Policija mēģina apgrūtināt vairāku simtu velosipēdistu kustību "Kritiskā masa"
Vairāki simti velosipēdistu šodien plkst.13 pulcējās laukumā pie Dailes teātra Brīvības ielā 75, lai, tāpat kā citus gadus, dotos tradicionālajā masu velobraucienā "Kritiskā masa", kas ir nesankcionēta akcija.
Informācija par akciju ik gadu tiek izplatīta sociālajos tīklos. Šogad "Kritiskajai masai" bija gatavojušies ne tikai velosipēdisti, bet arī policisti - velobraucēju akcijai sekoja vairāk nekā 20 policijas spēkratu - gan vieglo automobiļu, gan mikroautobusu, gan motociklu -, kas centās ierobežot velosipēdistu akciju. Policisti centās panākt, lai riteņbraucēji pārvietotos gar ceļa malu vienā rindā, skrupulozi sekoja, lai tiktu ievēroti visi ceļu satiksmes noteikumi un sodīja pārgalvīgākos braucējus, novēroja aģentūra LETA.
Riteņbraucējos šāda rīcība izraisīja sašutumu un sarūgtinājumu. Velosipēdisti kārtības sargu rīcību vērtēja kā "piekasīgu, agresīvu un naidīgu". "Policijas uzdevums ir sargāt, nevis apkarot, velosipēdistus," aģentūrai LETA uzsvēra vairāki akcijas dalībnieki.
Vairākās vietās Rīgā policistu un velosipēdistu nesaprašanās dēļ uz ielām bija vērojami īslaicīgi sastrēgumi. Kad vairāki simti "Kritiskās masas" dalībnieku mēģināja tikt pāri Vanšu tiltam, kur oficiālais veloceliņš ir ļoti šaurs, policija bloķēja brauktuves labo joslu, lai nepieļautu velosipēdu pārvietošanos pa brauktuvi un piespiestu tos pārvietoties pa ietvi. Tikmēr aiz velosipēdistu pūļa veidojās neliels autommašīnu sastrēgums. Vienam no akcijas dalībniekiem policisti atņēma velosipēdu.
Arī tālāk pie tirdzniecības centra "Olimpia" izveidojās sastrēgums - kamēr velobraucēji nokāpa no saviem braucamajiem un ar kājām devās pāri gājēju pārejai, autovadītājiem nācās gaidīt. Lai atbrīvotu ceļu automašīnām, policisti ar motocikliem aizšķērsoja gājēju pāreju, apturot velosipēdistu pārvietošanos un dodot priekšroku automašīnām. Vairāki akcijas dalībnieki izteica savu neapmierinātību par šādu rīcību, savukārt daži policisti ar velosipēdistiem iesaistījās aizskarošās vārdu apmaiņās.
Tikmēr daļa akcijas dalībnieku jau bija nokļuvuši līdz Uzvaras pieminekļa laukumam, pie kura tradicionāli notiek velosipēdistu pulcēšanās. Kopumā laukumā pulcējās ap 500 braucēju, taču kopējo "Kritiskās masas" dalībnieku skaitu ir grūti aplēst, jo tas ir mainīgs.
Valsts policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Pildava aģentūrai LETA skaidroja, ka šāda velosipēdistu rīcība provocē situācijas, kas apdraud gan satiksmes, gan pašu braucēju drošību. Policijas uzdevums ir nepieļaut, ka bariņš cilvēku plosās pilsētā, tāpēc velosipēdisti, kas pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, tiek sodīti lai nodrošinātu kārtību visiem satiksmes dalībniekiem.
""Kritiskās masas" sākotnējā filosofija bija pievērst uzmanību tam, ka velosipēdistiem trūkst vietas pilsētā. Velosipēdists šodien pilsētā bija karalis - vairāk nekā 3000 braucēju pievienojās veloparādei uz Mežaparku pa drošu, slēgtu maršrutu, un tika iesaistīti ievērojami policijas resursi. Velosipēdistiem šodien nav pamata sūdzēties, ka viņi tiek ignorēti, tāpēc man vairs nav skaidra "Kritiskās masas filosofija" - huligānisms vai protests protesta pēc?" sacīja Pildava.
Policijas pārstāve uzsvēra, ka velosipēds ir ienācis pilsētā uz palikšanu, tāpēc arī policija organizē dažādas atbalsta akcijas, piemēram, "Sargi savu velosipēdu!", "Nepērc zagtu!", kā arī rīko dažādas informatīvas kampaņas par drošu braukšanu. Arī Rīgas velonedēļas sauklis sludina toleranci starp visiem satiksmes dalībniekiem.
Pildava pagaidām atturējās minēt konkrētus skaitļus, cik velosipēdistu sodīti šodien "Kritiskās masas" laikā, jo brauciens vēl nav noslēdzies.
Kā ziņots, "Kritiskā masa" ir nesankcionēta, masveidīga akcija, kuru ik gadu organizē paši velobraucēji, kas ik gadu noteiktā laikā plkst.13 pulcējas laukumā pie Dailes teātra, lai dotos braucienā pa spontāni izvēlētām Rīgas ielām. Akcija un tās maršruts parasti netiek iepriekš pieteikts vai saskaņots pašvaldībā vai kārtībsargājošās iestādēs, jo tā mērķis ir pievērst uzmanību velosipēdistu tiesībām piedalīties kopējā satiksmē.
Tāpat akcijas dalībnieki vēlas pievērst uzmanību veloinfrastruktūras problēmām pilsētā un mudināt aktīvi rīkoties, lai situāciju uzlabotu. Daudzi braucēji šai akcijai pievienojas arī, lai demonstrētu savu izvēli par labu velosipēdam kā pārvietošanās līdzeklim, kā arī lai vienkārši pavadītu laiku, izbaudot braucienu pa savas pilsētas ielām. Ik gadu "Kritiskās masas" dalībnieku skaits aug, sasniedzot vairākus simtus.
Līdzīgas akcijas notiek arī daudzviet citur pasaulē.
Kā ziņots, Rīgas dome jau otro gadu organizē "Rīgas velo nedēļu", kuras laikā paralēli "Kritiskajai masai" 1.maijā tiek organizēts oficiāls velobrauciens. Oficiāla veloparāde šodien pulcēja teju 1000 dalībnieku, kas pavadībā devās mierīgā izbraucienā līdz Mežaparkam, tomēr "Kritiskās masas" tradīciju šādi nav izdevies izskaust un vairāki simti velosipēdistu arī šogad izvēlējās piedalīties nesankcionētajā masu braucienā.
Aģentūras LETA arhīva informācija liecina, ka pērn "Kritiskās masas" dalībniekiem noformēti 27 administratīvā pārkāpuma protokoli par ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu, to starpā par braukšanu pie sarkanās gaismas, braukšanu reibumā un nepakļaušanos policijai.
LETA