Vecāki sūdzas, ka tiek pārāk ilgi lemts par bērnu piedzimšanas pabalsta piešķiršanu
Vairāki jauni vecāki deputātiem sūdzējušies, ka ir jāgaida pārāk ilgs laiks, kamēr viņiem tiek piešķirts bērna piedzimšanas pabalsts, turklāt pabalsts netiek piešķirts desmit dienās, kā to paredz likums, šodien Saeimas Sociālās drošības apakškomisijas sēdē sacīja apakškomisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).
Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāve Maija Groduma skaidroja, ka kopumā tikai 3,3% gadījumu lēmums par bērna piedzimšanas pabalsta piešķiršanu tiek pieņemts ilgāk par desmit dienām un galvenokārt tas saistīts ar to, ka nepieciešams noskaidrot, vai pabalsta pieprasītāji dzīvo Latvijā.
Valsts sociālo pabalstu likums paredz, ka tiesības uz valsts sociālajiem pabalstiem ir cilvēkiem, kuri pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā. Līdz ar to gadījumos, kad rodas šaubas, vai pabalsta saņēmējs dzīvo Latvijā, lēmuma pieņemšanas laiks par pabalsta piešķiršanu var tikt pagarināts. Ja nav norāžu, ka cilvēks nedzīvo Latvijā, tad pabalsts tiek piešķirts salīdzinoši ātrāk, norādīja Groduma.
Pērn tika pieņemti 18 423 lēmumi par bērna piedzimšanas pabalsta piešķiršanu un vidējais dienu skaits no iesnieguma saņemšanas līdz lēmuma pieņemšanai bija četras dienas, uzsvēra VSAA pārstāve. Savukārt vidējais dienu skaits no lēmuma pieņemšanas līdz pabalsta izmaksai ir divas līdz trīs dienas, piebilda Groduma.
Lai pieprasītu bērna piedzimšanas pabalstu, jāiesniedz pieprasījums jebkurā VSAA nodaļā. Pieprasījumu var arī nosūtīt pa pastu vai elektroniski. Pēc pieprasījuma saņemšanas VSAA to izvērtē un pieņem lēmumu par pabalsta piešķiršanu.
LETA