112

Prognozē strauju bērnu traumu skaita pieaugumu, sākoties brīvlaikam

Jauns.lv

Katru gadu no maija līdz augustam par 35% palielinās bērnu gūto traumu skaits, salīdzinot ar pārējiem gada mēnešiem, liecina "BTA Insurance Company" (BTA) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati.

Prognozē strauju bērnu traumu skaita pieaugumu, sā...

Vasaras laikā katru dienu pēc palīdzības Bērnu slimnīcā vēršas vidēji 50 bērni, no kuriem vismaz trijiem ir ļoti nopietnas traumas, kam nepieciešama ilgtermiņa ārstēšana.

Vidējā apdrošināšanas atlīdzība, ko nelaimes gadījumā cietušajam izmaksā BTA, ir 290 lati, informēja BTA Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore Ilva Priedniece.

BTA Personu apdrošināšanas departamenta direktore Jekaterina Radzinska norāda, ka pārsvarā vecāki, apdrošinot sevi, apdrošina arī bērnus, taču tagad uzņēmums ievērojis tendenci, ka bērnus arvien biežāk apdrošina arī vecvecāki, krustvecāki un vecākie brāļi vai māsas.

No visiem BTA klientiem, kam ir nelaimes gadījumu apdrošināšana, tikai 8% ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, kas ir ļoti niecīga daļa, lai gan tieši viņi visbiežāk gūst iepriekš neparedzamas traumas, vērtē Radzinska.

Vidējā atlīdzības izmaksa par gūtajām traumām nelaimes gadījumā ir aptuveni 290 lati, savukārt lielākā līdz šim izmaksātā atlīdzība ir 73 000 latu, jo traumu rezultātā klients mira, liecina BTA apkopotā informācija.

Visbiežākās traumas, par ko izmaksāta atlīdzība, ir smadzeņu satricinājumi, roku vai kāju pirkstu lūzumi, mežģījumi, apdegumi, dažādas grieztas un plēstas brūces. "Ar bažām gaidām vasaras brīvlaika iestāšanos, jo, pēc līdzšinējās pieredzes, jūnijā tiek saņemts visvairāk atlīdzību pieteikumu no vecākiem, kuru bērni guvuši traumas," norāda Radzinska.

Savukārt Bērnu slimnīcas ķirurģe Ingūna Stirboviča atzīmē, ka nopietnākās traumas ir pēc iekļūšanas ceļu satiksmes negadījumos, kad sekas ir ļoti smagas un nereti arī letālas. Satiksmes drošība un aizsarglīdzekļu lietošana - ķivere, ceļu, elkoņu un plaukstu aizsargi - ir lieta, par ko jārunā visu laiku kā skolā, tā mājās.

Ja zināms, ka bērns dodas izbraucienā ar riteni, skrituļslidām, nekad nav par daudz atgādināt gan par ceļu satiksmes noteikumiem, gan pārliecināties, vai bērns ir uzlicis galvā ķiveri, vienlaikus atgādinot, lai bērns ir uzmanīgs, mudina mediķe.

Veselības ministrijas dati liecina: lai gan ceļu satiksmes drošība uzlabojas un bērni ir kļuvuši izglītotāki, arvien ir ļoti daudz traumu. Lielas problēmas ir vasaras brīvlaikā, kad bērni bez vecāku uzraudzības paliek mājās, vēlme atklāt nezināmo noved pie applaucēšanās, saindēšanās, mutes gļotādas un barības vada apdegumiem, kā arī citām traumām.

Vislabākais veids, kā samazināt bērnu traumatismu, ir vecāku izglītošana, jo tieši viņi ir piemērs bērniem. Tāpēc tuvākajā laikā Veselības ministrija iecerējusi izglītojošu pasākumu kompleksu, tostarp tiks izdoti bukleti jaunajiem vecākiem, lai atgādinātu viņiem par traumatisma profilaksi.

Veselības ministrijas informācija liecina, ka 2010.gadā no ārējiem nāves cēloņiem miruši 94 bērni un jaunieši vecumā līdz 19 gadiem.

LETA Nozare.lv