Sabiedrība

Veselības ministrija: pieaug to cilvēku skaits, kuriem ir psihiskas slimības

Jauns.lv

Situācija garīgās veselības aprūpes jomā Latvijā liecina, ka saslimstībai ar psihiskām slimībām ir tendence pieaugt, bet naudas trūkuma dēļ pēdējo divu gadu laikā nav izdevies īstenot plānoto.

Veselības ministrija: pieaug to cilvēku skaits, ku...

Veselības ministrijā (VM) informēja, ka slimnieku skaits ar garīgām kaitēm pieaug kopš 2007.gada. Vislielākais saslimstības pieaugums (par 38%) ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem 2009.–2010.gadā bija vecuma grupā līdz 70 gadiem, liecina situācijas analīze.

VM pirmdien nodevusi sabiedrības apspriešanai iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošanas plāna projektu 2012.–2014.gadam. Pasākumu mērķis ir arī pēc iespējas lielākai daļai cilvēku sniegt tādu atbalstu, lai viņi varētu dzīvot paši, nevis nonāktu slimnīcā vai aprūpes iestādē.

Plāna projekts paredz izveidot garīgās veselības aprūpes dienesta iestādes – ambulatoros centrus, attīstīt pusceļa māju un grupu māju pakalpojumus, izvērtēt veselības aprūpes pakalpojuma mājās paplašināšanas iespējas pacientiem ar psihiatriskām saslimšanām, izstrādāt ilgtermiņa aprūpes sistēmu vecāka gadagājuma cilvēkiem un priekšlikumus aprūpes un ārstēšanas programmas izveidei bērniem ar uzvedības traucējumiem.

Ja izdosies iegūt Eiropas Savienības fondu finansējumu, garīgās veselības centrus 2014.gadā plānots izveidot reģionos trīs pilsētās – Valmierā, Rēzeknē un Kuldīgā. Garīgās veselības aprūpes dienesta iestāžu juridiskais statuss būs valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrības, paredzēts projektā.

Diskusijās vēl jānonāk līdz galīgajam variantam par ambulatoro centru pakalpojumiem un to finansēšanas modeli, tostarp personāla – ergoterapeita, psihoterapeita, sociālā darbinieka, psihologa, mākslas terapeita – darba apmaksu.

Plāna projekts paredz uzlabot medikamentu kompensācijas sistēmu pacientiem ar garīgās veselības traucējumiem, izstrādāt priekšlikumus psihoterapeitisko un psiholoģisko pakalpojumu pieejamības bērniem uzlabošanai, kā arī uzlabot veselības statistikas vākšanas sistēmu un īstenot sabiedrības izglītošanu un informēšanu par garīgās veselības veicināšanas un profilakses jautājumiem.

Priekšlikumus var izteikt līdz 25.jūnijam.

BNS