokuratūrai un tiesībsargam. Apse bija pārliecināts, ka slimība, ko padomju laika psihiatri bija ierakstījuši viņa slimības vēsturē - šizofrēnija, nebūs uz mūžu. Viņš uzskatīja, ka brīvajā Latvijā atkal kļūs par veselu cilvēku, uzrādot arhīvā iegūtos dokumentus, kas apliecina, ka slimnīcā nokļuvis tāpēc, ka gribējis emigrēt no valsts. Avīze vēsta arī par Ivanu Jahimoviču un Sandri Rigu, kurš uzskata – ja valstij nav bijusi vēlēšanās ar likumu reabilitēt personas, kuras VDK kopā ar psihiatriem centušās atbrīvot no pretpadomju uzskatiem, izmantojot pazemojošas metodes, un ja tas līdz šim brīdim nav atzīts par noziegumu, tad ļoti jāšaubās, ka šī griba radīsies pēc dažu personu iesnieguma.
Augstākās tiesas senatore Jautrīte Briede atzinusi, ka šis ir ļoti sarežģīts jautājums.
"Man šķiet, ka vajadzētu sākt ar to, ka psihiatrijas lietošana režīma nosargāšanai ir atzīstama par represijām. Uz šiem cilvēkiem vajadzētu skatīties nevis kā uz slimiem, bet drīzāk iziet no tā, ka viņi nav slimi. Un viņus nevajadzētu uzreiz sūtīt uz tiesu, bet gan uz valstī speciāli izveidotu administratīvo komisiju, kurā būtu iesaistīti ne tikai juristi, bet arī ārvalstu psihiatri, un tad lai tā lemj. Uz tiesu dotos tikai tad, ja neapmierinātu komisijas atzinums," uzskata Briede.
Arī krimināltiesību eksperts Saeimas deputāts Andrejs Judins "Latvijas Avīzei" solījis parūpēties, lai tiesību aktos tiktu iestrādāti panti, kas liktu izveidot komisiju no psihiatru un VDK rokām cietušo personu reabilitācijai.