Profesijas ar augstāko vērtējumu 1965. un 2011.gadā būtiski nav mainījušās
Profesijas ar augstāko vērtējumu 1965.gadā un 2011.gadā būtiski nav mainījušās ‒ tās ir ārsti, lidotāji un mākslas darbinieki, runājot par darba tirgu Latvijā, tikšanās laikā ar pašvaldībām šonedēļ norādīja Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens ("Vienotība").
Tas parādot sabiedrības stereotipus par profesijas izvēli, kas ir pretrunā ar darba tirgus pieprasījumu. "Sabiedrības priekšstati par darba tirgu ir nepareizi," secināja LM pārstāvis.
1965.gadā visaugstāk vērtētā profesija bija ārsts, kam seko lidotājs, radiotehniķis, literatūras un mākslas darbinieks, augstskolas pasniedzējs, zinātnes darbinieks, inženieris, vidusskolas skolotājs, šoferis, bibliotekārs un klubu darbinieks.
Savukārt 2011.gadā starp profesijām ar augstāko vērtējumu ir arhitekts, kam seko lidotājs, ārsts, dizainers, jurists, aktieris, finansists un banku speciālists, sabiedrisko attiecību un reklāmas speciālists, žurnālists un vadības speciālists.
Profesijas ar zemāko vērtējumu 1965.gadā bija lopkopis, laukkopības strādnieks, komunālo uzņēmumu darbinieks, darbvedis un grāmatvedis.
2011.gadā ‒ lopkopības strādnieki, traktoristi un kombainieri, kurpnieki, audēji, kā arī metinātāji un virpotāji.
Ašeradens norādīja, ka pašlaik no izglītotajiem bezdarbniekiem visvairāk ir juristu, kā arī ir sabiedrisko attiecību speciālistu un žurnālistu pārprodukcija. Taču vakances ir profesijās, kas tiek vērtētas zemu.
Iespējams, Latvijā varētu veidot nacionālo nodarbinātības barometru, kas atspoguļotu situāciju darba tirgū, dotu prognozes un rekomendācijas. Viņš uzsvēra, ka ir pieejams pietiekams datu daudzums, lai varētu pateikt, kas notiek nozarē.
BNS