Sabiedrība

Latvijas stipendijām "Sievietēm zinātnē" iesniegti 40 pieteikumi

Jauns.lv

Latvijas stipendijām "Sievietēm zinātnē" šogad iesniegti 40 pieteikumi, kurus pašlaik izvērtē Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) eksperti, informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) konsultante Liene Krīvena.

Latvijas stipendijām "Sievietēm zinātnē" iesniegti...

Latvijas stipendiāšu vārdi tiks paziņoti svinīgajā ceremonijā šā gada 16.maijā. Šogad stipendija "Sievietēm zinātnē" 4000 latu apmērā tiks piešķirta trim dzīvības zinātņu vai materiālzinātņu jomā strādājošām Latvijas zinātniecēm. Divas doktorantes līdz 33 gadu vecumam to saņems disertācijas izstrādei, bet viena zinātņu doktore vecumā līdz 40 gadiem - zinātnisko pētījumu veikšanai.

Savukārt pieteikumus starptautiskajām stipendijām "Sievietēm zinātnē" UNESCO LNK pieņem līdz šī gada 23.maijam. Informācija par šīm stipendijām pieejama mājaslapā "www.unesco.lv".

Savukārt "UNESCO" galvenajā mītnē Parīzē jau 14.reizi pasniegtas starptautiskās "L`Oréal - UNESCO" balvas "Sievietēm zinātnē". Kā ik gadu, šīs balvas par ieguldījumu zinātnes attīstībā piešķirtas piecām izcilām zinātniecēm no pieciem kontinentiem. Balvas pasniedza UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova un "L`Oréal" fonda prezidents Linsijs Ouens-Džonss.

Šogad balvas "Sievietēm zinātnē" saņēmušas dzīvības zinātņu pārstāves, kas ir pratušas uz sen zināmu problemātiku paskatīties no jauna skatu punkta. Profesore Džilla Farenta no Keiptaunas Universitātes (DĀR) tika apbalvota par mehānismu atklāšanu, kas ļauj augiem izdzīvot sausuma apstākļos. Profesore Ingrīda Šefere no Melburnas Universitātes Austrālijā tika sumināta par ar atsevišķām epilepsijas formām saistīto gēnu identifikāciju.

Profesore Frānsisa Aškrafta, Karaliskās biedrības profesore, pētniece un Oksfordas Universitātes Trīsvienības koledžas locekle Lielbritānijā, tika godināta par ieguldījumu insulīna sekrēcijas un jaundzimušo diabēta izpratnē.

Meksikas Nacionālās universitātes profesore Suzana Lopesa pētījusi rotavīrusu, kas ik gadu atņem dzīvību 600 000 bērnu. Profesore Bonija Baslere no "Howard Hughes" medicīnas Institūta un Prinstonas Universitātes ASV saņēma stipendiju par baktēriju ķīmiskās valodas izpēti, kas paver ceļu uz jaunām infekciju ārstēšanas metodēm.

Pasniegtas arī 2012.gada starptautiskās "L`Oréal - UNESCO" stipendijas "Sievietēm zinātnē" 15 jaunajām zinātniecēm - doktorantēm un zinātņu doktorēm no visas pasaules.

14 gados UNESCO programmā "Sievietēm zinātnē" atbalstītas aptuveni 1300 lieliskas zinātnieces 106 valstīs. Katru gadu tiek piešķirtas piecas "L`Oréal - UNESCO" starptautiskās balvas, viena īpašā starptautiskā stipendija "... Marijas Kirī pēdās", 15 "L`Oréal - UNESCO" starptautiskās stipendijas, 20 reģionālās stipendijas un 180 nacionālās stipendijas, trīs no tām - Latvijā.

Starptautisko "L`Oréal - UNESCO" balvu "Sievietēm zinātnē" pasniegšana ieviesta 1998.gadā. Tās tiek pārmaiņus piešķirtas dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā strādājošām zinātniecēm par ieguldījumu zinātnes attīstībā. Zinātnieki un zinātnes institūcijas no visas pasaules var piedāvāt kandidātes šai balvai, laureātes izvēlas starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir pasaulē ievērojami zinātnieki un zinātnieces. Žūrijas priekšsēdētājs ir kāds no Nobela prēmijas laureātiem attiecīgajā gadā.

Īpašā starptautiskā stipendija "...Marijas Kirī pēdās" jau otro gadu tiek piešķirta kādai no bijušajām starptautiskās "L`Oréal - UNESCO" stipendijas "Sievietēm zinātnē" ieguvējām, kura ar savu karjeras izaugsmi un iepriekšējās desmitgades laikā pierādīto mērķtiecību ir kļuvusi par zinātnes nākotnes simbolu. Šogad šo stipendiju saņēmusi 2002.gada stipendiāte Munira Hmani-Aifa, cilvēka molekulārās ģenētikas profesore Zinātņu fakultātē un pētniece Sfāksas Biotehnoloģijas centrā Tunisijā.

Starptautiskās "L`Oréal - UNESCO" stipendijas ieviestas 2000.gadā, lai atbalstītu un iedvesmotu jaunas zinātnieces turpināt pētījumus dzīvības zinātņu jomā doktorantūras un pēcdoktora studijās. No katra reģiona tiek izraudzītas trīs zinātnieces, kuras pašas iesniegušas pieteikumus. Šī stipendija ik gadu 15 jaunajām zinātniecēm dod iespēju veikt pētījumus pasaules vadošajās laboratorijās ārpus savas dzimtenes. Tas savukārt ļauj šīm pētniecēm pārvest mājās ne tikai pētījumu rezultātus, bet arī jauniegūtos kontaktus starptautiskajā zinātnieku sabiedrībā un gūto pieredzi, lai dalītos ar to dzimtenē.

20 reģionālās un 180 nacionālās stipendijas izveidotas, lai atbalstītu jaunas un daudzsološas zinātnieces gan atsevišķos reģionos, gan valstīs. Divas reģionālās programmas izveidotas Āfrikā un arābu valstīs, bet 47 valstīs, tostarp Latvijā, izveidotas nacionālās programmas "Sievietēm zinātnē".

LETA