Mangaļsalā pie mola sācies roņu pavasaris. FOTO
Sabiedrība

Mangaļsalā pie mola sācies roņu pavasaris. FOTO

Jauns.lv

Ziemai atkāpjoties, pie Mangaļsalas mola pavasarīgo vēsmu baudītājus pārsteidz rets skats – uz ledus gabaliem jūrā gozējas roņi.

Mangaļsalā pie mola sācies roņu pavasaris. FOTO...
Šis pelēko roņu jaunulis jau zaudē balto pūku. Tāds brīnums skatāms pie Mangaļsalas mola.
Šis pelēko roņu jaunulis jau zaudē balto pūku. Tāds brīnums skatāms pie Mangaļsalas mola.

Šajā vietā acīgi dabas vērotāji bieži vien redzējuši roņus, bet parasti tā ir reta veiksme. Šoreiz pelēko roņu jaunuļi ir labi apskatāmi pat tikai desmit metru no mola uz ledus gabaliem, sestdien bija novērojami divi smukuļi.    

Portālā dabasdati.lv šomēnes saņemti vairāki ziņojumi par pelēkajiem roņiem, gan mazuļiem, gan pieaugušiem, kuri redzēti uz ledus gabaliem vai peldam jūrā pie Mangaļsalas mola. Pirmo reizi vienviet uz ledus ir uzskaitīti tik daudzi roņi, kopā gandrīz 100 īpatņu.

Zoologs Valdis Pilāts dabasdatiem.lv pastāstījis, ka lielais roņu skaits Mangaļsalā izskaidrojams ar vējiem. Tie atpūtuši ledu, visticamāk, no Rīgas jūras līča ziemeļdaļas līdz pašam līča dienvidu galam. „Acīmredzot tas bijis tas ledus. uz kura sadzimuši pelēko roņu mazuļi. Man nav zināms, ka tik daudz roņu būtu līdz šim atpūsts līdz pašai līča dienvidu piekrastei. Tā varētu būt pirmā reģistrētā reize ar tik daudz roņiem uz ledus!” teic zoologs.

Pelēkajiem roņiem mazuļi dzimst martā un aprīlī, mātītes labprāt izvēlas dzemdēt jūrā uz dreifējošiem ledus gabaliem, kur ronēni ir pasargāti no plēsēju uzbrukumiem. Pēc siltākas ziemas roņu mātītes dzemdē uz sauszemes mazo Igaunijas saliņu piekrastē, raksta dabasdati.lv.

Roņu mazuļiem, ja tie izskatās veselīgi, cilvēku palīdzība nav nepieciešama. Visticamāk, ronēna mamma barojas jūrā un drīz vien viņu nāks pabarot ar pieniņu. Ja, pastaigājoties gar jūru, gadās sastapt ronēnu, var viņu pa gabalu pavērot, bet nekādā gadījumā nevajag traucēt, kur nu vēl „glābt”, vedot uz zoodārzu.

Palīdzība vajadzīga tikai ļoti vājam vai savainotam mazulim, arī tādā gadījumā jāsazinās ar Vides valsts dienestu vai Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu.

Roņi ir aizsargājami dzīvnieki un tos aizliegts patvaļīgi pārvietot. Baltijas jūrā un Rīgas līcī mīt trīs roņu sugas – pelēkais, pogainais un zilais ronis. Pelēkais ronis ir lielākais un visbiežāk sastopamais Latvijas piekrastē, Baltijas jūrā dzīvo aptuveni 15 tūkstoši īpatņu.

Šis pelēko roņu jaunulis jau zaudē balto pūku. Tāds brīnums skatāms pie Mangaļsalas mola.

Mangaļsalā pie mola sācies roņu pavasaris

Māris Puķītis/Foto: Māris Puķītis