Sabiedrība

Latvijas laukos sāk govis dzīt ganībās

Jauns.lv

Neraugoties uz lietaino laiku un vēlo pavasari, Latvijas laukos sākusies govju ganīšana, sacīja Latvijas Lauku konsultāciju centra Lopkopības nodaļas speciālists Kārlis Zauers.

Latvijas laukos sāk govis dzīt ganībās...

"Salīdzinājumā ar pērno gadu šis pavasaris ir vēls. Tomēr šajās dienās govis jau sāk dzīt ganībās. Visos Latvijas reģionos koptajās ganībās zelmenis jau ir sasniedzis nepieciešamo masu, lai būtu iespējams govis ganīt. Ganīšanas perioda sākumu daļēji var noteikt pēc vairākiem indikatoriem. Piemēram, normāli mitrās ganībās ganīšanu var sākt pieneņu un ķiršu masveida ziedēšanas sākumā. Var arī orientēties pēc zāles garuma. Daudzgadīgās ganībās tam būtu jāsasniedz 12-15 centimetrus, bet īslaicīgās - 20 centimetrus," sacīja Zauers.

Viņš atzina, ka patlaban ganīšana populāra ir gaļas liellopu audzētājiem, kā arī nelielajās saimniecībās.

"Liela daļa Latvijas nelielo saimniecību vasarā lopus gana, jo zāle ir vislētākā lopbarība, kas ļauj samazināt piena pašizmaksu. Jo tālāk dzen govis uz ganiem, jo ganību lietderība samazinās. Pētījumos ir noskaidrots, ka ganību tālākais punkts, kas neietekmē to lietderību, ir trīs kilometri. Ja fermas tuvumā nav iespējams nodrošināt ganības, tad ir izvēle - slaukt govis āra apstākļos vai iegūt mazāk piena. Savukārt lielajās un modernizētajās fermās, kur liellopu skaits ir vairāki desmiti, dzīvnieki tiek turēti iekštelpās visu gadu un baroti ar speciāliem maisījumiem," sacīja Zauers.

Jautāts, vai piena garšas īpašības ietekmē apstāklis, vai govs ganījusies ganībās vai turēta fermā, Zauers atbildēja, ka nelielas garšas izmaiņas varot novērot, tomēr pie piena apstrādes garšas izmaiņas izzūd.

Tāpat viņš norādīja, ka zemniekam lietainajā laikā ganībās esošās govis tomēr jāpiebaro.

"Govīm ganībās pašām zāle jāsameklē un jāplūc. Labās ganībās 500 kilogramu smaga govs uzņem vidēji 60-70 kilogramu zāles dienā. Lietainā laikā zāle kļūst pārāk mitra un, lai nodrošinātu nepieciešamo sausnas daudzumu dienā, šādu mitru zāli govij vajadzētu apēst pat vairāk nekā 100 kilogramus, ko tā, protams, nespēj izdarīt. Ja lietains laiks ieilgst, govis cieš no tā, ka nespēj apēst pietiekami daudz rupjās lopbarības jeb zāles. Tām parādās vielmaiņas traucējumi, krītas izslaukumi un rodas citas problēmas. Lai to novērstu, ir jārod iespēja lietainā laikā dzīvniekus piebarot ar sausāku rupjo lopbarību - sienu, skābsienu utt.," sacīja agronoms.

LETA Nozare.lv